Nyt Norge på norske juletrær
- Skal du ha en ekte norsk jul, må du ha norsk juletre. Og med Nyt Norge-merket blir det enda enklere når du skal kjøpe juletre, sier landbruks- og matminister Geir Pollestad.

For første gang kan du nå finne juletrær merket med Nyt Norge. Norske forbrukere er opptatt av at når de kjøper planter og trær skal de være kortreist, tilpasset norske forhold, uten uønskede skadedyr og plantesjukdommer. Juletre merket med Nyt Norge tikker av på alle disse punktene.
- Med Nyt Norge- merket kan du være trygg på at juletreet er produsert på en god måte og er dyrka av flinke juletrebønder i Norge», sier statsråd Pollestad.
Juletrebonden AS og Hagalid Gard er først ute med Nyt Norge-merket og disse juletrærne finner du hvor det selges juletrær både i vest, sør og øst i Norge.
- Når du velger et juletre med Nyt Norge, velger du et juletre som ikke bare lyser opp stua i jula, men som gir effekter lenge etter at vi slukker julelysene en gang i januar – både for bonden og miljøet», sier Nina Sundqvist som er direktør for Stiftelsen Norsk Mat.
I 2022 ble det importert 180 216 juletrær, noe som er en nedgang på 33,9 % på de siste 5 årene. I Norge er det rundt 400 juletreprodusenter og omlag 90 prosent av norske husstander har juletre.
- Når alternativene er importjuletre eller plast er valget lett! Og enda lettere med Nyt Norge. Nyt Norge garanterer at juletreet er planta og vokst opp i Norge og tatt vare på etter strenge norske regler», avslutter Sundqvist.
Norges offisielle opprinnelsesmerke
Nyt Norge er det offisielle opprinnelsesmerket for norsk mat, drikke, blomster og planter...og nå juletrær! Merkeordningen skal gjøre det enkelt for forbrukerne å velge norske produkter når de handler.
Nyt Norge forvaltes av den uavhengige Stiftelsen Norsk Mat. Stiftelsen er opprettet av Landbruks- og Matdepartementet. Stiftelsen Norsk Mat har også ansvaret for Kvalitetssystemet i landbruket, som er en viktig del av grunnlaget for Nyt Norge.
Kontakter
Nina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@norskmat.noBilder


Om oss
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Garnvik Røkeri hedret med Spesialitet-merket for fjerde gang31.3.2025 12:31:33 CEST | Pressemelding
Under åpningen av Norway Seafood Festival 2025 i Trondheim ble Garnvik Røkeri tildelt Spesialitet – merket for lokalmat i særklasse – for sitt produkt «Røkt ørret».
To produkter tildelt Spesialitet-merket på UMAMI18.3.2025 15:12:28 CET | Pressemelding
Geitramseddik fra Brokkestøylen og Havsnø Røkt Flaksalt fikk tildelt Spesialitet under åpningsdagen på UMAMI-messen. «Begge disse produktene er i særklasse i sin kategori og har derfor fortjent å få tildelt Spesialitet», sa landbruks- og matminister Nils Kristen Sandtrøen under tildelingen.
Kvitsøylam får eksklusiv status - tildelt beskyttet geografisk betegnelse17.3.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
- Dette er en anerkjennelse av den høye kvaliteten og den lange, rike tradisjonen for sauedrift på Kvitsøy, sier Bent Høie, statsforvalter i Rogaland.
Kvalitet i hver dråpe: Spesialitetsmerket til 4 lokale drikkeprodusenter13.3.2025 09:15:00 CET | Pressemelding
- Osterevolusjon har blitt et begrep her til lands, men du verden: Nå snakker vi om en norsk drikke-revolusjon også! De fire produsentene som tildeles Spesialitetsmerket får råvarene til å skinne, sier fagsjef Spesialitet i Stiftelsen Norsk Mat Marit Strand.
Beiarmat og Kyvik Sild hedret med Spesialitet19.1.2025 20:18:00 CET | Pressemelding
Tildelingen av Spesialitet-merket til fire nye norske produkter fant sted ved åpningen av Norges stand på Internasjonale Grüne Woche i Berlin den 17. januar 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom