Blindeforbundet «ødela» reklame i beste sendetid
20.1.2024 21:00:00 CET | Norges Blindeforbund | Pressemelding
Fordreid, flekkete og uklar. Dette er ikke ord som pleier å beskrive TV-reklame, men på lørdag var det akkurat det de var. De velkjente reklamene som ble sendt i forkant av «Hver gang vi møtes» på TV 2 så nemlig helt annerledes ut enn de pleier.

Årsaken var at Norges Blindeforbund hadde manipulert reklamene til de kjente merkevarene XXL, Power, Bohus, Extra og Megaflis, med et filter som illustrerer ulike øyesykdommer. På denne måten fikk alle som hadde benket seg foran TV-en den kvelden, oppleve hvordan man kan se med øyediagnoser som aldersrelatert makula degenerasjon (AMD), grønn stær og diabetes retinopati.
- Ved å legge forstyrrende filtre på reklamefilmer fra kjente annonsører inviterer vi befolkningen til å bli med oss på en opplysningsreise. Slik kan de få bedre innsyn i hva en synsutfordring kan være og hvordan man ser verden med forskjellige øyesykdommer, forteller kommunikasjonssjef i Norges Blindeforbund Mia Jacobsen om stuntet.
- Med dette håper vi på at flere skal få øynene opp for at Blindeforbundet ikke bare er for blinde, som mange tror, men et mangfoldig felleskap av folk med forskjellige synsutfordringer, sier Jacobsen.
Var aldri i tvil
- At Blindeforbundet favner flere enn bare de som er blinde, hadde jeg faktisk ikke tenkt over før. Å oppdage at de også kan gjøre hverdagen enklere og bedre for så mange mennesker, er fantastisk. Vi synes mennesker bør få vite at det finnes en organisasjon som kan hjelpe folk som har synsutfordringer. Derfor sa vi ja med en gang vi ble spurt om å bidra, sier Ina Kristin Haugen, SVP Brand&Marketing / markedsdirektør i XXL, om hvorfor de valgte å la Blindeforbundet få tukle med reklamen deres.
Også de andre merkevarehusene uttaler seg i liknende ordlag om stuntet.
- Da vi fikk muligheten til å støtte det viktige arbeidet som Blindeforbundet gjør, med å låne bort litt av tiden vår på TV2, var det ikke noe å lure på – vi måtte være med. Dette er meningsfullt og viktig, og det har potensial til å utgjøre en stor forskjell i hverdagen til folk, uttaler Elizabeth Gill, markedssjef Norge i Power.
- Når man får spørsmål om å hjelpe til med å spre budskapet Blindeforbundet har her, og man innser hvor mange skjebner som blir berørt av dette, blir man umiddelbart interessert. Dette er en flott måte å starte året på, få være med å støtte en sak hele merkevaren vår virkelig kan stille seg bak, kommenterer Janicke Ruud Nielsen, marked- og kategoridirektør i Bohus.
- Da vi ble spurt var det ingen tvil om at vi Extra skulle støtte denne saken. Vi er vårt samfunnsansvar bevisste og inkludering er en viktig verdi i hele Coop. I dette ligger blant annet forståelse for ulike behov og barrierer våre over 2,4 millioner medlemmer har, sier Markedssjef Ingrid Sanfelt Hansen i Extra.
- Vi i Megaflis likte med en gang både formålet bak kampanjen og den kreative tilnærmingen. Slike initiativer burde det være flere av, sier innholdsprodusent Thea Caroline Juvdal i Megaflis.
Takker for herjinga
Blindeforbundet håper at reklamestuntet ikke gikk upåaktet hen og at flere har fått øynene opp for hvor mange ulike måter man kan se på.
- At disse store merkevarene, som alle har et forhold til, lar oss få lov å «herje» med reklamene deres, er veldig raust. Vi er så takknemlige for det, og vi håper at det gjør at enda flere blir klar over at det finnes hundrevis av synsutfordringer - og en organisasjon for alle, understreker Jacobsen som også takker Schjærven reklamebyrå som har utviklet kampanjen.
Kontakter
Mia JacobsenNorges Blindeforbund
Tel:95874292mia.jacobsen@blindeforbundet.noBilder







Om oss
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Det er lett å huske solkrem. Hva med barnas syn?8.7.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Solkrem er en selvfølge for mange barnefamilier. Langt færre tenker på øynene. Norges Blindeforbund oppfordrer nå til å inkludere solbriller i sommerens viktigste beskyttelsesutstyr – også for barn.
Jubler for frihet: TT-ordningen sikret9.6.2026 21:54:35 CEST | Pressemelding
Gjennom fire intense uker har Blindeforbundet mobilisert folk både lokalt og sentralt for å få frem hvor viktig den utvidede TT-ordningen er for selvstendighet og frihet for svaksynte og blinde. I dag kom endelig gladmeldingen. Samarbeidspartiene AP, SP, SV og Rødt, med MDG på laget, sikret flertall for at forslaget trekkes og at ordningen består slik den er i dag. - Nå opplever vi at partiene har lyttet og forstått, sier en lettet generalsekretær i Norges Blindeforbund, Per Inge Bjerknes. Rita Vindholmen jubler for friheten TT gir
Blindeforbundet og Specsavers advarer etter ny lasersak: – Vi må øke kunnskapsnivået slik at vi unngår unødig blindhet23.5.2026 12:15:54 CEST | Pressemelding
Den alvorlige hendelsen under et russetreff på Sørlandet, der en russ har fått alvorlige synsskader etter å ha blitt truffet av laserlys, har igjen satt søkelys på farene ved kraftige lasere. Norges Blindeforbund og Specsavers advarer om at øyeskader ved bruk av lasere også kan ramme barn.
Full forvirring i møte med førerhunder29.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at folk ikke vet hvordan man møter og passerer en førerhund. Lillann Hillestad har opplevd å bli splittet fra Frost fordi gående tvang seg mellom dem. Vis hensyn, er budskapet fra Blindeforbundet på Førerhundens dag 29. april.
– De færreste vet at skyer kan øke UV-strålingen31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når nordmenn trekker til fjells i påsken kan øynene utsettes for ekstra sterk UV-stråling. Å bruke solbriller burde være like selvfølgelig som å bruke solkrem, sier øyelege og professor Tor Paaske Utheim. En undersøkelse fra Specsavers viser imidlertid at hver femte nordmann sjelden eller aldri bruker solbriller.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom