Fraværsgrensen tilbake på rett spor
I dag kom nyheten om at dagens fraværsgrense i all hovedsak skal videreføres. – Vi er svært fornøyde med at vi er blitt lyttet til, sier Lektorlagets leder Helle Christin Nyhuus.

– Dette er gode nyheter. Å være på skolen er en forutsetning for å lære, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
Utdanningsdirektoratet foreslår å beholde dagens fraværsgrense i videregående skole på 10 prosent.
Lektorlaget mener dagens fraværsregler har fungert, men har vært åpen for at det kan være rom for noen justeringer.
Nyhuus forteller at Lektorlaget mente ingen av direktoratets forslag til nye fraværsregler var gode nok.
–Dette ga vi tydelig tilbakemelding om. Vi er derfor glade for at Utdanningsdirektoratet har lyttet til protestene og foreslår å stort sett beholde dagens regelverk, sier Nyhuus.
– Dagens regler har vært en suksess. Reglene har ført til at flere elever har vært mer til stede på skolen, og at de har fått bedre karakterer. Vi er glade for at dagens fraværsgrense på 10 prosent skal bestå, sier Nyhuus.
Utdanningsdirektoratet sender dette forslaget til Kunnskapsdepartementet:
- Dagens ordning med 10 prosent fraværsgrense videreføres
- Eleven kan unntas visse typer fravær mot dokumentasjon
- Elevene skal være mest mulig på skolen for å få god oppfølging både faglig og sosialt
Direktoratet vil også se nærmere på hvordan de skal få til:
- En egenmeldingsordning med kvote som ivaretar fastlegens situasjon
- En øvre grense for hvor mye dokumentert fravær som kan unntas
Lektorlaget mener at elever over 18 år bør kunne levere egenmelding opp til en viss kvote. For elever under 18 år, er det foreldrene som bør levere egenmelding for eleven.
Nøkkelord
Kontakter
Helle Christin NyhuusLeder
Tel:91691536hcn@norsklektorlag.noSiri StangKommunikasjonssjef
Tel:99 59 49 51siri.stang@norsklektorlag.noOm Norsk Lektorlag
Norsk Lektorlag er en fagforening for universitets - og høyskoleutdannede lektorer og andre akademikere med tilsvarende utdannelse. Våre medlemmer har mastergrad eller hovedfag. De fleste jobber med undervisning, kulturformidling, personalledelse eller veilednings- og informasjonsarbeid.

Følg pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Lektorlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Rødt bommer med forslag om å fjerne masterkrav i lærerutdanningene27.2.2025 11:32:30 CET | Pressemelding
Programkomiteen til Rødt foreslår å fjerne masterkravet og karakterkrav i lærerutdanningene. – Forskning viser at kvalifiserte lektorer og lærere er den viktigste faktoren for å få til god undervisning, sier Helle Christin Nyhuus, leder i Lektorlaget.
Lektorlaget gratulerer Sigrun Aasland som ny forsknings- og høyere utdanningsminister4.2.2025 10:42:24 CET | Pressemelding
– Vi håper at Aasland tar tak i kvaliteten i lærerutdanningene. Søkertallene til lærerutdanningene har gått nedover de siste årene, og det er viktig å få stoppet denne utviklingen, sier leder i Lektorlaget, Nyhuus.
Etterlyser flere grep i fraværsreglene21.11.2024 12:57:02 CET | Pressemelding
Fraværsgrensen på 10 prosent består, med noen endringer. – Det er bra at vi beholder noe som har fungert. Lektorlaget imidlertid noen grep som kunne gjort reglene enda bedre, for eksempel å skille mellom elever under og over 18 år når det gjelder egenmeldinger, sier Lektorlagets leder Helle Christin Nyhuus.
Regjeringen prioriterer ikke skolen7.10.2024 15:00:43 CEST | Pressemelding
I regjeringens forslag til statsbudsjett foreslås det et fornyet kompetanseutviklingssystem, men ingen nye kompetansekrav for undervisning. - Dette styrker ikke rekrutteringen av kvalifiserte lærere, sier Lektorlagets leder Helle Christin Nyhuus.
Regjeringen tar ikke tak i de grunnleggende problemene13.9.2024 13:35:33 CEST | Pressemelding
Uten nok tid, ressurser eller kvalifiserte lærere, blir det ikke mer praktisk læring i skolen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom