Endringer i ledelsen i Granngården AB
Martina Axèll slutter som Landssjef/administrerende direktør i Granngården.

Selskapet, som er heleid av Felleskjøpet Agri har cirka 1000 ansatte og 106 egeneide butikker i Sverige. I 2022 omsatte Granngården AB for tett innpå 2,5 milliarder kroner.
Axèll startet i stillingen som toppsjef for Granngården 1. april i år, men slutter etter uenighet med styret rundt hvordan selskapet skal ledes videre.
– Martina har tilført oss verdifull kommersiell og strategisk kompetanse, både i Granngården og i vår nordiske ledelse. Jeg er oppriktig lei meg for at vi må avslutte samarbeidet etter så kort tid, og ønsker Martina all lykke til videre i karrieren, sier Trond Fidje, styreleder for Granngården AB.
Martina Axèll inngikk sluttavtale med Granngården denne uka.
– Jeg er oppriktig glad i Granngården, men når vi er uenige om retningen videre, er dette den løsningen som er best for begge parter. Jeg ønsker selskapet og eieren lykke til videre, sier Martina Axèll.
Felleskjøpet Agri kjøpte Granngården AB i 2016. I løpet av årene som har gått siden oppkjøpet har selskapet hatt god vekst og resultatutvikling, og har i dag en sterk posisjon i det svenske markedet innenfor satsingsområdene Landbruk, Kjæledyr, Hage og Hjem.
Martina Axèll går av som toppleder fra 15.11.23. Eivind Torkildsen overtar midlertidig som leder av Granngården, og vil sammen med Granngårdens ledergruppe fortsette det arbeidet som pågår med tilpasning av virksomheten i ett tøft marked og å legge til rette for fortsatt lønnsom vekst. Torkildsen er tidligere direktør for detaljhandel i Felleskjøpet Agri, og jobber i dag som kommersiell sjef Landbruk i Felleskjøpets Detaljhandelsdivisjon.
Rekrutteringsprosessen for å finne ny toppleder for Granngården AB vil bli iverksatt umiddelbart.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Felleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet offentliggjør granskingsrapporten om Vitamin D-saken30.4.2025 12:01:33 CEST | Pressemelding
DNV har på oppdrag fra konsernstyret i Felleskjøpet Agri undersøkt hva som skjedde da det ble produsert fôr med alvorlige forhøyde nivåer av vitamin D. Rapporten gir også anbefalinger om hvordan samvirket generelt kan jobbe enda bedre og sikrere fremover.
Resultat 1. kvartal 2025, Felleskjøpet Agri: Økt driftsresultat, vekst innen landbruk30.4.2025 11:39:06 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri leverer omsetning 5,3 prosent over fjoråret. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) endte på minus 11 millioner kroner i første kvartal, det er 87 millioner kroner bedre enn i samme periode i fjor. Første kvartal er sesongmessig alltid et svakt kvartal for Felleskjøpet.
Offentliggjøring av granskningsrapport etter produksjonsfeil28.4.2025 15:11:30 CEST | Presseinvitasjon
Invitasjon til pressen. Styret i Felleskjøpet Agri engasjerte DNV til å gjennomføre en granskning av hva som skjedde da det ble levert fôr med alvorlig forhøyede verdier av D-vitamin.
Nordmenn har svart: Vi må dyrke mer mat sjøl28.4.2025 12:17:24 CEST | Pressemelding
75 prosent av det norske folk mener vi må dyrke mer sjøl for å bidra til økt sjølforsyning. Halvparten av oss ønsker mer kunnskap om å dyrke vår egen mat, men de fleste gjør det ikke.
Én av tre nordmenn frykter for mattilgangen24.4.2025 08:07:08 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet peker på behovet for økt satsing på norsk matkorn, og utfordrer samtidig alle nordmenn til å bidra til økt sjølforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom