
FINN.no er en del av
Vend
FINN jobb: - Større kamp om jobbene enn i fjor
5.9.2024 09:05:10 CEST | Vend | FINN.no | Pressemelding
Månedsrapporten for august viser at vi har færre stillinger på markedet enn i fjor, og etterspørselen etter arbeidskraft fortsetter å avta.

– August er en måned med høy aktivitet på jobbmarkedet og mange ser seg om etter ny jobb. Vi hadde over 13 millioner besøk på FINN jobb denne måneden, noe som er 30 prosent høyere besøkstall enn samme måned i fjor, forteller jobbanalytiker og leder i FINN jobb, Christopher Ringvold.
–Tallene på jobbmarkedet for august viser at vi har færre stillinger på markedet enn i fjor, markedet er ned med 14 prosent i forhold til i fjor samme tid. Utviklingen i august ligger under trenden hittil i år, hvor nedgangen i utlyste stillinger er 8 prosent. Tallene for august viser at etterspørselen etter arbeidskraft fortsetter å avta. Utviklingen bekreftes også av antall søkere per stilling, hvor det er en oppgang på 8 prosent i antall søkere per stilling i august og 10 prosent økning i antall søkere per stilling hittil i år. Det er altså vesentlig enklere for arbeidsgivere å få dekket sitt rekrutteringsbehov.
– Likevel er det betydelig flere stillinger ute enn det var i juli. Bransjene med størst vekst er Forskning, utdanning og vitenskap der det er behov for flere arbeidstakere, samt en oppsving innen bransjen Ideelle organisasjoner som vanligvis ikke er på topplisten. Det er fortsatt nedgang i etterspørsel etter arbeidskraft innen Bygg og anlegg, slik vi har sett over en lengre periode. Her ser det ut til at vi fortsatt ikke har nådd bunnen. Jobbmarkedet er varierende også på fylkesnivå, der Møre og Romsdal er månedens vinner, og Vestfold har det laveste tilbudet på jobbmarkedet nå på starten av høsten.

Nøkkelord
Kontakter
Christopher RingvoldJobbanalytiker og leder i FINN jobb
Tel:+47 982 19 446christopher.ringvold@finn.noLinda GlomlienPress contact
Tel:+47 92647693linda.glomlien@finn.noBilder
Om FINN
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Global uro gjør at meglere må jobbe hardere21.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Global uro preger boligmarkedet, ifølge brennferske tall fra FINN. 1 av 3 nordmenn vurderer å utsette boligkjøpet, viser Eiendomsundersøkelsen 2026.
Utleievolumet økte i april, men boligpresset fortsetter13.5.2026 11:29:37 CEST | Pressemelding
Antall leieboliger økte i april 2026 sammenlignet med fjoråret, viser ferske tall fra FINN. Likevel vokste både leieprisene og konkurransepresset hos tjenesten Qasa.
Jobbmarkedet: IT-bransjen sliter, mens Forsvaret fortsetter å ansette6.5.2026 09:59:11 CEST | Pressemelding
Forsvar og militær fortsetter trenden fra i mars, og leder an med en betydelig vekst på hele 20 prosent i april, men IT-bransjen er nå under sterkt press.
Sommerjobb: DNB og Forskerfabrikken topper listen på FINN4.5.2026 09:30:33 CEST | Pressemelding
Titusenvis er nå på jakt etter årets sommerjobb. Mens tradisjonelle yrker innen helse og logistikk har flest ledige stillinger akkurat nå, er det prestisjefylte praksisplasser og litt annerledes jobber som tiltrekker seg flest nysgjerrige blikk.
Gjenbruksmarkedet eksploderer om våren: – Nå kan du tjene svært gode penger!30.4.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Nær 3 millioner nordmenn planlegger å selge ting de ikke bruker før sommeren. Mai er en av årets viktigste måneder for kjøp og salg på FINN torget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
