AF Gruppen blir totalentreprenør for Campus Diakonhjemmet
Diakonhjemmet har signert avtale om totalentreprise for Campus Diakonhjemmet med AF Gruppen.
I forbindelse med utbyggingen av Diakonhjemmet hage har stiftelsen Det norske Diakonhjem gjennomført en offentlig konkurranse om bygging av et nytt og utvidet campus i Oslo, Campus Diakonhjemmet.
Høye miljøambisjoner og høy kompleksitet
Avtalen omfatter realiseringen av prosjektet som tidligere har blitt omtalt som «Nord-området» på stiftelsens eiendom på Steinerud, men som nå heter Campus Diakonhjemmet. Prosjektet har svært høye miljøambisjoner og høy kompleksitet.
Utbyggingen vil inkludere en ny videregående skole med en helse- og oppvekstfaglig profil og plass til 810 elever, en flerbrukshall, en utvidelse av campus for VID vitenskapelige høgskole og Fagskolen Diakonova, samt et torg og utearealer. Utbyggingen inkluderer bygging av infrastruktur for disse byggene, inkludert en kjeller under den delen av utbyggingen som er regulert for studentboliger, «felt D». I kontrakten med AF ligger det også inne å bygge teknisk rom for utstyr til Diakonhjemmet stasjon, samt arbeider for plattform inntil bygget som skal huse den nye videregående skolen.
– Undertegning av totalentreprise er en svært viktig milepæl. Diakonhjemmet hage er et ambisiøst prosjekt som skal støtte utviklingen av nye tjenester og aktiviteter innenfor helse, omsorg, utdanning og forskning. AF Gruppen er en erfaren og solid aktør som vi ser veldig frem til å arbeide tett med de kommende årene, sier administrerende direktør Ingunn Moser.
– Campus Diakonhjemmet er et utrolig spennende prosjekt. Vi er stolte over å ha blitt valgt til å gjennomføre prosjektet, og ser frem til å samarbeide med byggherren for å bygge en campus som blir viktig for veldig mange, sier Paul Terje Gundersen, direktør i AF Bygg Oslo.
Fremdrift og ferdigstillelse
Før Campus Diakonhjemmet kan iverksettes, må Bystyret i Oslo kommune vedta kontrakten om videregående skole. Totalentreprenøren har planlagt en fremdrift hvor full oppstart skjer så snart vedtaket foreligger.
Fremdriften betyr at bygget for VID vitenskapelige høgskole skal være klart for innflytting til studiestart høsten 2028, og en ny videregående skole skal være innflyttingsklar innen utgangen av 2028. Sporveien planlegger å åpne Diakonhjemmet stasjon ved årsskiftet 2027/2028.
Kontakter
Manuela Ramin-OsmundsenLeder for Kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:90 68 60 30manuela.ramin.osmundsen@diakonhjemmet.noBilder
Om Diakonhjemmet
- Det norske Diakonhjem (Diakonhjemmet) er en ideell, diakonal stiftelse med omfattende virksomhet innenfor utdanning, helse og omsorg.
- Stiftelsen eier: Diakonhjemmet Sykehus. VID vitenskapelige høgskole (56,4 %). Diakonhjemmet Omsorg AS. Fagskolen Diakonova AS (50,1%)
Følg pressemeldinger fra Diakonhjemmet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Diakonhjemmet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Diakonhjemmet
Diakonhjemmet stiftelse blir gullpartner i Health2B22.1.2025 13:49:44 CET | Pressemelding
Diakonhjemmet stiftelse blir nå en partner i Health2B og en aktør på arenaen for helseinnovasjon. Dette markerer en viktig milepæl innen utvikling av bærekraftige løsninger for helsetjenestene.
Gjentatte koronavaksiner gir god beskyttelse for personer med nedsatt immunforsvar3.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mer enn 50.000 nordmenn bruker en vanlig type medisin for å dempe immunforsvaret. En ny studie viser at disse pasientene ikke lenger har høy risiko for alvorlig covid-19.
Urinsyregikt: Slik unngår du smerter i julen18.12.2024 09:20:18 CET | Pressemelding
Mange opplever at julens gleder ødelegges av urinsyregikt. Den kroniske sykdommen kan gi ekstreme smerter i tåen. Da er det viktig å komme seg til lege for å få riktig behandling.
Fagskolefusjon: Ny rektor og nytt styre klar for våren 202511.12.2024 13:48:08 CET | Pressemelding
Folkeuniversitetets Fagskole og Fagskolen Diakonova fusjonerer 1. januar, med nytt styre og rektor på plass. Fusjonsprosessen er timet for studentopptak våren 2025 og har som mål å styrke og utvide utdanningstilbudet som én samlet fagskole.
Poteter kan bidra til riktig medisindose10.12.2024 08:15:11 CET | Pressemelding
Norske forskere har avdekket at et stoff fra potet kan gi viktig informasjon om hvordan medisiner brytes ned i kroppen. Dette gjør det mulig å skreddersy dosering av legemidler i behandlingen av psykiske sykdommer. Dermed kan man få best mulig effekt og samtidig redusere risikoen for bivirkninger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom