Kvinner skal bake og pynte i jula, menn skal slappe av
4.12.2023 07:20:00 CET | Matprat | Pressemelding
Det er tydelige kjønnsforskjeller på hva kvinner og menn gleder seg mest til i jula. Kvinner skal pynte hjemmet og bake med barna, menn skal slappe av.

I MatPrats årlige juleundersøkelse, utført av Opinion, svarer 31 % av mennene at de gleder seg mest til ferie og avkobling, mens kun 18 % av kvinnene svarer det samme. Derimot er det dobbelt så mange kvinner (47 %) som menn (23 %) som svarer at de gleder seg mest til julepynt og tradisjoner rundt dette.
Når det gjelder baking, er det også en tydelig kjønnsforskjell. 18 % av kvinnene gleder seg mest til å bake med barna, mens kun 8 % av mennene oppgir dette.
– Det ligger mye jobb i å lage det koselig i jula. Dette vil jeg tro de fleste kvinner er klar over, og at de derfor i mindre grad enn menn ser på juletiden som ferie og avkobling. Det er også i hovedsak kvinnene som gleder seg til å bake med barna. Undersøkelsen viser at juleforberedelser fortsatt er ganske kjønnsdelt, sier Anne Zondag, samfunnsanalytiker i MatPrat.
Mat langt viktigere enn julepresanger
Det er ganske likt mellom kjønnene når det gjelder å glede seg mest til tid sammen med familie og venner, 61 % menn og 58 % kvinner svarer dette.
Flere menn enn kvinner svarer at de gleder seg mest til mat og drikke: 59 % av menn og 46 % av kvinner oppgir å glede seg mest til god mat og drikke.
Julepresanger kommer langt ned på lista over det folk gleder seg mest til jul, og er likt for begge kjønn: bare 8 % oppgir at julepresanger er det de gleder seg mest til i jula.
– Det alle gleder seg mest til (både kvinner og menn) med julefeiringen, er tid sammen med familie og venner. 61 % av mennene og 58 % av kvinnene svarer at dette er det de gleder seg mest til. Julepresanger derimot, kommer relativt langt ned på listen over hva man gleder seg mest til; kun 8 % av kvinner og menn svarer at dette er det de gleder seg mest til, sier Gunnar Thoen, analyseansvarlig i MatPrat.
Nesten dobbelt så mange kvinner som menn svarer at de gleder seg mest til julemusikk og julefilmer. 41 % av kvinnene svarer at de gleder seg mest til dette, mens kun 22 % av mennene gleder seg mest til dette.
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine UdeKommunikasjonsrådgiver
Tel:93802707cathrine.ude@matprat.noBilder


Om MatPrat
MatPrat er Opplysningskontoret for egg og kjøtt. Gjennom MatPrat bidrar vi med matinspirasjon, -informasjon og -kunnskap. MatPrat er merkenøytralt og vi jobber på oppdrag fra den norske egg-og kjøttproduserende bonden.
Følg pressemeldinger fra Matprat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Matprat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Matprat
Unge vil bli sterkere, slankere og prestere bedre7.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Fra klima og etikk til kropp og prestasjon. En ny undersøkelse fra Matprat viser at unge i stor grad bruker kosthold som et verktøy for å bli sterkere, slankere og prestere bedre. Ernæringsrådgiver advarer mot at jakten på det optimale kan gå på bekostning av matglede og nok energi.
NM i havregrøt: Alle vinner med norsk havre27.8.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Denne helgen kjemper 16 deltakere om tittelen Norges beste havregrøt i Kristiansand. Vinneren går videre til VM i Skottland. Alle kan vinne på å bruke mer havre i hverdagen og som en del av beredskapslageret.
Henter kokk fra Vinmonopolet til Matprat2.7.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Matprat styrker laget med den erfarne kokken Andreas Ingul fra Vinmonopolet. Han skal inspirere flere til å bruke norske råvarer og bidra til økt matkunnskap blant forbrukere.
Ni enkle retter til VM-kampene20.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når VM-kampene starter sent og sulten melder seg, vil mange ha enkel mat uten styr. – Jeg vil kose meg med kampen uten å stresse på kjøkkenet, sier fotballfan Pål Henrik Kristiansen. Her deler Matprat-kokk Andreas Ingul ni enkle retter til både nattkamper og vennekvelder.
Tre Matprat-kokker – tre helt ulike eggerører til 17. mai13.5.2026 10:03:44 CEST | Pressemelding
17.mai er eggerøre en selvfølge på mange frokostbord. Men hvordan lager man egentlig den beste eggerøra? Tre Matprat-kokker er helt uenige, de lager frokostfavoritten på vidt forskjellige måter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom