Fugleinfluensa er ikke forbeholdt fugler
Vi må regne med at Norge vil rammes av fugleinfluensautbrudd også i tiden fremover. Virusene som forårsaker fugleinfluensa har en stor evne til å endre seg og kan utvikle økt smitteevne når de smitter fra fugl til andre dyr. Det er derfor viktig at vi fortsetter å følge med på slike virus for å avverge smitte til andre dyr og til oss mennesker.

Fugleinfluensa er ikke et nytt begrep. Likevel har sykdommen økt i omfang og er tettere på enn før. I sommer var det et fugleinfluensautbrudd i Nord-Norge som vi ikke har sett maken til før her til lands. Titalls tusen fugler av måkearten krykkje døde, og utbruddet rammet den allerede sårbare krykkjebestanden kraftig.
Stor evne til å endre seg
Dyrehelsen i Norge er generelt god – men det er viktigere enn noen gang å følge med på sykdomsutbrudd både når det gjelder fugl og pattedyr. Fugleinfluensavirus er influensa A-virus. Slike virus har en stor evne til å forandre seg og det kan derfor oppstå virus som lettere smitter fra fugler til andre dyr og til mennesker.
Selv om fugleinfluensa fortsatt hovedsakelig er en fuglesykdom, har det det siste året vært en økning i smitte fra fugler til pattedyr på verdensbasis. Det er likevel fortsatt svært sjeldent at mennesker smittes og ingen er rapportert smittet i Norge. Når det gjelder smitte til andre pattedyr i Norge er det bare et fåtalls rever som har fått påvist fugleinfluensa, men det er viktig å se etter tegn til om sykdommen i større grad begynner å ramme andre dyr og mennesker. Overvåking og analyser av virus hos fugler og andre dyr gir informasjon om dette.
Smitter ikke effektivt mellom mennesker
- Vi vet at fugleinfluensavirus kan gi opphav til pandemier. Men for at det skal kunne skje må det oppstå virus med evne til å smitte effektivt til og mellom mennesker. Fugleinfluensavirus har ikke disse egenskaper i sin nåværende form, sier seniorforsker i virologi ved Veterinærinstituttet Ragnhild Tønnessen.
Veterinærinstituttet er en beredskapsinstitusjon som jobber med diagnostikk, overvåking, risikovurderinger, rådgivning og forskning. Det er avgjørende at vi jobber sammen med forvaltningen i Norge for å kunne analysere og forutse fugleinfluensatrusselen i Norge i dag og fremover. Det vil gjøre oss bedre rustet mot, og forberedt på, eventuelt nye fugleinfluensautbrudd.
Nøkkelord
Kontakter
Bente PaulsonSenior kommunikasjonsrådgiverVeterinærinstituttet
Pressevakttelefon 403 98 016 håndterer ikke SMS
Bilder



Om oss
Veterinærinstituttet er et biomedisinsk forskningsinstitutt og Norges ledende fagmiljø innen biosikkerhet for fisk og landdyr. Helt siden opprettelsen i 1891 har vi arbeidet for å avverge helsetrusler og se helse for fisk, dyr, mennesker og miljø i sammenheng - Én helse.
Kjerneaktivitetene omfatter forskning, diagnostikk, overvåking, risikovurdering, rådgiving og formidling. Veterinærinstituttet er nasjonalt og internasjonalt referanselaboratorium.
Veterinærinstituttet er et forvaltningsorgan med særskilt fullmakt under Landbruks- og matdepartementet. Hovedkontoret ligger i Ås, øvrige kontorer i Tromsø, Harstad, Brønnøysund, Trondheim, Bergen og Sandnes.
Følg pressemeldinger fra Veterinærinstituttet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Veterinærinstituttet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Veterinærinstituttet
Kraftig nedgang i bruk av antibiotika til dyr i Europa20.11.2023 14:08:01 CET | Pressemelding
Bruken av antibiotika til produksjonsdyr i Europa ble redusert med over 12 prosent på ett år, og siden 2011 er forbruket halvert. Også globalt går forbruket ned.
Nytt norsk samarbeid for å overvåke smittsomme sykdommer hos hund og katt er det første av sitt slag27.10.2023 09:30:00 CEST | Pressemelding
En nytt datainnsamlingssamarbeid vil kunne gjøre det lettere å forutse og være beredt på sykdomstrusler for hund, i tillegg til å legge et bedre grunnlag for å kontinuerlig vurdere helsestatusen for landets kjæledyr. Veterinærinstituttet og DyreID går sammen i et nytt samarbeid for å bedre helsen og velferden hos norske dyr – det første av sitt slag.
Ber jegere være på vakt ved lunge- eller leverforandringer i skutt elg25.9.2023 11:06:25 CEST | Pressemelding
I fjor påviste Veterinærinstituttet for første gang hundens dvergbendelmark (Echinococcus canadensis G10) hos en elg felt i Stor-Elvdal kommune i Innlandet fylke. Nå oppfordres jegere til å være på vakt for forandringer i lunger og lever i elgslaktet.
Krepsepestsmitte påvist hos signalkreps funnet i Østersjøen21.9.2023 09:00:00 CEST | Pressemelding
Veterinærinstituttet har påvist Aphanomyces astaci (krepsepestsmitte) på nordamerikansk signalkreps som er funnet i Østersjøen i Åmot kommune i Innlandet. Signalkreps er en uønsket fremmed art i norsk natur, og kan være bærer av A. astaci som forårsaker krepsepest hos norsk edelkreps. Edelkreps er på både den internasjonale og norske rødlisten over truede arter.
NORM-VET-rapporten 2022: Aldri registrert lavere antibiotikaforbruk til landdyr18.9.2023 12:01:04 CEST | Pressemelding
Salget av antibiotika til landdyr var i 2022 det laveste siden registreringene startet for 30 år siden. NORM/NORM-VET-rapporten som offentliggjøres i dag viser at antibiotikaresistens hos dyr i Norge ikke er et stort problem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom