AF Gruppen blir totalentreprenør for Campus Diakonhjemmet
Diakonhjemmet har signert avtale om totalentreprise for Campus Diakonhjemmet med AF Gruppen.

I forbindelse med utbyggingen av Diakonhjemmet hage har stiftelsen Det norske Diakonhjem gjennomført en offentlig konkurranse om bygging av et nytt og utvidet campus i Oslo, Campus Diakonhjemmet.
Høye miljøambisjoner og høy kompleksitet
Avtalen omfatter realiseringen av prosjektet som tidligere har blitt omtalt som «Nord-området» på stiftelsens eiendom på Steinerud, men som nå heter Campus Diakonhjemmet. Prosjektet har svært høye miljøambisjoner og høy kompleksitet.
Utbyggingen vil inkludere en ny videregående skole med en helse- og oppvekstfaglig profil og plass til 810 elever, en flerbrukshall, en utvidelse av campus for VID vitenskapelige høgskole og Fagskolen Diakonova, samt et torg og utearealer. Utbyggingen inkluderer bygging av infrastruktur for disse byggene, inkludert en kjeller under den delen av utbyggingen som er regulert for studentboliger, «felt D». I kontrakten med AF ligger det også inne å bygge teknisk rom for utstyr til Diakonhjemmet stasjon, samt arbeider for plattform inntil bygget som skal huse den nye videregående skolen.
– Undertegning av totalentreprise er en svært viktig milepæl. Diakonhjemmet hage er et ambisiøst prosjekt som skal støtte utviklingen av nye tjenester og aktiviteter innenfor helse, omsorg, utdanning og forskning. AF Gruppen er en erfaren og solid aktør som vi ser veldig frem til å arbeide tett med de kommende årene, sier administrerende direktør Ingunn Moser.
– Campus Diakonhjemmet er et utrolig spennende prosjekt. Vi er stolte over å ha blitt valgt til å gjennomføre prosjektet, og ser frem til å samarbeide med byggherren for å bygge en campus som blir viktig for veldig mange, sier Paul Terje Gundersen, direktør i AF Bygg Oslo.
Fremdrift og ferdigstillelse
Før Campus Diakonhjemmet kan iverksettes, må Bystyret i Oslo kommune vedta kontrakten om videregående skole. Totalentreprenøren har planlagt en fremdrift hvor full oppstart skjer så snart vedtaket foreligger.
Fremdriften betyr at bygget for VID vitenskapelige høgskole skal være klart for innflytting til studiestart høsten 2028, og en ny videregående skole skal være innflyttingsklar innen utgangen av 2028. Sporveien planlegger å åpne Diakonhjemmet stasjon ved årsskiftet 2027/2028.
Kontakter
Manuela Ramin-OsmundsenLeder for Kommunikasjon og samfunnskontakt
Tel:90 68 60 30manuela.ramin.osmundsen@diakonhjemmet.noBilder

Om Diakonhjemmet
- Det norske Diakonhjem (Diakonhjemmet) er en ideell, diakonal stiftelse med omfattende virksomhet innenfor utdanning, helse og omsorg.
- Stiftelsen eier: Diakonhjemmet Sykehus. VID vitenskapelige høgskole (56,4 %). Diakonhjemmet Omsorg AS. Fagskolen Diakonova AS (50,1%)
Følg pressemeldinger fra Diakonhjemmet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Diakonhjemmet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Diakonhjemmet
Håper det er siste gang hun flykter fra krig4.4.2025 08:41:47 CEST | Pressemelding
Da Russland invaderte nabolandet Ukraina i 2022, hadde Nataliya Petrusenko allerede flyktet en gang. Nå er hun i Norge og har ved hjelp av NAV fått jobb som postvert på Medisinsk sengepost C. Her vil hun bli.
Diakoniens dag 24. april – Miljøkamp og sosiale utfordringer19.3.2025 13:17:18 CET | Pressemelding
Diakonhjemmet inviterer til gratis konferanse torsdag 24. april, med fokus på miljøkamp og sosiale utfordringer.
Gammel nok til å se pasientens behov3.3.2025 12:09:13 CET | Pressemelding
Paal Thorkildsen (75) går vakter som miljøterapeut på Diakonhjemmet sykehus. Jobben hans er å roe pasienter som er engstelige, har delir eller kan utagere. Da hjelper det godt å ha et langt og variert yrkesliv innen forsvaret, frisøryrket, salg og service av biler og bokhandlerbransjen!
Diakonhjemmet stiftelse blir gullpartner i Health2B22.1.2025 13:49:44 CET | Pressemelding
Diakonhjemmet stiftelse blir nå en partner i Health2B og en aktør på arenaen for helseinnovasjon. Dette markerer en viktig milepæl innen utvikling av bærekraftige løsninger for helsetjenestene.
Gjentatte koronavaksiner gir god beskyttelse for personer med nedsatt immunforsvar3.1.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mer enn 50.000 nordmenn bruker en vanlig type medisin for å dempe immunforsvaret. En ny studie viser at disse pasientene ikke lenger har høy risiko for alvorlig covid-19.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom