Mer relevant praksis skal forberede lektorstudentene på skolehverdagen
NMBU gjør endringer i lektorutdanningen for å forberede studentene på hverdagen i skolen. Med mer relevant praksis og studentaktive arbeidsmåter håper de å gi studentene verktøyene de trenger for å trives og lykkes i læreryrket.

– Det er mange utfordringer i dagens skole. Vi kan ikke løse disse gjennom lærerutdanning alene, men vi kan forberede studentene våre så godt som mulig, sier Gerd Johansen, programansvarlig for lektorutdanningen ved NMBU.
Lektorutdanningen har ønsket et bredere perspektiv på lærerjobben utover det at studentene skal bli flinke til å planlegge, gjennomføre og evaluere undervisning i fag.
– Dette er viktig, men dagens skole krever mer enn at studentene kun lærer å undervise i sitt fag, sier Johansen.
For at utdanningen skal forberede studentene på den faktiske arbeidshverdagen i skolen, har NMBU samarbeidet med både egne lektorstudenter og lærere ved Ås videregående skole.
Sterkere kobling til praksis
En av de viktigste endringene i lektorutdanningen er en enda sterkere kobling mellom teori og praksis. Dette inkluderer praksis tidlig i studiet, veiledning fra erfarne lærere, og emner med tett kobling til faktiske situasjoner studentene vil møte som lærere i skolen, som "Skolestart og elevrelasjoner" og "Tverrfaglig undervisning".
Hensikten er å studentene et innblikk i hvordan lærerjobben er og hvordan skolen fungerer fra en lærers perspektiv.
– Gode praksiserfaringer er noe av det aller viktigste å få til i en lærerutdanning fordi det ruster studentene til å stå i jobben som lærer, og hjelper dem å få en realistisk forståelse av hva det vil si å arbeide i skolen, sier Trude Setten ved Ås vgs.
Hun trekker også frem tverrfaglig undervisning som noe hun tror både skoleelevene og lektorstudentene vil ha nytte av.
– Ved å jobbe i klasseteam og tverrfaglig, håper vi at elevene i større grad vil se relevansen av alle fagene og at de henger sammen, slik at de blir mer motiverte, sier hun.
– Ved å jobbe tverrfaglig så får studentene planlegge, gjennomføre og vurdere opplegg sammen. De lærer av hverandre, får fylt på verktøykassen sin, testet ut og evaluert undervisningsopplegg og vurderinger med lærere som har en annen fagbakgrunn enn seg selv. De opplever en trygghet og støtte i hverandre i samtale med de samme elevene, sier Setten.
Gir studentene mer eierskap til studiet
I lektorutdanningen vil det også legges mer vekt på studentaktive arbeidsmåter og studentmedvirkning. Dette inkluderer å gi studentene mulighet til å gi konstruktiv kritikk og foreslå endringer – både i studiet og i skolen.
– Vi ønsker å styrke studentenes eierskap til studiet, sier Johansen.
Studentene skal få mulighet til å gi tilbakemelding til skolen om begrunnede endringer, bli med på å bestemme hvordan undervisning skal foregå og bruke gruppearbeid for å øve seg på å delta i kollegium.
Skal forme fremtidens skole
En viktig del av NMBUs visjon for lektorutdanningen er bærekraftig utvikling. Dette inkluderer en forståelse av bærekraft som omhandler natur, samfunn og mennesker.
– Vi vil gi studentene våre en ballast som gjør dem i stand til å arbeide i skolen som den er nå, men også være med på å forme fremtidens skole der bærekraft, folkehelse og demokrati er grunnleggende, avslutter Johansen.
Om lektorutdanningen ved NMBU
- Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) i Ås har utdannet lektorer i realfag siden 2005.
- Studentene får mastergrad i et av realfagene og kompetanse til å jobbe som lærer i ungdomsskolen eller videregående skole.
- Helt siden oppstarten har de hatt som målsetting å utdanne lærere som kan bidra til en bærekraftig utvikling.
- Lektorstudentene ved NMBU er blant Norges mest fornøyde lærerstudenter.
Nøkkelord
Kontakter
Gerd JohansenFørsteamanuensisNMBU, Institutt for lærerutdanning og utdanningsvitenskap
Tel:+4767231923gerd.johansen@nmbu.noBilder


Lenker
Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Nye FN-forpliktelser om bærekraftige og rimelige boliger15.10.2025 13:49:17 CEST | Pressemelding
Mer enn 30 europeiske ministre og representanter har forpliktet seg til å ta grep mot boligkrisen i Europa, inkludert Norge. Blant de lovede tiltakene er regulering av korttidsutleie til turister.
— Satser ikke nok på kunnskapsbasert beredskap15.10.2025 12:04:52 CEST | Pressemelding
Regjeringen legger i årets statsbudsjett stor vekt på beredskap. — Det er både riktig og viktig, men satsingen er for smal. Skal Norge rustes for framtidens kriser, må forskning og utdanning stå mer sentralt i beredskapsarbeidet, sier NMBU-rektor Solve Sæbø.
NMBUs eksperter på flom, overvann og skred3.10.2025 15:49:43 CEST | Pressemelding
Behov for å få en forsker til å kommentere saker om flom, overvann og skred? Se vår ekspertliste
Skogens planter koloniserer Arktis og kan endre tundraens landskap24.9.2025 12:58:19 CEST | Pressemelding
Planter fra sør er på vei nordover og forandrer Arktis. Nå advarer forskere om at denne grønne invasjonen kan få store konsekvenser for både klima, dyreliv og mennesker.
Biofilm: Risiko for sykdomsspredning og antibiotikaresistens17.9.2025 07:53:56 CEST | Pressemelding
Ny forskning fra 70-årsjubilant fra Bærum viser at bakteriesamfunn kalt biofilm kan bidra til utvikling og spredning av både sykdomsfremkallende og antibiotikaresistente bakterier i matproduksjonskjeden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom