Mye vann i vegen – pass deg for vannplaning
3.11.2023 13:21:27 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Nedbør fredag og gjennom helga gjør at det kan samle seg store vannmengder i vegbanen. Ved slike forhold øker faren for vannplaning, advarer Vegtrafikksentralen.

Meteorologisk instututt melder at det vil komme mye regn både fredag, lørdag og søndag, i kystnære strøk fra Agder i sør til Buskerud i nordøst. Nå advarer Statens vegvesen om faren for vannplaning der vannet samler seg i vegbanen.
Økt fare for vannplaning
- På steder der vannet ikke så lett renner ut av vegbanen kan det danne seg vanndammer i vegen. På slike steder er det nå økt fare for vannplaning, sier Ole Christian Leerstang som er seksjonssjef for Vegtrafikksentralen sør. De har et ansvar for trafikkovervåkning og trafikkstyring i Agder, Vestfold og Telemark, og Buskerud. Langs kysten i hele dette området er det meldt til dels store nedbørsmengder i dagene som kommer.
- Vanndammene i vegen kan komme brått på noen steder, og det er fort gjort å miste kontrollen på bilen. Det er derfor viktig å avpasse farten etter forholdene der man er, sier Leerstang. Han sier at det også er mulig å få vannplaning på slapseføre, slik det kan være lenger inn i landet, i områder der regnet er i ferd med å gå over til snø.
Råd til trafikantene
Lokalt kan veger bli stengt på kort varsel på grunn av oversvømmelser.
- Våre entreprenører har rensket sluk og stikkrenner langs vegnettet, noe som er svært viktig for å få vannet unna. Men dette er likevel ingen garanti for at det ikke likevel kan bli dammer og oversvømmelser enkelte steder, sier Leerstang.
- Hold deg oppdatert om kjøreforholdene der du skal kjøre. Vegvesen.no/trafikk og appen Vegvesen trafikk er gode og lett tilgjengige informasjonskilder.
- Avpass farten etter forholdene.
- Beregn god tid til kjøreturen, mer enn du ville gjort på bar veg og tørt sommerføre.
- Vær forberedt på at vanndammer kan komme brått på, og at veger kan bli stengt på kort varsel.
Kontakter
Ole Christian LeerstangVegtrafikksentralen sør
Tel:48142777Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 91104480)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
Markerte åpningen av E39 Osli-Hove21.8.2026 13:46:31 CEST | Pressemelding
Den oppgraderte strekningen på E39 mellom Osli og Hove er åpnet. Prosjektet gir bedre framkommelighet, økt trafikksikkerhet og et mer robust transportsystem på Nord-Jæren.
Stenger Strynefjellet éi natt20.8.2026 16:13:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen stenger rv. 15 Strynefjellet natt til tysdag 25. august.
Presseinvitasjon: Transport- og kommunikasjonskomiteen besøker Møre og Romsdal 26.-27. august20.8.2026 14:52:29 CEST | Pressemelding
Transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget besøker Møre og Romsdal. Besøket skal gi komiteen eit nærare innblikk i dei største og viktigaste samferdselsprosjekta og -utfordringane i fylket.
Ett år uten skader på vegprosjektet i Sarpsborg20.8.2026 14:00:42 CEST | Pressemelding
Rv. 22 Hafslund-Dondern prosjektet i Sarpsborg feiret gledelig denne bragden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom