Enighet: Streiken i private omsorgstjenester avsluttes
Det er oppnådd enighet i den frivillige meklingen mellom Parat, Delta og NHO. Det betyr at streiken avsluttes og ansatte går tilbake på jobb. Forhandlingsleder for Parat, Kjell Morten Aune, sier det er oppnådd enighet om lønn og videre opptrapping av lønn.

Streiken i private omsorgstjenester som ble iverksatt lørdag 2. november, omfattet behandlingsinstitusjoner innen barnevern, omsorg og ideelle virksomheter som Stendi, Ecura Bo og habilitering, Blindeforbundet og Frelsesarmeen. Denne streiken er nå avsluttet.
Streiken har gitt resultater
Forhandlingslederen i Parat sier det er enighet om sentrale tillegg, i tillegg til at barnevernsansatte og enkelte andre grupper har fått en betydelig økning i minstelønn.
– Mange av våre medlemmer får et totalt lønnstillegg på i overkant av 20.000 kroner, med noen få unntak. Det skal i tillegg forhandles lokalt, der er det rom for ytterligere tillegg, sier Aune.
Han forutsetter at både medlemmer med fagbrev, og medlemmer uten formell utdannelse, får lokale tillegg utover det som nå er oppnådd sentralt.
– For oss er det en selvfølge at alle ansatte skal ta del i verdiskapningen når det skal forhandles lokalt, sier han.
Stolt av sine medlemmer
Aune er glad for at streiken har gitt resultater og er stolt av medlemmene som har stått støtt i kampen.
– Vi er heldige som har dyktige tillitsvalgte og medlemmer som står støtt i en lønnskamp som det vi nå har vært igjennom. Det er fortsatt lønnsforskjell mellom ansatte i private virksomheter og ansatte i det offentlige, men vi har sørget for at lønnsforskjellene ikke øker, sier han.
Forhandlingslederen sier at ansatte i private omsorgstjenester er en gruppe som virkelig fortjener et lønnsløft.
– Dette er ansatte som jobber døgnkontinuerlig arbeidstidsordninger, med en lønn langt under nivået for industriarbeiderlønn i Norge. Mange av disse arbeidstakerne bor og lever sammen med pasienter og brukere gjennom hele døgnet. Brukere og pasienter som er helt avhengig av kontinuerlig bistand fra kompetente arbeidstakere som fortjener hver eneste krone de får i lønn, sier Aune.
Nøkkelord
Kontakter
Kjell Morten AuneForhandlingsleder
Tel:977 85 814kjell-morten.aune@parat.comTrygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat-medlemmer hedres for Ukraina-evakuering9.5.2025 14:51:14 CEST | Pressemelding
Fire medlemmer i SAS Norge kabinforening i Parat fikk torsdag medaljer for sin innsats for evakuering av sårede fra Ukraina. De fire er Ulrich Schieren, Line Andresen, Anne Elisabeth Egeberg og Tore Magnus Holtan.
Norges Politilederlag om generell bevæpning9.5.2025 13:13:18 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå regjeringen åpner opp for at Politidirektoratet skal sette rammer for omfanget av bevæpning i politiet.
– Generell bevæpning er en tillitserklæring til norsk politi4.4.2025 18:37:57 CEST | Pressemelding
Leder i Norges Politilederlag (NPL) i Parat, Kjetil Ravlo, sier det er en tillitserklæring til politiet når nå Arbeiderpartiet, sammen med de andre større partiene på Stortinget, går inn for generell bevæpning av norsk politi.
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening blir en del av Parat31.3.2025 10:33:07 CEST | Pressemelding
Norske Mat- og Meierifolks Landsforening (NML) med historie tilbake til 1914, er den nest største frittstående fagforeningen innen meieriindustrien. Landsmøtet har gjort vedtak om innmelding i Parat og blir en underorganisasjon med full virkning fra 1. september.
Fra Nav til fast jobb – modellen som kan løse mangelen på fagfolk?21.3.2025 14:48:04 CET | Pressemelding
Mangel på kvalifiserte tannhelsesekretærer er en utfordring over hele landet. Et nytt samarbeid mellom Nav, fylkeskommuner og tannhelsebransjen har gitt oppsiktsvekkende gode resultater i Trøndelag og Akershus. Nå ønsker Parat at lignende tiltak skal settes i gang også i andre yrker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom