– Hatefullt debattklima kan svekke tilliten til demokratiet
– Det pågår tøffe debatter om skolestruktur, som skaper stort engasjement blant innbyggerne. Da er det viktig at vi som er folkevalgte tar ansvar for et debattklima som ikke bidrar til hets og trakassering, sier KS’ styreleder Gunn Marit Helgesen.

KS’ styreleder er svært bekymret for debattklimaet i debatten om skolestruktur i Innlandet. Også andre steder i landet pågår det debatter om skolestruktur.
– Politikere på alle nivåer må være rollemodeller. Vi må behandle hverandre med respekt også når vi er dypt uenige. Dette stod lokalpolitikere fra hele landet sammen om på KS’ landsting i vår. Nå er det grunn til å minne om det. Det er tid for å roe seg ned, sier Helgesen.
– Et saklig og sannferdig debattklima er viktig både for tilliten til demokratiet, for ytringsfriheten og for folks vilje til å stille til valg.
40 prosent av folkevalgte i kommuner og fylkeskommuner har opplevd å bli utsatt for hatefulle ytringer, trusler eller begge deler. Unge og kvinner er mest utsatt. Det viser en undersøkelse Ipsos gjorde for KS i fjor.
Nesten halvparten av disse tør ikke å ytre seg på samme måte som før. Mange vurderer eller har bestemt seg for å slutte som folkevalgte.
– Folkevalgte må i årene framover ta mange vanskelige valg, fordi oljeinntektene vil falle og fordi det blir flere eldre og færre unge. Tjenester som skole, helse og omsorg må endres, de vil ikke være akkurat som før. Dette må vi som politikere klare sammen med innbyggerne, uten å skjelle hverandre ut, sier Helgesen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noFølg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
– Bruk handlingsrommet i EUs avløpsdirektiv19.12.2025 13:16:00 CET | Pressemelding
– KS er veldig glad for at regjeringen vil bruke handlingsrommet når den skal innføre EUs reviderte avløpsdirektiv i Norge. Det kan spare kommunene for milliardbeløp og innbyggerne for høye gebyrer, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
Gunn Marit Helgesen gjenvalgt som president i CEMR5.12.2025 14:20:54 CET | Pressemelding
Styreleder i KS, Gunn Marit Helgesen, er gjenvalgt som president i Council of European Municipalities and Regions (CEMR) for perioden 2026–2028.
Kutt preger kommune-budsjettene4.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Kommunedirektørene foreslår kutt for å få budsjettene i balanse.
KS inviterer til høstkonferanse i Rogaland4.11.2025 10:57:34 CET | Presseinvitasjon
Ordførere, folkevalgte og kommunedirektører i Rogaland møtes til KS’ høstkonferanse i Haugesund 6. og 7. november. Mediene er velkommen til å delta.
KS om statsbudsjettet: – Overraskende og skuffende15.10.2025 10:02:00 CEST | Pressemelding
– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom