Felleskjøpet tar grep i tungt marked
Bondesamvirket stopper alle ansettelser. Mandag fikk 18 ansatte permitteringsvarsel.

– Vi er inne i tøffere tider, og vi frykter det vil vare lenge. Vi har over en periode tatt ned investeringene og lagernivåene. Nå justerer vi på bemanningen for å bedre lønnsomheten, sier konsernsjef Svenn Ivar Fure.
Mandag fikk 18 ansatte i divisjon Detaljhandel permitteringsvarsel. I tillegg er 20 ledige stillinger for øvrig ikke erstattet som følge av ansettelsesstopp i divisjonen siden i sommer. Ansatte som jobber innenfor tonnvare og plantevern er skjermet. Før helgen fikk alle ledere med personalansvar i konsernet informasjon om tiltakene som gjøres for å sikre lønnsomheten. Mandag og tirsdag gikk informasjonen ut til resten av selskapets ansatte.
Umiddelbart innføres det ansettelsesstopp i hele selskapet, med unntak av stillinger i selskapskritiske posisjoner. Reisevirksomhet i selskapet innskrenkes ytterligere, og det oppfordres til digitale møter der det lar seg gjøre. Grepene som tas nå kan bli etterfulgt av ytterligere tiltak for så sikre lønnsomheten. Samtidig understreker konsernsjefen at Felleskjøpet tar grep nå, forhåpentlig for å slippe å ta enda tøffere grep senere.
– Vi vet dette er krevende, men det er noe som må til for at vi skal komme oss gjennom markedssituasjonen som gjelder, sier Fure.
Svekket lønnsomhet
Felleskjøpet Agri opplever svekkelse av lønnsomheten, noe som kommer av generelt store kostnadsøkninger, høyere rente og svak kronekurs. I tillegg førte årets ekstremvær med tørke og påfølgende flom til en dårlig kornhøst.
– Likviditeten til bonden er pressa etter en svært krevende sesong. Det merker vi også, sier Svenn Ivar Fure.
Ingen av de varslede permitteringene går lenger enn ut februar 2024. Felleskjøpet vil ha behov for medarbeiderne til høysesongen starter 1. mars.
Dette er Felleskjøpet-avdelingene som berøres av permittering:
Sarpsborg, Fornebu, Hamar, Fagernes, Dokka, Gausdal, Elnesvågen, Molde, Ålesund, Trondheim, Levanger, Klett, Steinkjer, Namsos og Tromsø.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktFelleskjøpet Agri
Tel:900 13 365presse@felleskjopet.noFelleskjøpet Agri har en omsetning på 20,2 milliarder i 2022 og har i overkant av 4 000 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 39 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agris hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Østfold Kornmagasin utvider lagerkapasiteten i Sarpsborg19.12.2025 14:17:31 CET | Pressemelding
Styret i Østfold Kornmagasin har vedtatt å iverksette et utbyggingsprosjekt ved kornanlegget i Sandesund. Prosjektet innebærer bygging av tre nye siloer med en samlet lagringskapasitet på cirka 3 500 tonn.
Felleskjøpet Agri blir majoritetseier i Skiptvet Mølle16.12.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri går inn som majoritetseier i Skiptvet Mølle. Sammen med lokale eiere skal selskapet styrke mottakskapasiteten, driften og samarbeidet i et av landets viktigste matkornområder.
Felleskjøpet bygger ny avdeling på Gråmyra i Levanger28.11.2025 06:17:59 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri styrker sin tilstedeværelse i Trøndelag med etablering av en ny og moderne avdeling på Gråmyra, sør for Levanger. Anlegget blir blant de mest moderne i regionen og vil samle butikk, verksted og bruktmaskinsenter i ett helhetlig og framtidsrettet anlegg.
Felleskjøpet gjør store oppgraderinger på Bjørkelangen26.11.2025 09:37:19 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri investerer i en omfattende oppgradering av butikken på Bjørkelangen. Et eksisterende lagerbygg bygges om til en ny, moderne og framtidsrettet butikk.
– Kjempebra med verksted i Tana!21.11.2025 08:41:09 CET | Pressemelding
– Til våren får vi et fullt oppegående traktorverksted med to faste mekanikere på Felleskjøpet i Tana. De vil dekke hele Øst-Finnmark, siden de også får servicebil, jubler melkeprodusent Tormod Nilsen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom