Nå blir forskuddsbeløpet for AutoPASS-ferjekonto redusert
– Dette er en god nyhet for privatpersoner og næringsaktører. Mange steder i landet er ferjen selve livsnerven. Regjeringen har lagt til rette for gratis ferjer og reduserte ferjetakster. Nå justerer vi forskuddsbeløpet i AutoPASS-ferjekonto så det blir en bedre sammenheng mellom forskuddsbeløpet og de reduserte ferjetakstene, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Samferdselsdepartementet setter ned forskuddsbeløpet for AutoPASS-ferjekonto. I 2024 vil både privatpersoner og bedriftskunder få redusert kravet til forskuddsbeløp med én tredel slik at de ikke trenger å binde opp like mye penger i forskuddsbetaling for å få rabatt som tidligere.
Hvilken pris en betaler på ferje avhenger av ulike kriterier, men for å få rabatt på ferjebilletten må det innbetales et forskudd som hver reise trekkes fra i ettertid. I dag er det mulig å oppnå 50 prosent rabatt for privatkunder og 40 prosent rabatt for bedriftskunder med AutoPASS-ferjekonto.
Dette er forskuddsbeløpene i 2024:
- Takstgruppe 1 (kjøretøy fra 0 – 8 meter) reduseres fra 3 000 kroner til 2 000 kroner
- Takstgruppe 2 (kjøretøy fra 8,01 – 17,50 meter) reduseres fra 14 800 kroner til 9 900 kroner
- Takstgruppe 3 (kjøretøy over 17,51 meter) reduseres fra 28 000 kroner til 18 700 kroner
– Regjeringen har levert på målsettingen i Hurdalsplattformen om gratis ferjer til øyer og andre samfunn uten veiforbindelse til fastlandet, samt alle ferjesamband med under 100 000 passasjerer årlig. I tillegg har billettprisene på flere ferjer blitt halvert, og regjeringen har foreslått å videreføre dette i 2024-budsjettet. Nå som vi har lagt til rette for reduserte priser, er det også riktig at vi reduserer beløpet som blir bundet opp til forskuddsbetaling, sier Nygård.
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noOm oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Nå kan utvalgte vogntog frakte mer16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I dag kan lastebiler med slepvogn med seks eller sju aksler kjøre med en totalvekt på 50 tonn. Fra og med 1. februar 2026, økes totalvekten til 56, 55 og 54 tonn avhengig av antall aksler i vogntoget og om det er en elektrisk lastebil, eller om den går på biogass eller fossilt drivstoff.
Siste del av E6 Helgeland opna i dag – samla reisetid redusert med 40 minutt10.12.2025 15:04:52 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård og kommunal- og distriktsminister Bjørnar Skjæran opna i dag E6-strekninga mellom Svenningelv og Lien i Grane kommune, siste del av E6 Helgeland.
Samferdselsministeren jobber med tiltak for å redusere ulykkene på elsparkesykler2.12.2025 06:12:39 CET | Pressemelding
Antallet skader etter ulykker med elsparkesykkel i Oslo er nesten doblet sammenlignet med i fjor. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård er bekymret for utviklingen og varsler at han jobber med konkrete tiltak.
Snart får du lov til å kjøre drosje mellom Norge og Finland1.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Fra 14. desember er det endelig mulig å kjøre drosje mellom Norge og Finland – uten å bytte drosje på grensen mellom de to landene.
Vil stoppe trafikkfarlige smeltevann fra fisketransport: Foreslår overtredelsesgebyr til både fører og transportforetak28.11.2025 09:01:33 CET | Pressemelding
Hvert år havner store mengder smeltevann fra fisketransport på norske veier. Dette skaper trafikkfarlige forhold og kan være skadelig for miljøet. Nå har Statens vegvesen sendt et forslag på høring som kan gi overtredelsesgebyr til både fører og transportforetak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom