Hennes Majestet Dronningen deltar under åpningen av Norske Kvinners Sanitetsforenings kvinnehelsehus i Oslo
25.3.2024 08:23:05 CET | Sanitetskvinnene | Pressemelding
Oslos kvinner får nå sitt eget kvinnehelsehus, et lavterskeltilbud med aktiviteter som skal styrke helse, livskvalitet og nettverk. Huset åpner 4. april.

Oslos kvinner får sitt eget kvinnehelsehus på Tøyen, et lavterskeltilbud med aktiviteter som skal styrke helse, livskvalitet og nettverk. Dette er det fjerde kvinnehelsehuset i landet og Oslos første. H.M. Dronningen kommer for å delta under åpningen av huset og vil møte ansatte, brukere og frivillige. Kvinnehelsehuset er tatt frem av Norske Kvinners Sanitetsforening, i tett samarbeid med Oslo Sanitetsforening, N.K.S Oslo fylke og de andre lokale sanitetsforeningene i Oslo.
Kvinnehelsehusenes styrke ligger i å være et tillegg til det offentlige behandlingstilbudet, og tilbyr sosial- og lavterskel støtte. Aktiviteter i kvinnehelsehuset skal være gratis og det skal etableres samarbeid med andre organisasjoner, kommunen og spesialisthelsetjenesten.
Dronningen vil få høre om de ulike aktivitetene huset skal romme. Hun vil ha samtale med flerkulturelle doulaer, fødselshjelpere for kvinner med kort botid i Norge, og med voldsutsatte kvinner som får hjelp og støtte i reetableringsfasen gjennom tilbudet Ressursvenn. Dronningen vil også møte frivillige og deltakere i Motherhood, som er et tilbud til mødre i nytt land, og samtale med veileder i N.K.S Veiledningssenter for pårørende til personer med rusmiddelavhengighet og /eller psykisk sykdom.
Huset vil etter hvert romme barselgrupper, flerkulturell kafé, språkgrupper og egne tilbud til unge jenter og eldre kvinner, samt N.K.S Veiledningssenter for pårørende.
- Kvinnehelsehus er en stor satsning for oss. Vi skal fylle dette huset med aktiviteter og kunnskap som tar oss nærmere likestilling i helse, og aktiviteter som bidrar til at færre faller utenfor, sier generalsekretær i Sanitetskvinnene, Malin Stensønes.
Kvinnehelsehuset befinner seg i bygget Tøyenhelsa (Hagegata 32) og er på 200 kvadratmeter. Det består av en stor aktivitetssone med åpen kjøkkenløsning, der det vil avholdes sosiale aktiviteter. Det har også flere grupperom, samtalerom og et undersøkelsesrom.
Oslos ordfører Anne Lindboe vil følge Dronningen under besøket.
De blir ønsket velkommen av organisasjonsleder i N.K.S. Marit Bjørnstad, generalsekretær i N.K.S., Malin Stensønes, nasjonal prosjektleder for N.K.S. Kvinnehelsehus Laial Janet Ayoub og bydelsdirektør Tore Pran. Fylkesleder for N.K.S. Oslo Atya Choudhary, Ragnhild Lerø, daglig leder i Oslo Sanitetsforening og Espen Patsis-Torgersen, seksjonssjef avdeling oppvekst i bydel Gamle Oslo, vil også være til stede.
Det er anledning til å ta bilder under besøket, men ikke av de voldsutsatte kvinnene, som Dronningen vil ha en samtale med i et eget rom.
Akkrediteringsfrist: tirsdag 2.april kl 16.00. Send epost med navn og mediebedrift til hanne.rustad@sanitetskvinnene.no. Gyldig pressekort må fremvises ved ankomst.
Tid og sted: 04.04 kl. 16.00 Hagegata 32, Tøyen torg
Nøkkelord
Kontakter
Hanne RustadAvdelingsdirektør
Tel:90 68 92 29hanne.rustad@sanitetskvinnene.noOm Norske Kvinners Sanitetsforening
Norske Kvinners Sanitetsforening (N.K.S.) er Norges største kvinneorganisasjon. Hovedsatsingsområdet er kvinners helse og livsvilkår. Organisasjonen bidrar med rundt 25 millioner kroner årlig til forskning innen kvinnehelse.

Følg pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sanitetskvinnene på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sanitetskvinnene
Prinsesse Astrid deltar på Blindern og Vindern sanitetsforenings 100-årsmarkering8.5.2026 15:08:34 CEST | Presseinvitasjon
Prinsesse Astrid fru Ferner vil være til stede når Blindern og Vinderen sanitetsforening feirer sitt 100-årsjubileum på tirsdag. Pressen er velkommen til å ta bilder.
Nå starter Sanitetskvinnene salget av maiblomsten1.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nå er det tid for maiblomst - den kunstige blomsten i rødt, hvitt og blått som festes på jakka eller bilen. Visste du at den har vært solgt for gode formål i 117 år?
6000 kvinner brukte tilbudet i fjor – nå åpner Kvinnehelsehus Bergen i nye, mer tilgjengelige lokaler 30. april24.4.2026 07:50:00 CEST | Presseinvitasjon
Byrådsleder Christine Meyer, ordfører Marit Warncke, komiker Christine Hope og artist Marthe Valle er blant gjestene når Kvinnehelsehus Bergen åpner sine nye lokaler. Det blir også personlige hilsener fra brukere av Kvinnehelsehuset.
-Halv seier, kampen fortsetter, sier Sanitetskvinnene23.4.2026 14:40:02 CEST | Pressemelding
-Dette er en viktig delseier. Stortinget gjorde gode vedtak for kvinnehelse i dag, men vi er fortsatt ikke helt i mål, sier generalsekretær Kari Helene Partapuoli etter dagens behandling om hormonbehandling på blå resept.
Sanitetskvinnene leverte 80 000 underskrifter til Stortinget21.4.2026 10:41:47 CEST | Pressemelding
Stortinget fikk i dag overlevert mer enn 80 000 underskrifter fra nordmenn som krever hormonbehandling på blå resept for kvinner i overgangsalderen. – Disse underskriftene viser hvor stor støtte kravet vårt har i befolkningen, sa generalsekretær Kari Helene Partapuoli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom