Unio: Det kan bli streik i staten fra 24. mai
16.5.2024 17:24:25 CEST | Unio | Pressemelding
Unio har i dag varslet arbeidsgiver om et mindre forberedende streikeuttak i ulike deler av landet fra 24. mai. Disse vil planlegge og eventuelt iverksette et større streikeuttak av Unio sine medlemmer over hele landet og i flere ulike virksomheter.

– Selv om vi varsler et begrenset streikeuttak i første omgang, er vi raskt klare til å trappe opp en streik. Omfanget av dette streikeuttaket og hvordan dette vil ramme vil vi varsle under meklingen neste uke, dersom vi ser behov for det. Det sier lederen av Konfliktberedskapen i Unio stat, Ørjan Hjortland.
Unio meldte forrige uke plassoppsigelse av 3500 medlemmer til Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet.
Meklingsfristen er midnatt, natt til 24. mai.
Kontakter
Kontakt :
Leder av konfliktberedskap i Unio Stat Ørjan Hjortland
orjan.hjortland@pf.no
Mobil: 994 89 505
Lenker
Om oss
Unio er med omlag 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Ragnhild Lied er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Unio varsler ny opptrapping i Oslo ved streik28.5.2026 16:44:42 CEST | Pressemelding
I Oslo er det innspurt i meklingen i årets lønnsoppgjør. Nå varsler Unio det tredje streikeuttaket. Dermed kan rundt 1.100 medlemmer være i streik i løpet av kort tid dersom partene ikke blir enige.
Her kan det bli streik i staten27.5.2026 12:07:20 CEST | Pressemelding
Mandag den 1. juni tar Unio ut nærmere 600 medlemmer i politi, universiteter og statsforvaltning om det blir streik. – Vi vil i størst mulig grad ramme arbeidsgiver og ikke publikum og studenter, sier leder for konfliktberedskapen i Unio stat, Per Anders Røsjorde.
Bra at regjeringen styrker trepartssamarbeidet ved nasjonale kriser26.5.2026 17:17:00 CEST | Pressemelding
Regjeringen inngikk idag en samarbeidsavtale med partene i arbeidslivet om å styrke trepartssamarbeidet ved nasjonale kriser. Unio har lenge etterlyst dette, og roser nå regjeringen for å styrke beredskapen.
Fra 29. mai kan det bli streik i barnehager, skoler og helseinstitusjoner22.5.2026 14:28:07 CEST | Pressemelding
En rekke kommunale og fylkeskommunale tjenester blir rammet om det ikke blir enighet i meklingen neste uke. – Lønna må opp, og belastningen må ned om KS vil unngå streik, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll.
Det kan bli streik i staten fredag 29. mai22.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Unio har i dag varslet arbeidsgiver om et mindre forberedende streike-uttak i ulike deler av landet og i flere statlige virksomheter. – Om det blir streik, er vi klare til raskt å trappe den opp, sier leder for konfliktberedskapen i Unio stat, Per Anders Røsjorde.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom