Lauvverket fra Hægebostad vinner pris
Den regionale bedriftsutviklingsprisen i landbruket for Agder går til sagbruk på Snartemo.

Jan Petter Gysland og Trond Hamran har etablert Lauvverket AS på Snartemo i Hægebostad. Dette er et sagbruk som har spesialisert seg på lauvtre.
- Det var en stor tillitserklæring å bli tildelt Bedriftsutviklingsprisen i landbruket. Etter mange år i Lauvverket med utviklingsarbeid i tid og kostnader, kjentes det svært godt å bli satt pris på, sier prisvinnerne, som takker for samarbeidet med Innovasjon Norge:
- Vi vil takke for det gode samarbeid vi har med Innovasjon Norge. Sammen har vi sett og ser potensialet i at lauvtreressursen i Norge må foredles til et varig produkt. Denne pris motiverer for videre utvikling for Lauvverket.
Deres kjernevirksomhet er produksjonen, markedsføring, bearbeiding, salg og formidling av lauvtre og spesielt eik. Produktspekteret strekker seg fra tørket grov plank til ferdige limtreemner. Alle råvarer skal stamme fra norsk skog, primært lokalt. Dette er viktig for bedriften:
- Foredling av lauvtre vil gi lauvtreskogen mer verdi for skogeiere, og forbruker får nå mulighet til å anskaffe seg et produkt av Norsk råvare. Samspillet i verdiskapningen er motiverende for oss, forteller de.
På Gyslands gård har de fått skilt ut en tomt der sagbruket er etablert. Dette har blitt et moderne sagbruk med:
- Båndsag
- Sorteringsanlegg
- Kantsag
- Logistikkløsninger
- Lager og tørke
- Klar vinner
Regiondirektør for Innovasjon Norge i Agder, Sveinung Hovstad, er imponert over sagbruket fra Hægebostad:
- Lauvverket er en klar vinner av årets BU-pris i Agder. De har med utgangspunkt i en tradisjonell sørlandsgård utviklet en spennende bedrift innen treforedling. Koblingen direkte til Hamran Snekkerverksted sikrer god avsetning og verdiskapning i alle ledd. Samtidig trygger den stabile leveranser og topp kvalitet for snekkerverkstedet.
- Arbeidsplassene er blitt mange og lønnsomheten er god. Lauvverket lever opp til prisens intensjoner og er et godt eksempel på bedriftsutvikling i praksis, mener Hovstad.
Bidrar til et godt nærmiljø
Prisvinnerne har skapt flere arbeidsplasser, og totalt jobber det nå 8 personer i bedriften. Noen av dem jobber deltid, men det er likevel 5 årsverk i bedriften. De har også en lærling.
Bedriftsutviklingsprisen i landbruket
Innovasjon Norge deler hvert år ut bedriftsutviklingsprisen i landbruket på oppdrag fra Landbruks- og matdepartementet. Det er en bedrifts- og næringsutviklingspris for de som har etablert en vellykket bedrift eller næring med basis i bygdenes og landbrukets ressurser. Hvert år blir det kåret en vinner i hvert fylke som får 50 000 kroner. De fylkesvise vinnerne kjemper deretter om den nasjonale prisen på 250 000 kroner.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
Ingar Valvik ny regiondirektør Innovasjon Noreg Vestland21.11.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Av over 70 søkarar til stillinga, trakk Ingar Valvik det lengste strået.
Rekordhøy verdiskaping i norsk reiseliv i 202420.11.2025 10:24:22 CET | Pressemelding
Norske reiselivsbedrifter skapte verdier for 120,6 milliarder kroner i 2024. Det er en økning på 3,9 milliarder kroner, tilsvarende 3,3 prosent, sammenlignet med 2023, viser nye tall fra EY utarbeidet på oppdrag fra Innovasjon Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom