– Uansvarlig og useriøs snuoperasjon fra byrådet om Oslo Nye Teater
19.9.2024 15:35:25 CEST | Spekter | Pressemelding
– Oslo Nye Teater fortjener mer forutsigbar styring enn den løsningen som presenteres av kulturbyråden i dag, sier Anne-Kari Bratten, administrerende direktør i Spekter. – Byrådens beskjed i dag slår beina under Oslo Nye Teaters snart hundreårige historie.

Arbeidsgiverforeningen Spekter organiserer Oslo Nye Teater og en rekke andre kulturvirksomheter over hele landet. Bratten reagerer på at støtten til Oslo Nye Teater nå skal kuttes med 37 millioner kroner fra ett år til et annet. Det innebærer en reduksjon på mer enn 40 % av støttebeløpet.
– Kulturinstitusjoner som Oslo Nye Teater er avhengig av å kunne planlegge aktiviteten langt frem i tid. Byrådet har tidligere bekreftet at teatret kan planlegge for 2025 som vanlig, og den beskjeden har teateret fulgt opp, sier Bratten.
Før sommeren fikk Oslo Nye Teater en ekstrabevilgning på 30 millioner kroner. Siden den gang har teateret planlagt for neste år som vanlig og inngått en rekke forpliktende avtaler.
– Slik det ser ut nå vil disse kulturmidlene være bundet opp i prosjekter som ikke munner ut i et tilbud til publikum. Det er i så fall en helt useriøs eierstyring, sier Bratten.
– Byrådens beskjed i dag slår beina under Oslo Nye Teaters snart hundreårige historie. En omstilling av teaterets aktiviteter kan ikke foregå på denne måten og i dette tempoet, sier hun.
– Det er helt feilslått kulturpolitikk å tro at en reduksjon i støtten til institusjonsteatrene skal bedre situasjonen for mindre aktører i byen. Oslo Nye Teater deler kompetanse og ressurser med byens andre aktører, så dette får store konsekvenser også for dem, sier Bratten.
Spekter ber nå bystyret i Oslo finne sammen om en bærekraftig og varig løsning som sikrer fortsatt drift ved Oslo Nye Teater, som bidrar til å opprettholde teatrets tilbud til innbyggerne, og som også bidrar til at kompetansen som er bygget opp i denne og andre institusjoner ikke går tapt.
Kontakter
Thomas HansenSpesialrådgiver
Tel:907 57 471thomas.hansen@spekter.noBilder

Følg pressemeldinger fra Spekter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Spekter
Helseformutvalgets rapport: – Endringer må løse konkrete problemer for pasientene2.11.2026 12:26:30 CET | Pressemelding
– Helsereformutvalgets forslag må vurderes ut fra om det gir bedre tjenester for pasientene og om fagfolk får brukt sin kompetanse på best mulig måte. Ny organisering kan ikke være et mål i seg selv, sier Anne-Kari Bratten, administrerende direktør i Spekter.
Presseinvitasjon: Spekterkonferansen 2026: RO! Det stabile i det ustabile19.10.2026 15:02:58 CEST | Pressemelding
Hvor mye skal politikerne styre, hvem avgjør hva vi tror er sant, og hva skjer når ledernes handlingsrom krymper? Spekter inviterer media til Spekterkonferansen på Det Norske Teatret.
Lokomotivførerstreiken er over17.10.2026 04:35:56 CEST | Pressemelding
- Spekter/Vy er fornøyd med at vi med Riksmeklerens hjelp har kommet frem til enighet med LO/Norsk Lokomotivførerforbund (NLF) slik at streiken i Vy nå er over, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
– Statsbudsjettet gir realkutt som vil merkes7.10.2026 12:20:58 CEST | Pressemelding
– Forslaget til statsbudsjett vil gi realkutt for viktige samfunnsaktører. Nå må regjeringen være tydelige på hvilket omstillingsbehov dette fører til, og gi lederne ryggdekning i krevende omstillingsprosesser, sier Odd Erik Stende, viseadministrerende direktør i Spekter.
NLF trapper opp lokførerstreiken uten å svare på tilbudet fra Spekter/Vy29.9.2026 17:07:18 CEST | Pressemelding
Norsk Lokomotivførerforbund (NLF) tar ut 21 nye lokomotivførere i streik. Da er 72 lokomotivførere i streik fra 5. oktober. NLF har ennå ikke svart på det nye tilbudet fra Spekter og Vy, som ble offentliggjort i går, mandag. Tilbudet innfrir NLFs hovedkrav om harmonisering av grunnlønnsnivåene for lokomotivførere i Vy og Flytoget, og Spekter og Vy har frafalt kravet om nye arbeidstidsordninger (rammeturnus) som generell ordning i dette oppgjøret. Ingen lokomotivfører, verken i Vy eller fra Flytoget, går ned i lønn med tilbudet. Påstanden fra NLF om lønnskutt på opptil 50 000 kroner er feil.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom