Signerte kontrakt for Gjønnestunnelen
16.5.2024 12:48:20 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
I dag signerte Obrascòn Huarte Lain S.A (OHLA) kontrakten for bygging av Gjønnestunnelen i Bærum.

OHLA var en av fire leverandører som etter prekvalifisering fikk invitasjon til å levere tilbud på oppdraget, og hadde best forhold mellom pris og kvalitet. Kontraktsummen for E105 Gjønnestunnelen er på 1,84 milliarder kroner eks mva.
Ny fylkesvegforbindelse
Gjønnestunnelen i Bærum blir ny fylkesvegforbindelse mellom Gjønnes og E18 ved Strand, med videre forbindelse til Fornebu. 1500 meter av tunnelen bygges som del av denne kontrakten, mens resterende 450 meter bygges som del av entreprisen E102 Fornebukrysset – Strand.
– Tunnelen er viktig både for å avlaste Bekkestua og Stabekk for gjennomgangstrafikk og for å knytte sammen Fornebu og området nord for E18. Tunnelen vil flytte trafikken under bakken, gi bedre trafikkflyt, fremkommelighet for kollektivtrafikken, og redusere støy- og støvproblemer, forteller Åge Brudeseth, prosjektleder i Statens vegvesen for E105 Gjønnestunnelen.
Tunnelen som bygges i denne kontrakten, utgjør en betongtunnel på rundt 100 meter og bergtunnel på rundt 1400 meter. Bergtunnelen har stedvis liten overdekning med varierende bergkvalitet. Tunnelen blir en toløpstunnel med tverrsnitt T9,5. I tillegg til tunnelen skal det etableres nytt kryssområde på Gjønnes med tilknytning til Bærumsveien.
Klimavennlige løsninger er vektlagt
E18 Vestkorridoren har satt ambisiøse mål om å være et utstillingsvindu for bærekraftig veibygging. I konkurransen om Gjønnestunnelen har Statens vegvesen også etterspurt og vektlagt innovasjon og klimavennlige løsninger.
– I tillegg til lavest tilbudssum, leverer også OHLA best på tildelingskriteriet om å ivareta ytre miljø og reduksjon av klimagassutslipp, sier Brudeseth.
Dette tildelingskriteriet innebærer blant annet støyreduserende tiltak, renseløsninger for vann, avfallshåndtering og gjenbruk. OHLA har mål for Breeam Infrastructure ut over kontraktskrav, der det tilbys Excellent for design og byggefase.
Kontakter
Åge BrudesethProsjektleder E105 GjønnestunnelenStatens vegvesen, E18 Vestkorridoren
Tel:90065279aage.brudeseth@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nye attraksjoner langs Nasjonale turistveger7.5.2026 13:35:44 CEST | Pressemelding
Høsten 2026 fullfører Statens vegvesen fem nye prosjekter i form av spektakulære rasteplasser, kunst og utsiktspunkter. Dermed fortsetter arbeidet med å legge til rette for gode pauser for reisende langs Nasjonale turistveger.
Selvkjørende kjøretøy tar neste steg i Norge7.5.2026 12:38:13 CEST | Pressemelding
Etter åtte år med utprøving deler Statens vegvesen for første gang erfaringene, og åpner for utprøving uten sikkerhetssjåfør.
Arbeid på E39 Skorgedalen7.5.2026 11:12:10 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjere vegarbeid på E39 i Skorgedalen resten av året, mellom Kristiseter og Ellingsgard i Vestnes kommune.
Varslar redusert framkomst på E16 mellom Bergen og Lærdal frå hausten7.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Vegvesenet varslar omfattande anleggsarbeid på E16 frå hausten, og oppfordrar trafikantane om å planlegge reisa og sjekke oppdatert trafikkinformasjon.
Presis Vegdrift skal drifte riksvegnettet i og rundt Oslo6.5.2026 10:59:09 CEST | Pressemelding
Presis Vegdrift AS er valgt til å drifte riksvegnettet i og rundt Oslo de neste fem årene. Høy trafikktetthet, håndtering av trafikale hendelser og beredskap er viktige stikkord for driftskontrakten i hovedstadsområdet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom