Norge har inngått fiskeriavtale med EU for 2024
Norge og EU er enige om bilaterale fiskeriavtaler for 2024 for Nordsjøen, Skagerrak og i tillegg til naboskapsavtalen om svenske fartøys fiske i norsk sone.
Den bilaterale avtalen med EU ble undertegnet i dag 8. desember. Dette innebærer at Norge og EU er enige om kvotebytte og gjensidig adgang til å fiske i hverandres soner. Kvotebyttet har lange tradisjoner, men har de siste årene vært mer krevende enn før, siden norske fartøy tradisjonelt har fisket på kvoter som nå befinner seg i britisk sone.
- Det er bra at vi nå er enige med EU om disse avtalene. Vi har hatt en god tone i forhandlingene og resultatet er balansert. Å få på plass avtaler med de vi deler bestander med, i god tid før jul, er en prioritert oppgave for regjeringen, sier fiskeri- og havminister Cecilie Myrseth.
Med kvotebytte på plass betyr det at norske fiskere kan fiske på kvotene Norge har byttet til seg ved Grønland, blant annet reker, blåkveite og uer, og i EU-sonen, som kolmule.
EU har på sin side byttet til seg en torskekvote i Barentshavet på 9 981 tonn.
- Med disse avtalene på plass har norske fiskere forutsigbarhet, og mulighet til å fiske kvotene som ligger i avtalene når det er rasjonelt og økonomisk. Det var viktig for begge parter å nå få dette på plass og jeg er svært fornøyd med det, sier Myrseth.
Norge og EU er også enige om forvaltningen av bestander i Skagerrak, i tillegg til fastsettelse av kvoter i tråd med den såkalte naboskapsavtalen med Sverige.
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Direktøren i Konkurransetilsynet går av27.1.2025 17:07:34 CET | Pressemelding
Tina Søreide går av som direktør i Konkurransetilsynet 31. januar 2025.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Arctic Frontiers 2025: Beyond Borders24.1.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth er i Tromsø under Arctic Frontiers, det årlige toppmøtet om Arktis som samler forskere, næringsliv og politikere fra inn- og utland.
Norge og Thailand signerte historisk frihandelsavtale23.1.2025 11:05:58 CET | Pressemelding
Norge og de andre EFTA-landene har i dag signert en historisk frihandelsavtale med Thailand. Avtalen vil gi så godt som alle varer fra Norge nulltoll inn i Thailand.
Norge har signert ny frihandelsavtale med Kosovo22.1.2025 17:04:11 CET | Pressemelding
Norge og de andre EFTA-landene har i dag signert en ny frihandelsavtale med Kosovo. Avtalen dekker handel med varer og tjenester, inkludert finansielle tjenester, immaterielle rettigheter konkurranse og bærekraftig utvikling.
Felles innsats for Oslofjorden: Regjeringen foreslår nye fiskeritiltak20.1.2025 13:26:48 CET | Pressemelding
Nærings- og fiskeridepartementet sammen med Klima- og miljødepartementet sender nå på høring forslag til nye fiskeritiltak i Oslofjorden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom