Resolusjon fra Legeforeningens landsstyremøte: Beskytt sivilbefolkningen og helsetjenesten i Gaza
30.5.2024 15:15:09 CEST | Legeforeningen | Pressemelding
Legeforeningen er sterkt bekymret over den stadig forverrede situasjonen for sivilbefolkningen i Gaza – og ber om våpenhvile og humanitær tilgang nå.

Israels brutale krigføring som følge av terrorangrepet fra Hamas 7. oktober 2023 har ødelagt infrastruktur og helsetjeneste på Gazastripen, og utløst en dyp humanitær krise som rammer barn særlig hardt. Behovet for humanitær intervensjon fra verdenssamfunnet er påtrengende og akutt.
Legeforeningen står fast på kravet til medisinsk nøytralitet i alle kriger og konflikter. Angrep på helsetjenesten eller bruk av helseinstitusjoner til militære formål kan aldri aksepteres.
Prinsippene i Genève-konvensjonene og Genève-erklæringen til Verdens legeforening (WMA) må etterleves. Partene i konflikten har ansvar for å beskytte sivile og sikre humanitær hjelp og nødvendige helsetjenester til alle.
Legeforeningen ber partene i konflikten om å:
- Arbeide for en umiddelbar og varig våpenhvile for å beskytte sivile, og sikre tilgang på humanitær hjelp.
- Sikre uhindret og akselerert humanitær tilgang til hele Gaza, inkludert tilgang på humanitær hjelp og trygg transport for medisinsk personell. Dette inkluderer også evakuering av pasienter.
- Sikre at fanger og gisler får nødvendig humanitær bistand og helsehjelp, og sørge for frigiving og trygg hjemtransport av alle gisler.
- Sørge for at internasjonal humanitær lov og prinsippet om medisinsk nøytralitet etterleves for å sikre beskyttelse av helsepersonell, helseinfrastruktur og pasienter fra ytterligere trusler, behandlingsavbrudd og angrep.
- Reetablere tilgang på helsehjelp, og skape trygge arbeidsmiljø for helsepersonell under gjenoppbyggingen av medisinsk kapasitet og nødvendige tjenester.
- Legge til rette for at det gjennomføres uavhengige undersøkelser av opplysninger om grove brudd på menneskerettigheter og internasjonal humanitær rett, inkludert angrep på helsepersonell og helseinfrastruktur, samt misbruk av helseinfrastruktur til militære formål.
Legeforeningen ber norske myndigheter om å:
- Arbeide for at Norge og andre land bistår med støtte og nødvendig behandling til sivilbefolkningen på Gaza – også etter at krigshandlingene har stoppet.
- Fortsatt arbeide for fred i regionen, slik at arbeidet med forsoning kan starte.
Vedtatt av Legeforeningens landsstyre 30. mai 2024.
Kontakter
Knut E. BraatenKommunikasjonsdirektør
Tel:98 04 79 51knut.braaten@legeforeningen.noBilder

Norges største medisinske fellesskap
Legeforeningen er Norges største medisinske fellesskap. Over 40 000 medisinstudenter og leger er medlem hos oss. Vi organiserer 94 prosent av alle leger i Norge og er landets eneste komplette profesjonsforening. Siden 1886 har Legeforeningen kjempet for deg og faget du brenner for. Det gir en bedre helsetjeneste. Vi er foreningen for alle leger, hele livet.
Følg pressemeldinger fra Legeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Legeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Legeforeningen
Budsjettkonferansen: – Helsetjenesten er ikke rustet for krise og krig10.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Helsetjenesten spiller en nøkkelrolle i Norges totalforsvar, men i dag er kapasiteten knapt nok dimensjonert for en normalsituasjon. Når regjeringen samles til årets første budsjettkonferanse tirsdag, ber Legeforeningen om tydelige prioriteringer for å styrke helseberedskapen.
Dom i Finnmarkssykehuset-saken: Advarsel mot tillitsvalgt var ugyldig6.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Indre og Østre Finnmark tingrett slår fast at advarselen mot overlege og tillitsvalgt Tone Hagerup var ugyldig og må trekkes tilbake. Legeforeningen mener dommen er en tydelig avklaring av arbeidsgivers ansvar og grensene for reaksjoner mot ansatte.
Stortinget vil ha ny finansieringsmodell for sykehus: – Viktig gjennomslag12.2.2026 17:27:04 CET | Pressemelding
Stortinget har i dag vedtatt at regjeringen skal fremme forslag om en ny helhetlig finansieringsmodell for sykehus, som sikrer at investeringer ikke skal gå på bekostning av drift. Vedtaket er et viktig gjennomslag for noe Legeforeningen har jobbet for lenge. – Dette er et etterlengtet grep for å redusere kuttpresset og sikre mer forutsigbare rammer for pasienttilbudet. Det er viktig å sikre sykehusenes evne til å planlegge, bygge og investere uten at det går utover pasientbehandling og ansattes arbeidsvilkår, sier Anne-Karin Rime, president i Legeforeningen.
Barnehelseprisen 2026 går til foreldreinitiativet «Smarttelefonfri barndom»28.1.2026 16:40:08 CET | Pressemelding
Barnehelseprisen 2026 tildeles foreldreinitiativet «Smarttelefonfri barndom». Tildelingen anerkjenner deres bidrag til å beskytte barn mot skyggesiden av den digitale hverdagen.
Helsetalen 2026: – Reell involvering gir god pasientbehandling13.1.2026 16:33:38 CET | Pressemelding
Helseminister Jan Christian Vestre la frem tre store mål i årets helsetale. – Høye ambisjoner krever betydelige ressurser, sier president Anne-Karin Rime, som etterlyser hvordan dette skal følges opp i en helsetjeneste der det allerede er sterkt press på ressursene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom