Klasevåpen fortsetter å ta liv i Ukraina
Over 1000 mennesker er drept eller skadet av klasevåpen i Ukraina siden fullskalainvasjonen i februar 2022, viser ferske tall. Bruk av klasevåpen er dokumentert både på russisk og ukrainsk side i konflikten.

Ukraina hadde det desidert høyeste antallet klasevåpenofre i 2023. Det viser årets utgave av Cluster Munitions Monitor, som ble lagt frem i Geneve denne uka.
I tillegg til Russland og Ukraina, ble det også brukt klasevåpen i Myanmar og Syria i 2023. Ingen av de fire statene har undertegnet Konvensjonen om klaseammunisjon, som trådte i kraft i 2010.
Klasevåpen avfyres fra luften eller bakken og kan inneholde hele 100 småbomber som spres over en stor radius.
– Problemet med klasevåpen er todelt. For det første er de utformet for å bli spredt over store områder. For det andre feiler mellom 5 og 30 prosent av dem i å detonere når de skytes ut. I stedet blir de liggende igjen som bombefeller. Spesielt i tettbebygde strøk med mange sivile kan dette forbli et alvorlig problem i mange tiår etter at den aktuelle konflikten er over, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp. Organisasjonen er størst i verden på rydding av klasebomber.

Denne uken var de 112 statspartene til klasekonvensjonen og sivilsamfunnsaktører som jobber med klasevåpen samlet til statspartsmøte i Genève. Klasekonvensjonen har siden den trådte i kraft i 2010 bidratt til å stigmatisere bruk av klasevåpen fordi den har tydeliggjort de store humanitære konsekvensene.
Det har derfor vakt stor oppsikt at Litauen som første statspart noensinne, nylig søkte om å melde seg ut av konvensjonen.
– Det er et alvorlig feilsteg av Litauen å søke seg ut av konvensjonen. Land som stiller seg på utsiden av klaseforbudet er med på å sette sivile liv i fare og true klasekonvensjonens integritet og allmenngyldighet. Det er ikke for sent for Litauen å lytte til oppfordringer om å stoppe den planlagte tilbaketrekningen, sier Johansen.

Johansen understreker viktigheten av at Norge som en av hovedarkitektene bak klasekonvensjonen, er på ballen og ytterligere intensiverer sin innsats for å beskytte normen.
– Jeg forventer at dette er noe utenriksminister Espen Barth Eide tok opp med Litauens utenriksminister Gabrielius Landsbergis under sitt besøk til Litauen tidligere denne uken, sier generalsekretæren, som likevel avviser at forbudet mot klasevåpen har spilt fallitt.
– Klasekonvensjonen har vært – og fortsetter å være en enorm suksess. Totalt er det 124 stater som har sluttet seg til klasekonvensjonen, og aldri før har det blitt ryddet flere kvadratmeter med klasevåpeninfisert land enn i 2023.
Totalt ble det i fjor ryddet 185.03 km2, som nesten tilsvarer halve Tyskland, viser tall fra siste utgave av Mine Action Review, en årlig oversikt Norsk Folkehjelp gir ut. Spesielt i Sørøst-Asia, hvor millioner av småbomber fra Vietnamkrigen har truet lokalbefolkningen i 50 år, var det svært god progresjon på ryddingen i fjor.

– For ganske nøyaktig et år siden nådde Norsk Folkehjelps ansatte dessuten en stor milepel da vi ryddet siste rest av klasevåpen i Bosnia og Hercegovina. Arbeidet er kommet i stand nettopp som følge av forpliktelsene som klasekonvensjonen stiller både til rammede land og til de som har forpliktet seg til å bistå, og er den niende statsparten som blir fritt for klasevåpen, forklarer Johansen.
I desember 2023 nådde konvensjonen en annen viktig milepæl da Peru, godt hjulpet av Norsk Folkehjelp ble ferdig med å destruere sine lagrede klasevåpen. De var siste statspart til å gjøre dette. Til sammen har statspartene ødelagt 1,49 millioner klasevåpen og 179 millioner subammunisjoner som har ligget på lager.

Kontakter
Kaja HaldorsenSpesialrådgiver kommunikasjon for generalsekretærenNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgIngebjørg SørenesSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:92231861ingebjorgs@npaid.orgBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp krever granskning av Gaza Humanitarian Foundation: Barth Eide må gjøre ord til handling7.7.2025 12:17:52 CEST | Pressemelding
– Hvor mange palestinske sivile skal drepes i matkø før verden griper inn? Vi ber Norge vise lederskap og fremme forslag i relevante FN-institusjoner om å sette opp en uavhengig granskningskommisjon, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Ukraina varsler mulig uttrekning fra Minekonvensjonen – Norsk Folkehjelp advarer mot alvorlige humanitære konsekvenser, det er de sivile som taper3.7.2025 12:04:06 CEST | Pressemelding
– Ukraina er i dag et av verdens mest minelagte land, og det vil ta flere tiår å rydde områdene. Miner fører ikke bare til umiddelbare tap av liv og helse, men hindrer også gjenoppbygging, matproduksjon og trygg retur for fordrevne familier, sier Aksel Steen-Nilsen, leder for humanitær mine- og eksplosivrydding i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Aker BP ignorerte ofre for krigsforbrytelser18.6.2025 16:31:31 CEST | Pressemelding
18. juni konkluderte et ekspert-panel nedsatt av norske myndigheter med at Aker BP ikke respekterte menneskerettighetene da de fusjonerte med Lundin.
Forbud mot handel og næringsvirksomhet med okkupasjonen ønskes velkommen17.6.2025 10:56:05 CEST | Pressemelding
SV har sikret en forpliktelse fra regjeringen om å innføre et forbud mot handel og annen næringsvirksomhet med selskaper som bidrar til å opprettholde Israels ulovlige okkupasjon av palestinske områder. Dette kommer som resultat av budsjettforhandlingene.
Norsk Folkehjelp fordømmer Estlands beslutning om å trekke seg fra Minekonvensjonen5.6.2025 16:46:53 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp (NPA) fordømmer på det sterkeste den estiske nasjonalforsamlingens beslutning om å trekke seg fra Konvensjonen som forbyr antipersonellminer – en traktat som har reddet utallige liv siden den ble vedtatt i 1997.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom