Landsdekkende kontroll i bruk av belte i buss uke 38
12.9.2024 14:00:00 CEST | Statens vegvesen | Presseinvitasjon
Både for deg selv og for dine medpassasjerer er sikkerhetsbeltet i bussen livredder nummer én. Det skjer heldigvis sjelden bussulykker, men hvis uhellet først er ute, kan skadeomfanget vært stort.

- Vi ønsker at flere tar med seg vanen fra bilen inn i bussen, uansett distanse. Bruk av sikkerhetsbelte i buss er det enkleste trafikksikkerhetstiltaket som finnes. Beltet holder deg på plass i setet, slik at du ikke er til fare for deg selv eller andre i en ulykke, sier Ingvild Ryengen-Bjerke i Statens vegvesen.
Belte i buss redder liv
Tilbakemeldinger og undersøkelser viser at vår kontrollvirksomhet og mulighet for å informere og kontrollere beltebruk i buss er svært viktig. Det er stor aksept for påbud av belte i buss.
Passasjerer som ikke bruker sikkerhetsbelte i buss er en risiko for deg og meg. Våre kontroller er med på å minne passasjerene om viktigheten og skaderisikoen, sier Ingvild videre.
Vi oppfordrer derfor alle til der det er belte – bruk det.
Bli med på en kontroll
I uke 38 gjennomfører vi en landsdekkende kontroll på våre kontrollstasjoner der vi kontrollerer beltebruk i buss. Dersom du ønsker å være med på en slik kontroll kan du ta kontakt med:
Prosjektleder for Belte i buss, Ingvild Ryengen-Bjerke, Statens vegvesen Vegdirektoratet, ingvild.ryengen-bjerke@vegvesen.no
Telefon: 920 15 233
Les mer om beltebruk på Bilbelte | Statens vegvesen
Følg våre Nasjonale trafikksikkerhetskampanjer på Facebook - https://www.facebook.com/profile.php?id=61554179764107
For informasjon rundt lovverket, les her: https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/1979-09-21-7
Kontakter
Ingvild Ryengen-BjerkeSenior KommunikasjonsrådgiverStatens vegvesen
Vegdirektoratet
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Selvkjørende kjøretøy tar neste steg i Norge7.5.2026 12:38:13 CEST | Pressemelding
Etter åtte år med utprøving deler Statens vegvesen for første gang erfaringene, og åpner for utprøving uten sikkerhetssjåfør.
Arbeid på E39 Skorgedalen7.5.2026 11:12:10 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjere vegarbeid på E39 i Skorgedalen resten av året, mellom Kristiseter og Ellingsgard i Vestnes kommune.
Varslar redusert framkomst på E16 mellom Bergen og Lærdal frå hausten7.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Vegvesenet varslar omfattande anleggsarbeid på E16 frå hausten, og oppfordrar trafikantane om å planlegge reisa og sjekke oppdatert trafikkinformasjon.
Presis Vegdrift skal drifte riksvegnettet i og rundt Oslo6.5.2026 10:59:09 CEST | Pressemelding
Presis Vegdrift AS er valgt til å drifte riksvegnettet i og rundt Oslo de neste fem årene. Høy trafikktetthet, håndtering av trafikale hendelser og beredskap er viktige stikkord for driftskontrakten i hovedstadsområdet.
– Skal du til Bergen i helga? Reis kollektivt6.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fløyfjelltunnelen blir stengd mot sentrum heile helga. Statens vegvesen og Skyss ber alle reise kollektivt for å unngå trafikkaos i sentrum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom