Fortsatt lite smitte fra dyr, mat og vann til mennesker i Norge
Sykdommer som smitter fra dyr til mennesker har begrenset betydning for folke- og dyrehelsen i Norge. Smitte fra dyr, mat og vann til mennesker forekommer generelt i liten grad.

Zoonoser er sykdommer som smitter mellom dyr og mennesker og forårsakes av bakterier, virus, parasitter, prioner eller sopp. På verdensbasis utgjør disse sykdommene en stor andel av smittsomme infeksjoner hos mennesker. I Norge er situasjonen heldigvis annerledes – men det krever kontinuerlig overvåking og rask respons for å holde smittenivåene lave.
Zoonoserapporten for 2024 viser at forekomsten av zoonotiske sykdommer var i fjor stabil og på nivå med tidligere år. Et unntak er salmonellose, som hadde sitt høyeste antall tilfeller av smitte hos mennesker på ti år. Økningen knyttes til et matbårent utbrudd etter påvisning av Salmonella i spirer. Den hyppigst rapporterte zoonosen i 2024 var som tidligere år campylobacteriose. Både Salmonella og Campylobacter er bakterier som kan finnes i tarmen til fugler og dyr.
Svært verdifullt
Administrerende direktør ved Veterinærinstituttet Gun Peggy Strømstad Knudsen understreker viktigheten av høy bevissthet rundt smitte fra dyr, mat og miljø.
- En verden i endring påvirker Norge og gjør at vi må være forberedt på økt risiko. At vi har en lav forekomst av sykdommer som smitter fra dyr til mennesker i Norge er svært verdifullt, sier hun.
- For å opprettholde den gunstige situasjonen i Norge er det avgjørende med overvåking og tidlig varsling. Endringer i smittebildet må fanges opp raskt for å beskytte både folke- og dyrehelsen. Mange kjente smittestoffer finnes allerede i Norge, og med økt reisevirksomhet, global handel og klimaendringer kan også nye smittestoffer finne veien hit, sier Knudsen.
Veterinærinstituttet bistår Mattilsynet i å overvåke og dokumentere forekomsten av zoonoser.
Når meldepliktige zoonoser oppdages hos mennesker, gjøres undersøkelser for å spore smittekilden og det settes i gang tiltak for å forhindre nye tilfeller. I tilfeller hvor mat eller dyr mistenkes å være kilden, blir Mattilsynet varslet og et utbruddsetterforskningsteam bestående av Mattilsynet, Veterinærinstituttet, relevante kommuneoverleger og Folkehelseinstituttet blir etablert.
Zoonoserapporten utarbeides av Veterinærinstituttet i samarbeid med Folkehelseinstituttet og Mattilsynet. Den inngår i Norges årlige rapportering til EFSA – EUs organ for næringsmiddeltrygghet.
Kontakter
Ane Mohr OslandForsker og veterinær - bakteriologi - Veterinærinstituttet
Tel:+47 99575274Bente PaulsonSenior kommunikasjonsrådgiverVeterinærinstituttet
Pressevakttelefon 403 98 016 håndterer ikke SMS
Om oss
Veterinærinstituttet er et biomedisinsk forskningsinstitutt og Norges ledende fagmiljø innen biosikkerhet for fisk og landdyr. Helt siden opprettelsen i 1891 har vi arbeidet for å avverge helsetrusler og se helse for fisk, dyr, mennesker og miljø i sammenheng - Én helse.
Kjerneaktivitetene omfatter forskning, diagnostikk, overvåking, risikovurdering, rådgiving og formidling. Veterinærinstituttet er nasjonalt og internasjonalt referanselaboratorium.
Veterinærinstituttet er et forvaltningsorgan med særskilt fullmakt under Landbruks- og matdepartementet. Hovedkontoret ligger i Ås, øvrige kontorer i Tromsø, Harstad, Brønnøysund, Trondheim, Bergen og Sandnes.
Følg pressemeldinger fra Veterinærinstituttet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Veterinærinstituttet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Veterinærinstituttet
Nytenkjande i The Lancet: Fremjar ei heilskapleg tilnærming til global helse17.7.2025 13:37:56 CEST | Pressemelding
Ein ny vitskapleg artikkel framhevar korleis helsa til menneske, dyr og miljøeter uløyseleg knytt saman – og kvifor ei heilskapleg tilnærming er avgjerande for å møte helseutfordringane i framtida.
Pass på hunden din – unngå bading i ferskvatn med algeoppblomstring4.7.2025 13:04:26 CEST | Pressemelding
Hundar bør ikkje bade i vatn der det er mistanke om oppblomstring av cyanobakteriar, også kjent som blågrønalgar. Desse kan produsere toksin som kan vere giftige for hundar og i verste fall dødelege.
Færre elgkalvar i Noreg - meld frå om sjuke eller døde dyr1.7.2025 10:47:25 CEST | Pressemelding
Forskarar vil finne årsaka til at det er færre elgkalvar i Noreg og kvifor fleire kalvar er små og sjuke. No ber dei om publikums hjelp for å få inn meir informasjon om døde og sjuke kalvar slik at desse kan undersøkjast nærmare.
Slik skal pukkellaksen stoppes i Tanaelva18.6.2025 11:16:43 CEST | Pressemelding
I sommer ventes ny storinvasjon av fremmedarten pukkellaks som truer den atlantiske villaksen. For å redusere faren må fremmedarten stoppes i de store elvene som Tanaelva.
Har påvist giftstoffet fra laksedrepende alger26.5.2025 09:50:42 CEST | Pressemelding
Veterinærinstituttet har påvist giftstoffet fra algene som har tatt livet av laks på en rekke oppdrettsanlegg i Nordland og Troms de siste ukene. Analyser av vannprøver viser at dette algetoksinet er det samme som drepte millioner av laks i 2019.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom