YS gratulerer Nihon Hidankyo, vinneren av Nobels Fredspris 2024
Den norske Nobelkomiteen har tildelt Nobels Fredspris for 2024 til den japanske fredsorganisasjonen Nihon Hidankyo. De får prisen for sin innsats for atomnedrustning. YS gratulerer fredsprisvinneren.

- Jeg gratulerer Nihon Hidankyo med en velfortjent pris. I en tid med økende konflikt, og der atomtrusselen igjen henger over Europa, er dette en pris for vår tid, sier YS-leder Hans Erik Skjæggerud
Atomtrusselen i verden regnes av mange som overhengende. Både i Ukraina og konflikten mellom Israel og Iran er atomvåpen en del av konfliktbildet.
- Årets pris viser at atomtrusselen er reell. Nihon Hidankyos viktigste rolle er ikke å minnes bombingen av Hiroshima og Nagasaki, men å hindre verden i å gjøre samme katastrofale feil i fremtiden. Derfor er denne prisen så viktig, sier Skjæggerud.
YS har et omfattende internasjonalt arbeid og har lenge vært engasjert i arbeidet mot atomvåpen.
- For oss i YS er dette en gledelig tildeling. Atomnedrustning er en tematikk YS, sammen med den internasjonale fagbevegelsen, har jobbet lenge med. Denne prisen inspirerer til fortsatt innsats, sier Hans-Erik Skjæggerud.
Kontakter
Hans-Erik SkjæggerudYS-leder
Tel:95 93 87 69hans-erik.skjeggerud@ys.noRolf A. VestvikKonstituert kommunikasjonssjef
Tel:48 89 33 13rolf.vestvik@ys.noOm oss
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 250 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Presseinvitasjon til YS’ internasjonale konferanse "Vidsyn 2026”11.12.2025 11:43:58 CET | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 13. januar 2026 kl. 09.00 - 15.30 Sted: Thon Hotel Storo, Vitaminveien 23 i Oslo
Nav trenger opprustning – ikke mer kritikk11.11.2025 12:54:57 CET | Pressemelding
Nav-sjefens avgang i dag er et symptom på et system som ikke fungerer. Nå må regjering og Storting ta ansvar sammen med kommunene for å rydde opp.
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom