Bekrefter brudd: – Kan bli streik i Oslo kommune
– Det var umulig å akseptere det Oslo kommune la på bordet, sier leder i YS kommune Oslo og leder for Delta Oslo, Mona Bjørnstad.

Det er brudd i tariffoppgjøret mellom YS Kommune Oslo og Oslo kommune. Oppgjøret går nå til mekling.
– Vi har i forhandlingene forsøkt å finne gode løsninger på både våre og arbeidsgivers utfordringer. Det var ikke mulig å finne felles løsning under forhandlingene, noe som er svært skuffende, sier Mona Bjørnstad.
– En betydelig reallønsvekst er avgjørende for oss i årets oppgjør. Skal Oslo kommune vinne kampen om unge arbeidstakere, må dagens ungdom se at det er attraktivt å utdanne seg for arbeid i kommunene. Lønn og arbeidsforhold betyr mye når unge skal velge yrke og yrkesliv, sier Bjørnstad.
YS-K Oslo har blant annet disse kravene i årets oppgjør:
-
Reallønnsvekst for medlemmene
-
Kompetanse og utdanning må gi lønnsmessig uttelling
-
Heltidskultur og heving av tillegg for ubekvem arbeidstid
– Nå jobber vi for en løsning med hjelp av mekleren, sier Bjørnstad.
Dersom partene ikke blir enige innen 23. mai klokken 24.00, blir det streik i Oslo kommune fra arbeidsdagens begynnelse 24. mai.
Nøkkelord
Kontakter
Mona BjørnstadForhandlingsleder i YS Kommune Oslo
Tel:951 03 138mona.bjornstad@delta.noSiv BjellandKommunikasjonsansvarlig YS Kommune Oslo
Tel:90104484siv.bjelland@delta.noYS kommune Oslo
- Oslo kommune er en av landets største arbeidsplasser og er et eget tariffområde.
- YS Oslo Kommune består av følgende YS-forbund med medlemmer i Oslo kommune: Delta, Skolelederforbundet og Parat.
Disse yrkesgruppene er blant våre medlemmer:
Helsefagarbeidere, ansatte og ledere i barnehager og skoler, vernepleiere, driftspersonell, saksbehandlere, renholdere, kokker og kjøkkenpersonell, aktivitører, ansatte i brann- og redning, kulturansatte, skoleledere og trafikkbetjenter.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Statsbudsjettet for 2026: YS krever kommuneløft og større satsing på samfunnssikkerhet15.10.2025 10:46:49 CEST | Pressemelding
Statsbudsjettet svarer ikke godt nok på to store utfordringer: Den bekymringsverdige kommuneøkonomien og behovet for å styrke det forebyggende arbeidet. YS krever en betydelig økt satsing på kommunene og at bemanningsnormene finansieres fullt ut. For å trygge Norge vil YS ha tiltak får å øke rekrutteringen til sektorer som er viktig for samfunnssikkerheten.
Priv. til red.: Presseinvitasjon til YS-konferansen 21. oktober14.10.2025 16:01:11 CEST | Presseinvitasjon
Tid: Tirsdag 21. oktober. Kl.: 10.00 – 16.45 Sted: Hotell Scandic Helsfyr (adresse Innspurten 7)
YS' kommentar til Nobels Fredspris: - En viktig pris i en urolig tid10.10.2025 11:34:54 CEST | Pressemelding
YS gratulerer Maria Corina Machado med tildelingen av Nobels Fredspris. Dette er en viktig pris til en verdig mottaker. Gjennom det internasjonale fagforeningssamarbeidet har YS kjempet aktivt i mange for å styrke demokratiet i Venezuela. Demokratiske rettigheter er også arbeidstakerrettigheter.
YS Arbeidslivsbarometer for 2025: Unge etterlyser mindre tidspress og bedre arbeidsmiljø12.8.2025 08:34:36 CEST | Pressemelding
YS Arbeidslivsbarometer for 2025 viser flere urovekkende utviklingstrekk: Fler enn noen gang frykter at dårlig helse vil føre til nedsatt arbeidskapasitet, troen på fremtiden er svekket blant de unge og mange tror de ikke vil kunne stå i arbeid om fem år.
Presseinvitasjon: YS legger frem Arbeidslivsbarometeret for 20254.8.2025 09:47:01 CEST | Presseinvitasjon
YS og AFI (Arbeidsforskningsinstituttet AFI – OsloMet) går gjennom de viktigste funnene i Arbeidslivsbarometeret for 2025 under et arrangement på Arendalsuka.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom