Helse Nord: – En nødvendig beslutning
Dagens styrevedtak i Helse Nord er en tydelig beskjed om at det må utarbeides en langt bedre plan for ny sykehusstruktur, mener Legeforeningen.

Tirsdag 9. januar behandlet styret i Helse Nord om anbefalingen til ny sykehusstruktur skulle sendes på høring. Forslaget fikk ikke flertall, og ledelsen i Helse Nord trakk dermed saken.
Helsetjenesten i nord står overfor store utfordringer. Det er derfor behov for treffsikre tiltak.
– Da er det helt avgjørende for tilliten at beslutninger tas på rette premisser og korrekt faktagrunnlag. Vi mener prosessen har vært for dårlig, at man burde tatt seg bedre tid og at tillitsvalgte burde blitt bedre hørt. Kompleksiteten og omfanget av arbeidet gjør at mye står på spill, sier president Anne-Karin Rime.
– Våre tillitsvalgte og medlemmer har sagt tydelig ifra om at forslaget ikke er godt nok utredet. Vi har vært bekymret for konsekvensene og helheten i helsetilbudet til befolkningen. Både sykehuslegene, fastlegene og kommuneoverlegene har vært samstemte i kritikken. Vi er derfor glade for at de tillitsvalgte har blitt hørt, og at styret i Helse Nord har fattet en nødvendig beslutning alt tatt i betraktning. Vår største bekymring har nettopp vært mangelen på konsekvensutredninger.
Rime viser til at begrunnelsen for forslagene har fremstått svake, både når det kommer til kvalitet, økonomi og rekruttering.
– Styret har nå gitt Helse Nord en tydelig beskjed om at de må utarbeide en langt bedre plan for omstillingen.
Kontakter
Tor Martin NilsenSenior kommunikasjonsrådgiverKommunikasjonsavdelingen
Tel:98036922tor.martin.nilsen@legeforeningen.noNorges største medisinske fellesskap
Legeforeningen er Norges største medisinske fellesskap. Over 40 000 medisinstudenter og leger er medlem hos oss. Vi organiserer 94 prosent av alle leger i Norge og er landets eneste komplette profesjonsforening. Siden 1886 har Legeforeningen kjempet for deg og faget du brenner for. Det gir en bedre helsetjeneste. Vi er foreningen for alle leger, hele livet.
Følg pressemeldinger fra Legeforeningen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Legeforeningen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Legeforeningen
Fare for fastlegeordningen20.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Legeforeningen advarer mot forslaget til ny fastlegeforskrift. Endringene svekker næringsdrift som hovedmodell, og kan være i strid med både norsk lov og internasjonale avtaler.
Norge må ta imot flere alvorlig skadede og syke barn fra Gaza5.6.2025 14:40:22 CEST | Pressemelding
Legeforeningen oppfordrer norske myndigheter til en mer aktiv holdning for å hente ut alvorlig skadede og syke barn fra Gaza.
Anne-Karin Rime gjenvalgt som president4.6.2025 14:26:59 CEST | Pressemelding
Anne-Karin Rime er gjenvalgt ved akklamasjon som president i Legeforeningen under landsstyremøtet i Fredrikstad onsdag ettermiddag. Hun går dermed inn i sin tredje periode som øverste tillitsvalgt for foreningens over 40 000 medlemmer.
LANDSSTYREMØTET 2025: Jostein Gleditsch tildelt årets lederpris3.6.2025 14:52:33 CEST | Pressemelding
Seksjonsleder Jostein Gleditsch ved Avdeling for bildediagnostikk, Sykehuset Østfold, er vinneren av Legeforeningens lederpris for 2025.
Landsstyremøtet 2025: – Vi trenger ikke bare et ventetidsløft, vi trenger et helseløft!3.6.2025 11:34:32 CEST | Pressemelding
– For å bevare vår gode helsetjeneste må Norge bruke mer ressurser på helse, samtidig må vi utnytte ressursene godt og effektivt, slo president i Legeforeningen Anne-Karin Rime fast da hun åpnet Legeforeningens landsstyremøte i Fredrikstad tirsdag formiddag.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom