Framleis for mykje bly i elektronikk
I fire av ti EE-produkt som Miljødirektoratet sjekka, vart det funne for høgt innhald av bly. Produkta var dermed ulovlege å selje.

Miljødirektoratet kontrollerte 20 elektriske- og elektroniske produkt, der blyinnhald vart funne i loddepunkt med høgare nivå enn tillaten grenseverdi. Det var også to produkt som mangla den lovpålagde CE-merkinga.
Miljødirektoratet kjøpte mellom anna inn elektroniske leikar, sparkesyklar, trådlause ladarar, fidgetspinnere og kroppspleieprodukt slik som vippekrøllere. Varene vart kjøpt inn frå store butikk-kjeder, fysiske butikkar og mindre nettbutikkar i Noreg og ein nettbutikk i Danmark. Ulovlege produkt med for høgt innhald av bly har vorte trekt frå marknaden. Dei fleste produkta var produserte i Kina.
Bly er eit helse- og miljøproblem
Bly er eit giftig tungmetall som gir akutte og kroniske helse- og miljøskadar. Hos menneske kan bly til dømes føre til skadar på hjerne-og nervesystemet.
Bly som hamnar i naturen, kan ende opp i fisk og dyr, som igjen kan hamne i matfatet til oss og føre til at menneske blir blyforgifta.
Faren for utslepp av bly vil oftast vere størst når produkta blir produserte og når dei endar som avfall. For å redusere forureininga, er det viktig å redusere den ulovlege importen og omsetninga av EE-produkt med innhald av bly. Levering av EE-produkt til avfallsbehandling er også avgjerande for å avgrense utslepp av bly i naturen.
Det europeiske regelverket har sidan 2013 forbode bruk av bly i Ee-produkt i ein konsentrasjon høgare enn 0,1 vektprosent per komponent. Bly blir ofte brukt i loddepunkt til krinskorta i slike produkt.
Importørane gjer ikkje jobben sin
Importørane må sjekke om EE-produkta dei sel er i samsvar med det europeiske regelverket, som også gjeld i Noreg, gjennom føresegner i produktforskrifta.
- Resultata frå aksjonen tyder på at importørane ikkje gjer jobben sin, og ikkje etterspør dokumentasjon som viser innhald av bly i EE-produkt. Vi håpar resultata blir ein vekkjar for bransjen, seier Mathieu Veulemans, seksjonsleiar for varetilsyn i Miljødirektoratet.
Strengare oppfølging framover
Miljødirektoratet har etter at aksjonen vart avslutta, fått høve til å gi straffegebyr til verksemder som omset produkt i strid med regelverket. Miljødirektoratet vil bruke dette verkemiddelet viss vi avdekkjer for høgt innhald av helse- og miljøskadelege stoff i produkt vi kontrollar framover.
Råd til forbrukarar
Miljødirektoratet har to tydelege råd til forbrukarar:
- Sjekk CE-merket. Ikkje kjøp EE-produkt som ikkje er CE-merket, då dei er ulovlege.
- Lever inn kasserte EE-produkt. Dette kan leverast til butikkar som sel same type produkt, eller til eit kommunalt avfallsmottak. Det er gratis å levere dei inn.
Europeisk samarbeid
Miljødirektoratet delte informasjon frå denne kontrollen med kollegaene våre i det europeiske tilsynsforumet for kontroll av EE-produkt. Her deltek også Europakommisjonen. Det er eit vedvarande problem at EE-produkt inneheld ulovlege mengder bly.
EU-landa vart samde om å gjennomføre eit europeisk tilsynsprosjekt i 2024. Resultat av dette prosjektet blir også brukt av Europakommisjonen i den løpande dialogen sin med Kina om produkttryggleik.
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Klarte ikke å knekke havnespy med brent kalk12.7.2025 19:18:52 CEST | Pressemelding
Ny rapport viser at brent kalk ikke klarer å fjerne havnespy der det er mye av den uønskede fremmedarten.
Klarte ikkje å knekke hamnespy med brend kalk12.7.2025 19:18:52 CEST | Pressemelding
Ny rapport viser at brend kalk ikkje klarer å fjerne hamnespy der det er mykje av den uønskte framandarten.
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er nå klar. For to år siden kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er no klar. For to år sidan kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Klimasats-støtte til 99 prosjekter i kommuner og fylker4.7.2025 09:03:08 CEST | Pressemelding
Flere enn 45 kommuner og fylkeskommuner får til sammen 100 millioner kroner i støtte til klimatiltak. Se hvilke prosjekter som får støtte der du bor.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom