Veterinærinstituttet

AkvaFuture og oppdrettere som slutta med rensefisk vant pris for fiskevelferd

Del

Fiskevelferdsprisen 2025 ble delt mellom AkvaFuture og Cermaq, Eide Fjordbruk og Salmar for å ha slutta med rensefisk, under et arrangement på AquaNor-konferansen i Trondheim 20. august

Fiskevelferdsprisen 2025 ble delt mellom AkvaFuture og Cermaq, Eide Fjordbruk og Salmar for å ha slutta med rensefisk. Her er vinnerne fra venstre: Sondre Eide fra Eide Fjordbruk, Anders Fjellheim fra Salmar, Thomas Myrholt fra AkvaFuture og Snorre Jonassen fra Cermaq. Ved siden av han er Stine Gismervik fra Veterinærinstituttet, Pål Mugaas Jensen fra OceanSpace Media (Kyst.no) og Solveig Holm fra NCE Seafood Innovation. Foto: Tom Haavardstun, Veterinærinstituttet
Fiskevelferdsprisen 2025 ble delt mellom AkvaFuture og Cermaq, Eide Fjordbruk og Salmar for å ha slutta med rensefisk. Her er vinnerne fra venstre: Sondre Eide fra Eide Fjordbruk, Anders Fjellheim fra Salmar, Thomas Myrholt fra AkvaFuture og Snorre Jonassen fra Cermaq. Ved siden av han er Stine Gismervik fra Veterinærinstituttet, Pål Mugaas Jensen fra OceanSpace Media (Kyst.no) og Solveig Holm fra NCE Seafood Innovation. Foto: Tom Haavardstun, Veterinærinstituttet Tom Haavardstun, Veterinærinstituttet

Seks kandidater var nominert til årets fiskevelferdspris og vinnerne ble offentliggjort under Fiskevelferdsseminaret- Får fisken det bedre nå? i regi av Veterinærinstituttet og Havforskningsinstituttet.

AkvaFuture har i sitt lange arbeid med semilukket teknologi vist lave dødelighetstall, samt vilje til vitenskapelig dokumentering og deling av denne kunnskapen, og Cermaq, Eide Fjordbruk og Salmar har alle satt velferden til rensefisken høyest og sluttet med denne formen for lusekontroll på grunn av dyrevelferden til rensefisk.

Pris for både å gjøre og å slutte å gjøre noe

Representanter for Veterinærinstituttet, Havforskningsinstituttet og tidsskriftet Norsk Fiskeoppdrett samt fjorårets prisvinner «Arbeidsgruppe havbruk», er alle i juryen som har kåret årets vinnere med begrunnelsen:

Blant mange gode kandidater fant vi det i år riktigst å dele prisen mellom AkvaFuture og oppdrettere som har sluttet med rensefisk her representert med Cermaq, Eide Fjordbruk og Salmar. AkvaFuture har i sitt teknologiutviklingsløp fokusert på trinnvis velferdsdokumentasjon av god, åpen og vitenskapelig kvalitet, hvor laks og lus skilles gjennom å ha et dypt vanninntak og produsere laksen i et semilukket system. Systemet leverer stort sett til målsettingen om under 5% dødelighet som gitt i Dyrevelferdsmeldingen. Ved å løfte frem kandidaten har juryen ønsket å peke på viktigheten av velferdsdokumentasjon i omstillingen næringen nå er inne i.

De som har sluttet med rensefisk er også i omstilling. Disse har tatt fiskevelferden til rensefiskene på alvor og har på bakgrunn av faglige vurderinger besluttet at dette må de fase ut, tatt dokumentasjon eller mangel på dokumentasjon av god velferd på alvor. Cermaq sluttet å bruke rensefisk i 2022 mens Eide Fjordbruk og Salmar nå nylig. Ved å løfte frem kandidaten har juryen ønsket å vise at man må snu i tide, dvs. slutte, dersom velferden ikke er god nok, og at det er ekstra viktig med velferdsdokumentasjon også i den siste- kommersiell skala fasen, og at denne skulle kommet tidligere for rensefisk både på effekt og velferd.

Fiskevelferden i front

Med Fiskevelferdsprisen 2025 ønsker juryen å inspirere til å sette fiskevelferden i front i fremtidens utvikling, slik at forholdene reelt kan forbedres for fisken.

Prisvinnerne fikk overlevert en sjekk på til sammen 10 000 kroner som er donert av NCE Seafood Innovation Cluster.

Innsats rundt kunnskapsdeling

Semilukka system bruker mer energi enn åpne merder. Hva dette innebærer i reelle tall har vært litt vanskelig å tallfeste. Teknologien gir samtidig muligheter for å samle opp slam, som er en viktig del av en helhetlig vurdering av teknologien. Selskapet har som visjon at «kunnskap er deres fremste verktøy i styring av hele organisasjon for å yte det beste for fisken». Selskapet oppgir at langsiktig planverk og endringer av velferdsprotokoller har vært viktig for å få utviklingsløpet i den retningen de ønsket. Systematiske forbedringer er arbeidskrevende, og nok ressurser til velferdsdokumentasjon både for praktisk oppfølgingen og bearbeiding av resultatene i etterkant har vært viktige suksessfaktorer.

Viktigheten av å snu i tide

Det er kanskje for seint å hevde at «det er ingen skam å snu» når rensefisken nasjonalt har manglet god dyrevelferd i så lang tid. Det er likevel viktig å påpeke at her har selskaper prøvd over lang tid å bedre forholdene for rensefisk, lagt ned mye arbeid i optimalisering av skjul, fôring og håndtering/utfisking, men på grunn av fortsatt krevende velferdsforhold valgt å avvikle bruken. Dette er et eksempel på at en metode kan være uegnet i kommersiell skala, selv om laboratorieforsøk var lovende. Her bør næringen lære viktigheten av å fortsette å levere dokumentasjon i relevant skala, slik at eventuelle snuoperasjoner kommer så tidlig som mulig.

Videre bidrag til kunnskapsspredning og fiskevelferdsprisen

Fiskevelferdsforumet ønsker å takke alle som har bidratt med kandidatforslag til prisen, og oppfordre nye kandidater til å meldes inn. Vi ønsker særlig å takke NCE Seafood Innovation Cluster for å sponse pengepremie til prisvinneren i 2025, som tidligere år, og for å spre kunnskap om prisen og gode velferdstiltak. Om flere ønsker å sponse med premie i neste runde, eller har nye kandidatforslag, er det bare å ta kontakt.

De øvrige nominerte var: 

  • OK Marine og Askvik Aqua for CatchLice for deres system for trenging av fisk ved avlusning
  • Adrian Smith og Norecopa for arbeid med de tre R-ene for fisk i forsøk
  • Pure Salmon Technology for deres implementering av Fishwell- og Laksvell-protokollen i deres SCADA.
  • Cermaq, Eide Fjordbruk og SalMar for å ha sluttet med rensefisk
  • AkvaFuture for deres lange arbeid med lukket teknologi som gir lave dødelighetstall, samt for deres vilje til vitenskapelig dokumentering og deling av denne kunnskapen
  • DNA-vaksinen Clynav mot PD ved MSD Animal Health

Nøkkelord

Kontakter

Om oss

Veterinærinstituttet er et biomedisinsk forskningsinstitutt og Norges ledende fagmiljø innen biosikkerhet for fisk og landdyr. Helt siden opprettelsen i 1891 har vi arbeidet for å avverge helsetrusler og se helse for fisk, dyr, mennesker og miljø i sammenheng - Én helse.

Kjerneaktivitetene omfatter forskning, diagnostikk, overvåking, risikovurdering, rådgiving og formidling. Veterinærinstituttet er nasjonalt og internasjonalt referanselaboratorium.

Veterinærinstituttet er et forvaltningsorgan med særskilt fullmakt under Landbruks- og matdepartementet. Hovedkontoret ligger i Ås, øvrige kontorer i Tromsø, Harstad, Brønnøysund, Trondheim, Bergen og Sandnes.

Om oss (vetinst.no) 

Følg pressemeldinger fra Veterinærinstituttet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Veterinærinstituttet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Veterinærinstituttet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye