Felleskjøpet inngår gjødselavtale med svenske Nitrocapt
2.10.2024 12:07:01 CEST | Felleskjøpet Agri | Pressemelding
NitroCapt og Felleskjøpet Agri har signert millionavtale for levering av nitrogengjødsel med lavt karbonavtrykk.

Det Uppsala-baserte landbruksteknologiselskapet NitroCapt har inngått sin første forhåndskjøpsavtale med Felleskjøpet Agri. Bondesamvirket har bestilt et parti verdt 10 millioner svenske kroner av NitroCapts nitrogengjødsel SUNIFER®, noe som markerer en viktig milepæl for det svenske selskapet.
NitroCapts banebrytende prosess for elektrifisering av produksjonen av nitrogenbasert gjødsel har potensiale til å redusere drastisk de globale karbonutslippene fra landbruket, samtidig som den også kan redusere produksjonskostnadene betydelig.
Kraftig reduksjon
NitroCapt har utviklet en teknologi som eliminerer behovet for fossile brensler i produksjonen av nitrogenbasert gjødsel, en prosess som tradisjonelt har bidratt til store CO2-utslipp. Med deres patenterte prosess reduseres utslippene kraftig.
– Felleskjøpet har en sterk agenda for å redusere klimagassutslipp, og vår teknologi har potensial til å bli overlegen når det gjelder energieffektivitet, og dermed også i produksjonskostnad. Den resulterer i nitrat, et høykvalitets gjødselmiddel med store fordeler for både landbruket og miljøet. Vi ser frem til å styrke vårt partnerskap de kommende årene, sier Gustaf Forsberg, administrerende direktør i NitroCapt.
Skal styrke sortimentet
Felleskjøpet har identifisert nitrogenbasert gjødsel som en av de større kildene til indirekte utslipp (Scope 3) i sin virksomhet og i landbruket generelt.
– Vi har som mål å styrke vårt sortiment av gjødselprodukter med lave klimagassutslipp, som også fremmer god agronomi. Avtalen med NitroCapt er et viktig skritt i dette arbeidet. Deres teknologi har potensial til å gjøre nitrogenbasert gjødsel både kostnadseffektiv, og i stand til å redusere utslippene betraktelig. Vi har stor tillit til Gustaf Forsberg fra tidligere, da han har vært med på å utvikle ThermoSeed, en teknologi for å bekjempe soppsykdom på såkorn, som vi i dag bruker med stor suksess. Vi ser frem til å følge utviklingen av NitroCapt nøye, sier forretningsområdesjef Ragnar Dæhli i Felleskjøpet Agri.
NitroCapt åpnet nylig sitt pilotanlegg i Uppsala og sikter mot å bygge sitt første fullskala-anlegg innen 2027. Med én enkelt enhet skal selskapet kunne forsyne opptil 80 000 hektar med nitrogenbasert gjødsel med lavt CO2-utslipp, utelukkende drevet av fossilfri elektrisitet. LRF Ventures, Almi Invest og EIT Innoenergy har hittil gått inn som investorer i selskapet.
Om Nitrocapt:
NitroCapt ble grunnlagt i 2016 av Gustaf Forsberg og Peter Baeling. Selskapet har raskt blitt et av de mest omtalte innen grønn landbruksteknologi. Gjennom den banebrytende patenterte prosessen SUNIFIX® brukes oksygen i stedet for hydrogen for å binde nitrogen, i kombinasjon med fornybar energi, noe som gir en mer energieffektiv og kostnadseffektiv produksjon av selskapets grønne nitrogengjødsel SUNIFER®.
Om Felleskjøpet Agri:
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 20,5 milliarder NOK i 2023 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av rundt 37 500 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noGustaf Forsbergvd och medgrundare av NitroCapt
Tel:+ 46 70 347 96 67Gustaf.Forsberg@nitrocapt.comLenker
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 20,5 milliarder i 2023 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av rundt 37 500 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet undersøker aksjehandlene til leder13.3.2026 13:34:11 CET | Pressemelding
En leder i Felleskjøpet Agri har mellom 2021 og 2025 kjøpt og solgt aksjer i Yara syv ganger, uten å informere arbeidsgiver. Lederen er fritatt fra arbeidsplikten, mens saken undersøkes videre.
Metsjö og Felleskjøpet lanserer ny dumperhenger12.3.2026 16:27:36 CET | Pressemelding
Nyheten fra svenske Metsjö er utviklet spesielt for norske forhold. Den nye modellen kombinerer høy nyttelast, lav egenvekt og hydraulisk fjæring – og skal gi både bedre transporteffektivitet og økt holdbarhet under krevende nordiske forhold.
Mer hvete – bedre markedsbalanse i kornproduksjonen10.3.2026 15:40:21 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri ber om tydeligere satsing på hvete og proteinvekster i årets jordbruksforhandlinger. Samtidig peker selskapet på behovet for bedre markedsbalanse i kornproduksjonen for å styrke norsk sjølforsyning.
Felleskjøpet gjenåpner salget av mineralgjødsel6.3.2026 14:59:12 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri gjenåpner salget av mineralgjødsel fra mandag morgen.
Hele verdikjeden står bak klimadokumentert brød4.3.2026 11:01:50 CET | Pressemelding
For første gang samarbeider hele den norske matkornkjeden om et brød med dokumentert klimaeffekt. Nå er resultatet i butikkhyllene hos REMA 1000.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom