YS' kommentarer til statsbudsjettet for 2025: - Statsbudsjettet ikke krafttak mot arbeidskraftsmangel
YS mener regjeringen ikke tar den dramatiske arbeidskraftsmangelen på alvor. Fra hele landet meldes det om behov for flere ansatte i ulike sektorer. YS ber Stortinget øke innsatsen. De tre viktigste tiltakene er å få ned sykefraværet, forbedre kommuneøkonomien og styrke kompetansen.

YS er glad for skatteletten til folk med lave og middels inntekter og satsingen på Forsvaret. Likevel er hovedutfordringen i Norge mangelen på arbeidskraft.
- Når jeg reiser rundt i landet, fremhever både våre medlemmer og arbeidsgiverne mangelen på arbeidskraft som hovedutfordringen i norsk arbeidsliv. Derfor er det skuffende at regjeringen ikke har flere konkrete tiltak i årets budsjettforslag, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
I NAVs siste bedriftsundersøkelse rapporterer hver fjerde arbeidsgiver at de har rekrutteringsproblemer. Mange kommuner setter inn ekstraordinære tiltak for å skaffe folk til nøkkelstillinger.
- Våre medlemmer må jobbe mer og raskere, fordi de mangler kollegaer. I Forsvaret er det behov for flere tusen stillinger i årene som kommer. Tollerne våre rapporterer at de trenger 600 nye ansatte. I Kriminalomsorgen er det behov for 700 nye ansatte. Dette er ansatte som vil sikre økt beredskap og sikkerhet for alle. I tillegg er personellkrisen i helsevesenet godt kjent, påpeker Skjæggerud.
YS har lenge varslet at mangelen på arbeidskraft er et økende problem. Samtidig har organisasjonen fremmet flere konkrete forslag på hvordan utfordringen kan løses.
- I år går kommunene med 10 milliarder i underskudd. Det betyr at nedskjæringer vil ramme det som skal sikre fremtidig arbeidskraft, nemlig skole og helse. Valget er klart, enten styrket statsfinansiering av lovpålagte oppgaver, eller større økonomisk handlefrihet. YS mener kommuneøkonomien må styrkes, sier Skjæggerud.
- For det andre må vi i fellesskap få ned sykefraværet. Sykefraværet var på 7,1 prosent i 2. kvartal 2024. Slik kan det ikke fortsette. Partene i arbeidslivet må i samarbeid få ned sykefraværet, sier YS-lederen.
- For det tredje må vi satse mer på kompetanse og oppgavedeling. Arbeidslivet er i forandring. Ny teknologi som kunstig intelligens stiller nye krav til arbeidstakerne. Vi har ikke råd til at noen faller ut av arbeidslivet fordi de ikke har den kompetansen som er nødvendig, understreker Skjæggerud.
Nøkkelord
Kontakter
Hans-Erik SkjæggerudYS-leder
Tel:95 93 87 69hans-erik.skjeggerud@ys.noRolf A. VestvikKonstituert kommunikasjonssjef
Tel:48 89 33 13rolf.vestvik@ys.noFølg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Presseinvitasjon til YS’ internasjonale konferanse "Vidsyn 2026”11.12.2025 11:43:58 CET | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 13. januar 2026 kl. 09.00 - 15.30 Sted: Thon Hotel Storo, Vitaminveien 23 i Oslo
Nav trenger opprustning – ikke mer kritikk11.11.2025 12:54:57 CET | Pressemelding
Nav-sjefens avgang i dag er et symptom på et system som ikke fungerer. Nå må regjering og Storting ta ansvar sammen med kommunene for å rydde opp.
YS-lederen krever ny maktutredning21.10.2025 10:20:58 CEST | Pressemelding
Vi må slå ring om demokratiet, mener YS-leder Hans-Erik Skjæggerud, og krever ny maktutredning. Tirsdag morgen åpnet han årets YS-konferanse, med statsminister Jonas Gahr Støre blant gjestene.
YS’ likestillingspris for 2025 tildeles Reform – ressurssenter for menn20.10.2025 14:19:43 CEST | Pressemelding
Stiftelsen har i mer enn 20 år arbeidet for at menn skal inkluderes i likestillingsarbeidet, og for at likestillingsarbeid skal inkludere et mannsperspektiv.
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom