Lavere prisvekst på mat og drikke
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 5,4 prosent i mai. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB). Prisveksten er dermed på vei ned.

- Det er godt nytt for norske forbrukere at prisveksten på mat og drikke ser ut til å være på vei ned. Prisutviklingen har sammenheng med at kostnadsveksten bakover i verdikjeden er i ferd med å avta etter noen svært turbulente år med energikrise og krig i Europa, sier Bendik Solum Whist, bransjedirektør for dagligvare i Hovedorganisasjonen Virke.
På sitt høyeste nivå i fjor var årsprisveksten på mat og drikke 13,4 prosent i Norge, mens Sverige på det verste opplevde en matprisvekst på hele 22,6 prosent. Det siste året har energi- og strømprisene gradvis beveget seg nedover og stabilisert seg på et lavere nivå, mens den generelle inflasjonen også begynner å avta. Sammen med sterk priskonkurranse mellom dagligvarekjedene virker dette positivt inn på matprisveksten.
- Kampen om kundene i det norske dagligvaremarkedet er knallhard. Med sterk priskonkurranse er det utfordrende med høye kostnader knyttet til innkjøp, energi, transport og valuta. Det er derfor gledelig for samtlige at vi er på vei mot en mer normal prisutvikling, sier Whist.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Columbus blir medlem av Virke11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Konsulentselskapet Columbus melder seg inn i Virke, hovedorganisasjonen for handels- og tjenestenæringene. Medlemskapet markerer starten på et tettere samarbeid om digitalisering, teknologi og rammevilkår for norsk næringsliv.
Matprisveksten avtok betydelig i november10.12.2025 08:13:28 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer endte på 4,7 prosent i november. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Nordmenn er tradisjonelle – men mange søker sol og varme i julen2.12.2025 14:00:00 CET | Pressemelding
Flest nordmenn feirer jul hjemme, men de som reiser til utlandet har to klare favoritter.
Virke: Tidenes julehandel10.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Årets julehandel blir tidenes største, det viser Virkes prognose, som anslår at vi skal handle for 150 milliarder kroner i november og desember. Det tilsvarer en økning på 5,5 prosent fra i fjor.
Virke-sjefen: - Dette går ikke lenger15.10.2025 10:03:21 CEST | Pressemelding
700.000 står utenfor arbeidslivet. Det er omtrent like mange som bor i Oslo. Dette er ikke bærekraftig, mener Hovedorganisasjonen Virke. De etterspør en omfattende satsing på kompetanse og sysselsetting, spesielt rettet mot unge utenfor arbeidslivet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom