Norge leverer ikke tog til Ukraina
Norge har siden 2023 vært i dialog med ukrainske myndigheter om å donere norske togsett til Ukraina. Før sommeren meldte ukrainske myndigheter at det ikke er praktisk gjennomførbart å ta imot togene. Norske myndigheter har derfor besluttet å avslutte donasjonen.
Etter avtale med ukrainske myndigheter var fire togsett gjort klare for levering til Ukraina denne våren. Da hadde det også blitt gjennomført opplæring i kjøring og vedlikehold av togene i Norge for ukrainsk personell.
Sammen med 35 andre land bidrar Norge med varebistand via EUs ordning for sivil beredskap (UCPM). Ordningen er et viktig supplement til den humanitære bistanden, og fungerer i hovedsak som kanal for varebistand som etterspurt av ukrainske myndigheter. Norge har hittil bidratt med over 5 400 tonn materiell og utstyr til Ukraina siden 2022.
Norge vil drøfte saken med EUs krisekoordineringssenter (ERCC), som har det koordinerende ansvaret for donasjoner av varebistand gjennom EUs ordning for sivil beredskap (UCPM). Hensikten er å redusere risikoen for at tilsvarende skal skje på nytt.
Undersøker interesse i andre europeiske land
I og med at togene likevel ikke skal sendes til Ukraina, undersøker norske myndigheter om det er interesse for å selge togene til markedspris, slik at de oppgraderte togsettene kan komme til nytte.
For flere opplysninger:
- Brev til ukrainske myndigheter om at donasjon trekkes (PDF fra DSB)
- Pressemelding av 24. februar 2024: Fire togsett klare for Ukraina
- Pressemelding av 30. mars 2023 Samferdselsminister Nygård i Polen for å diskutere gjennoppbygging av transportsystemet i Ukraina: Norge donerer tog
- Pressemelding av 13. desember 2022: Norge sender bruer til Ukraina
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ett steg nærmere flere togavganger på Østfoldbanen7.4.2025 11:15:27 CEST | Pressemelding
– Jeg er glad for at reguleringsplanen nå er vedtatt. Et anlegg for togparkering i Mosseregionen er en viktig brikke for å få et bedre togtilbud på Østfoldbanen, sier samferdselsminister John Ivar Nygård.
Stor milepæl for Noregs største samferdselsprosjekt i nyare tid4.4.2025 11:49:30 CEST | Pressemelding
Regjeringa har i dag lagt fram eit forslag for Stortinget om utbygging og finansiering av fellesprosjektet Arna-Stanghelle i Vestland. Dersom Stortinget sluttar seg til forslaget, blir det oppstart av det største samferdselsprosjektet i Noreg i nyare tid.
Bypakke Nord-Jæren: Forlenger bypakken slik at fleire prosjekt kan bli gjennomført4.4.2025 11:45:00 CEST | Pressemelding
– Forslaget om å forlenge Bypakke Nord-Jæren byggjer på lokale vedtak og legg til rette for at det blir balanse mellom forventa inntekter og utgifter i prosjektporteføljen. Med dette framlegget vil fleire prosjekt og tiltak på Nord-Jæren kunne bli gjennomført, seier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Klart for Bypakke Kristiansund4.4.2025 11:45:00 CEST | Pressemelding
– Med denne bypakka kjem det prosjekt og tiltak både på riksveg, fylkesveg og kommunal veg. Det legg til rette for grøn byutvikling og gode transportløysingar i Kristiansund, seier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Bypakke for Tønsberg-regionen: Ny fastlandsforbindelse og flere prosjekter på fylkesvei og kommunal vei4.4.2025 11:45:00 CEST | Pressemelding
– Bypakken gir en ny og tryggere fastlandsforbindelse til Færder. Sammen med flere andre store og mindre prosjekter åpner dette for bedre framkommelighet og en grønn byutvikling i Tønsberg-regionen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom