– Mange gode forslag fra Fellesskoleutvalget
11.8.2026 12:31:38 CEST | Norsk Lektorlag | Pressemelding
– Lektorlaget er fornøyd med at Fellesskoleutvalget foreslår flere tiltak for å få flere kvalifiserte lærere i skolen, sier Helle Christin Nyhuus, leder av Lektorlaget.

I dag ble utredningen Fellesskolen – Bærebjelken i framtidens samfunn (NOU 2026:10) lagt frem på Arendalsuka. Utvalgsleder Bjørn Haugstad overleverte rapporten til kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun.
– Vi har jobbet lenge for å fjerne unntaksmuligheten som gjør at rektor kan ansette ufaglærte i lærerstillinger midlertidig. Når fellesskoleutvalget nå foreslår at denne muligheten fjernes, forventer vi at politikerne følger opp og viser at de tar betydningen av kvalifiserte lærere i skolen på alvor, sier Helle Christin Nyhuus, leder av Lektorlaget.
Fellesskoleutvalget vil beholde unntaket som gjør at lærerstudenter får prøve seg i skolen.
En god start for opptrapping av kompetansekrav
Utvalget foreslår også å innføre krav om at de som er ansatt i lærerstilling som skal undervise i fagene kunst og håndverk, musikk, mat og helse, kroppsøving, KRLE, naturfag og samfunnsfag på 1. til 7. trinn, må ha minst 15 studiepoeng som er relevante for faget.
– Vi trenger politisk enighet om en opptrappingsplan for kompetansekrav. De praktisk-estetiske fagene trenger en slik styrking, men dette er også viktig for naturfag og samfunnsfag. At utvalget foreslår at lærerne som underviser i disse fagene på barnetrinnet skal ha studert faget i et kvart år, er en god begynnelse, sier Nyhuus.
Lektorlaget er også glade for at utvalget også foreslår å videreføre masterutdanning som hovedmodell for lærerutdanning og styrke lærerutdanningene.
Kom med tydelig advarsel
Utvalgsleder Haugstad advarte i sin fremleggelse om at «fellesskolen er en bærebjelke som står i fare for å briste av en overbelastning».
– Skolen har blitt tillagt stadig flere oppgaver og forventninger fra samfunnet som ikke samsvarer med ressursene som blir tilført. Veldig ofte taper skolen i den kommunale og fylkeskommunale kampen når økonomien er stram, sier Nyhuus.
Utvalget foreslår blant annet å utrede hvordan staten kan kompensere forskjellene mellom gjennomsnittskostnader og marginalkostnader per elev når kommunene og fylkeskommunene trekkes for fallende elevtall.
Vil utrede ressursnorm
Samtidig mener utvalget det er behov for å utrede en ny ressursnorm for grunnskolen, med tanke på å erstatte lærernormen i framtiden. De foreslår en justert versjon av lærenormen inntil en ny ressursnorm på plass, men inkluderer ikke videregående opplæring i dette.
– Lektorlaget mener det er viktig at det ligger krav til lærertetthet i klasserommene. Det er altfor mange skoler hvor det er for mange elever i klassene og gruppene. Lektorlaget ønsker et makstall på 27 elever i ungdomsskolen og videregående skole, sier Nyhuus.
Hun understreker at Lektorlaget skal nå gå grundig gjennom utredningen og forslagene i den.
– Vi ser frem til at Kunnskapsdepartementet sender denne utredningen på høring, sier lederen av Lektorlaget.
Kontakter
Helle Christin NyhuusLeder
Tel:91691536hcn@norsklektorlag.noSiri StangKommunikasjonssjef
Tel:99 59 49 51siri.stang@norsklektorlag.noOm Norsk Lektorlag
Norsk Lektorlag er en fagforening for universitets - og høyskoleutdannede lektorer og andre akademikere med tilsvarende utdannelse. Våre medlemmer har mastergrad eller hovedfag. De fleste jobber med undervisning, kulturformidling, personalledelse eller veilednings- og informasjonsarbeid.

Følg pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Lektorlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Lektorlag
Gledelig med oppgang i førstegangssøkere til lektorutdanningene23.7.2026 11:43:58 CEST | Pressemelding
I år har 1 641 søkere fått tilbud om lektorutdanning. Det er en oppgang på 11 prosent fra i fjor. – Vi er fornøyde med at trenden har snudd, og oppfordrer alle søkere til å takke ja, sier Helle Christin Nyhuus, leder av Lektorlaget.
Frykter av elevenes opplæring blir svekket med KI19.6.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
En ny medlemsundersøkelse fra Lektorlaget viser stor uro for hvordan kunstig intelligens påvirker elevenes faglige utvikling. Ni av ti lektorer er bekymret for konsekvensene for selvstendig tenkning, skriveferdigheter og rettferdig vurdering i skolen.
Seier for organisasjonsfrihet i Oslo29.5.2026 11:11:15 CEST | Pressemelding
Lektorlaget jubler for en enighet mellom partene i Oslo kommune om å redusere den spesielle sperregrensen for å forhandle om egne arbeidstidsavtaler. – Dette er en gledens dag og et svært viktig gjennomslag for Lektorlaget, sier leder i Lektorlaget Helle Christin Nyhuus.
Lærernes arbeidstidsavtale er reddet29.5.2026 01:33:13 CEST | Pressemelding
– Lektorlaget er svært fornøyd med at dagens arbeidstidsavtale videreføres for lærerne i skolen. Arbeidstidsavtalen gir en nødvendig forutsigbarhet i lærernes arbeidshverdag, sier leder i Lektorlaget, Helle Christin Nyhuus.
Lektorlaget advarer mot nye skolekutt11.5.2026 10:46:30 CEST | Pressemelding
– Skolen tåler ikke nye kutt, sier Lektorlagets leder Helle Christin Nyhuus. Når revidert nasjonalbudsjett legges frem tirsdag 12. mai, ber Lektorlaget politikerne skjerme skolen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom