Stenger Hålogalandsbrua for å finne årsaken til asfaltkrøll
5.9.2024 09:28:34 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Neste uke blir Hålogalandsbrua på E6 i Narvik stengt for all trafikk. Statens vegvesen skal undersøke hvorfor asfalten løsner fra selve brua.

Hålogalandsbrua vil bli helt stengt for trafikk fra mandag 9. september kl 07.00 til fredag 13. september om kvelden. Det blir omkjøring for trafikken om Rombaksvegen.
Gang- og sykkelfeltet vil også være stengt for ferdsel mens arbeidet på brua pågår. Dersom det blir regn eller mye vind, kan arbeidet på brua bli forsinket.
Må finne årsaken til at asfalten løsner
Årsaken til at brua må stenges, er problemer med asfalten. I kjørebanen mellom de to brutårnene ligger det en solid stålkasse. Her har asfalten løsnet fra underlaget flere steder, noe som er svært uvanlig. Konsekvensen er at asfalten krøller seg ut mot hvitstripa, og sprekker opp.
Statens vegvesen oppdaget uregelmessigheter i asfalten allerede i 2022, og har fulgt utviklingen nøye. Det er gjort enkle vedlikeholdstiltak i vegbanen der problemet har påvirket fremkommeligheten. Nå vil Statens vegvesen til bunns i problemet.
– Nå skal vi undersøke fire testfelt på til sammen ca 1000 kvadratmeter. Vi skal fjerne asfalten og undersøke hvorfor den løsner. Vi trenger å vite årsaken, for å finne ei god og varig løsning på problemet, sier seksjonsleder Elisabeth Bech i Statens vegvesen.
Målet er at testfeltene skal gi svar på hvor omfattende problemet er, og hva som er den beste løsningen på lang sikt. Entreprenørene Norasfalt, Visinor Rehab og Velde Asfalt er engasjert i arbeidet, på oppdrag fra Statens vegvesen.
Større arbeid seinere
Statens vegvesen er forberedt på at det må gjennomføres et større arbeid på brua, mest sannsynlig i 2026. Vegvesenet har sett at asfalten har forverret seg i løpet av denne sommeren. De ønsker derfor å la testfeltene ligge gjennom hele neste sommersesong. Det kommende året vil bli brukt til å planlegge vedlikeholdsarbeidet.
– Vi skjønner at det blir belastende for de som bor i Narvik og for gjennomgangstrafikken, det gjelder både nå og når vi skal i gang med et større arbeid. Men vi har ikke noe valg, vi er nødt til å finne ei god løsning på problemene som har oppstått, sier Elisabeth Bech.
Statens vegvesen har en pågående reklamasjonssak mot hovedentreprenøren SRBG i forbindelse med asfaltproblemene.
Hålogalandsbrua er ei 1533 meter lang hengebru. Brua ble åpnet i desember 2018.
Nøkkelord
Kontakter
Elisabeth BechStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:99523843elisabeth.bech@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Her tømmer Statens vegvesen søppel kvar dag om sommaren. Likevel ser det slik ut22.7.2026 11:18:44 CEST | Pressemelding
Slik ser det ut når folk grisar til rasteplassar.
Pressetips: Stopper Haaland og landslaget trafikken hos dere også?10.7.2026 15:00:00 CEST | Pressemelding
Når Norge spiller VM-kamper, skjer det noe på norske veger. Trafikken kan falle dramatisk i det øyeblikket dommeren blåser i gang kampen.
Sju liv på seks dager: Nå frykter Vegvesenet en ny røff sommer9.7.2026 15:09:23 CEST | Pressemelding
Sju mennesker har mistet livet på norske veier på bare seks dager i juli. Sju familier har fått telefonen ingen skal få. Sju hjem er rammet av sorg. Statens vegvesen frykter at sommeren 2026 er i ferd med å utvikle seg til en ny tragediesommer på norske veier.
Fotball-fest på Rådhusplassen gir stengte veger i Oslo9.7.2026 11:57:02 CEST | Pressemelding
Det blir stengte veger og svært dårlig fremkommelighet for biler i Oslo sentrum i helga.
Har signert kontrakt for nytt flyplasskryss8.7.2026 16:03:09 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og Johs. J Syltern AS har inngått kontrakt for bygging av E10 Evenes Flyplasskryss. Arbeidet starter rett over sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom