Nå blir det slutt på langtidsparkering på Kongeplassen
5.6.2024 13:53:28 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Den store parkeringsplassen på E10 på norsk side av Riksgrensen, kjent som Kongeplassen, er blitt litt for populær.

Det er Statens vegvesen som eier og drifter parkeringen som ligger på begge sider av E10 i Narvik kommune. Vegvesenet har opplevd utfordringer med at bobiler og campingvogner har blitt stående på plassen over lang tid. Disse hindrer brøyting og drift, og det blir dårligere plass til folk som skal på hyttebesøk, fjelltur eller trenger en pause i kjøringa.
Nå settes det opp skilt som viser at du kan campe på Kongeplassen maks to døgn i strekk. Bakgrunnen for dette er at campingvogner har blitt stående i flere uker, noen også med fortelt.
– Parkeringsplassen skal være et godt tilbud til alle, og ikke bare for noen få. Det er viktig at vi får brøytet om vinteren og driftet plassen hele året. Det er mange som skal på besøk på hyttene eller gå i fjellet både sommer og vinter. Det er også viktig for trafikksikkerheten at folk som kjører langt får tatt seg en pause, sier byggeleder Renate Dalmo i Statens vegvesen.
Med de nye skiltene blir reglene tydelige for alle. Bobilturister fra inn- og utland er velkomne til å nyte naturen på Bjørnfjell og ta ei overnatting eller to på Kongeplassen. Og du kan fremdeles ta med vogna om du skal på helgebesøk til familien på hytta.
Nøkkelord
Kontakter
Renate DalmoByggelederStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:91999175renate.dalmo@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Fire omkom i trafikken i oktober1.11.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
Fire menneske omkom på norske vegar i oktober. Det er fem færre enn i fjor, og det lågaste talet som er registrert for oktober månad.
E39 i Jølster blir nattestengd30.10.2026 15:39:49 CET | Pressemelding
E39 blir stengd ved Sårheim natt til tysdag og ved Løset natt til onsdag. Begge nettene er vegen heilt stengd frå kl. 23.00 til 06.00 med gjennomslipp av trafikk kl. 03.00.
Sikringsarbeid langs E14 ved Hårkallen30.10.2026 14:06:14 CET | Pressemelding
Tirsdag 3. november starter Statens vegvesen sikringsarbeid langs E14 ved Hårkallen i Trøndelag. Vegen vil være åpen, men det blir lysregulering forbi anleggsområdet.
Lyser ut stort rassikringsprosjekt på E45 i Alta29.10.2026 09:06:58 CET | Pressemelding
Bygging av 4,2 kilometer tunnel og 2,2 kilometer veg i dagen på E45 Kløfta, er den største vegkontrakten Statens vegvesen lyser ut i 2026.
Forventer ekstra lange og saktegående køer ut av Oslo28.10.2026 10:46:40 CET | Pressemelding
Kommende helg blir både E18 snevret inn og Granfosstunnelen stengt for trafikk i retning Kristiansand. Statens vegvesen oppfordrer til å la bilen stå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom