Nofima har forsket på ny oljekilde
4.1.2024 07:05:00 CET | Nofima | Pressemelding
Når fisk spiser planteolje med marint omega-3, får den mer omega-3 i kjøttet, bedre pigmentering og færre mørke flekker.

En ny olje ble i sommer godkjent av Mattilsynet , og kan brukes i fiskefôret i Norge.
Slik det er i dag, klarer ikke verden å produsere nok ingredienser med marine omega-3-fettsyrer. Etterspørselen er større enn tilbudet.
Bente Ruyter, som er seniorforsker hos Nofima, har forsket i mange år for å finne ut hvordan oppdrettslaksen skal få høyere innhold av omega-3 i kroppen. Et svar er olje fra genmodifisert raps.
Olje fra canola
– Mattilsynet har godkjent en olje som kommer fra genmodifisert canola slik at den kan brukes i fôret til oppdrettslaks. Planten produserer marine omega-3-fettsyrer. Det er flere års forskning i samarbeid med industrien som har ført til at vi er kommet så langt, sier Ruyter.
Canola er en variant av vanlig raps. Canolaen som gir oljen som Nofima har forsket på, er så genmodifisert videre av det australske forskningsmiljøet CSIRO i samarbeid med selskapet Nuseed. Resultatet er at den inneholder mer av de omega-3-fettsyrene som laksen trenger for å holde seg frisk, og som mennesker har godt av.
– Dette er en ekstrahert olje, sier Bente Ruyter.
Det vil si at den er trukket ut av canolafrøene og ikke har med seg noe av det arvematerialet som er genmodifisert i planten.
– Det er gjort forskning gjennom mange år for å se om denne oljen er egnet i fiskefôr, sier hun.
Forskerne har funnet ut at det er den, og nå har altså Mattilsynet satt godkjentstempel på den.
EPA og DHA
Det handler om omega-3-fettsyrene kalt EPA og DHA. I naturen er det mikroalgene i havet som produserer slike fettsyrer. Så spiser krepsdyr disse mikroalgene, og fisken spiser krepsdyrene. Dermed ender EPA og DHA opp i fisken.
I oppdrettslaksen har det vært vanskelig å få nok av disse fettsyrene. Derfor er genene fra mikroalgene satt inn i canola-planten slik at den også kan lage de samme fettsyrene. Når oljen brukes i fiskefôret, har forskerne funnet ut at fisken får bedre ytelse, mer omega-3 og færre mørke flekker (melaninflekker) og bedre rødfarge i filet.
Ikke mer villfisk å hente
– Produksjonen av fiskeolje er stabil i verden: det er ikke bærekraftig å fiske mer villfisk. Derfor blir det mindre og mindre tilgjengelig hvert år for en akvakulturnæring som vokser, sier Ruyter.
I år 2000 utgjorde fiskeolje rundt 30 prosent av fôret til laksen. I 2020 var andelen nede i ti prosent.
– Forskningen vår har vist at det ikke er sunt for laksen å gå så lavt. Den blir mindre robust og kjøttet får dårligere farge. Ergo har næringen begynt å øke nivået av omega-3-fettsyrer i fôret igjen, forteller hun.
Trenger nye omega-3-kilder
– Produksjon av genmodifisert canola i verden har stort potensiale for vekst, og blir antagelig en viktig, ny kilde til omega-3 i fôret, sier Ruyter.
Det gjør at fisken blir sunnere enn om den kun fôres med standard planteolje – og den ser bedre ut, også. Laksen trenger et visst nivå av omega-3 i fôret for at fileten skal få den delikate rosafargen som folk flest ønsker. Forskningen til Nofima viser også at den omega-3-rike canolaoljen reduserte forekomsten og alvorlighetsgraden av mørke melaninflekker i laksefileten.
Nofima har tidligere vist at fettsyren DHA har denne effekten.
For å dokumentere oljens egenskaper i laksen, har forskerne måttet gjøre forsøk både i ferskvann, i lukkede kar og til slutt i merder i sjøen. Hele tiden har de måttet sørge for at ingenting forsvinner ut i naturen rundt. Så har de gjort forsøk i alle livsfasene til fisken.
– Nå er den godkjent for bruk. Om næringen tar den i bruk, er en annen sak. Men jeg tror det vil tvinge seg frem, sier Bente Ruyter.
Prosjektet ble finansiert av Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF), og gikk i samarbeid med Havforskningsinstituttet, Nuseed og Mowi.
Nøkkelord
Kontakter
Reidun Lilleholt KraugerudKommunikasjonsleder Akvakultur
Tel:48197382reidun.lilleholt@nofima.noBente RuyterSeniorforsker
Tel:+47 930 97 531bente.ruyter@nofima.noBilder


Lenker
Nofima er et ledende næringsrettet forskningsinstitutt som driver forskning og utvikling for akvakulturnæringen, fiskerinæringen og matindustrien.
Vi leverer internasjonalt anerkjent forskning og løsninger som gir næringslivet konkurransefortrinn langs hele verdikjeden.
Nofima AS har hovedkontor i Tromsø, og forskningsvirksomhet i Bergen, Stavanger, Sunndalsøra, Tromsø og på Ås.
Instituttet ble etablert 1. januar 2008 og har om lag 390 ansatte
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Salmon gills respond to climate stress before damage becomes visible25.9.2026 09:07:49 CEST | Press release
Marine heatwaves and more frequent jellyfish blooms pose a threat to farmed fish. A new study by Norwegian and Spanish researchers shows that salmon gills respond rapidly as the sea warms. Marine heatwaves leave biological traces before the fish show any signs of damage.
Laksens gjeller reagerer på klimastress før skader blir synlige25.9.2026 08:37:36 CEST | Pressemelding
Marine hetebølger og hyppigere manetoppblomstringer er en trussel for oppdrettsfisk. En ny studie fra norske og spanske forskere viser at når havet blir varmere, reagerer laksens gjeller raskt. Marine hetebølger setter biologiske spor før fisken viser tegn til skade.
Major funding for the development of sustainable ingredients and aquafeeds24.9.2026 13:42:45 CEST | Press release
The Research Council of Norway today awarded NOK 1.24 billion to strengthen Norwegian research and innovation. Nofima is hosting one of the 18 funded projects, allowing them to strengthen the work in Aquaculture Technology Centre.
Stor bevilgning til fôrteknologi24.9.2026 10:40:31 CEST | Pressemelding
Forskningsrådet har i dag tildelt 1,24 milliarder i midler til styrking av norsk forskning og innovasjon. Nofima er vertskap for ett av 18 sentre, og kan med det styrke satsningen på utvikling av bærekraftig fôr.
Could fish by-products improve plant-based food?17.9.2026 12:13:36 CEST | Press release
A new PhD thesis from Nofima shows how the potential of side streams from the fish industry can be harnessed in plant-based products. That potential lies in modern processing technology.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom