Norge bidrar til ny nettjeneste mot skatteunndragelser
Med forskningsbidrag fra NMBUs Skatteforsk - Center for Tax Research, og finansiering fra NORAD, er Norge tungt representert i en ny internasjonal nettjeneste som skal fremme åpenhet for å motvirke skatteunndragelser.
Rundt 36 prosent av fortjenesten til multinasjonale selskaper som opparbeides utenfor deres hovedkontorland flyttes til skatteparadiser hvert år. I 2020 utgjorde dette rundt 1 mrd dollar.
Dette er noe av informasjonen man kan finne i databasene i den nye nettjenesten Atlas of the Offshore World (AOW) som lanseres 25. oktober.The Atlas of the Offshore World (atlas-offshore.world)
- Å redusere skatteunndragelse og ulovlige finansstrømmer er avgjørende for en bærekraftig økonomisk utvikling, sier professor Annette Alstadsæter ved Skatteforsk på NMBU Handelshøyskolen.
- Det avhenger av politisk vilje og koordinering på tvers av skattemyndigheter. Men viktigst av alt, det krever informasjon.
Informasjon om andelen av overskuddet til multinasjonale selskaper som flyttes til lavskatteland, eller hvor mye av den globale finansformuen som holdes i skatteparadis er avgjørende for den offentlige debatten om skatt. Denne typen informasjon er fortsatt lite tilgjengelig, men AOW skal bidra til mer åpenhet. AOW tilbyr forskningsbaserte, oppdaterte land-for-land-estimater på omfanget og dynamikken til offshore-rikdom og profittflytting i regi av multinasjonale selskaper.
AOW er utviklet av EU Tax Observatory ved Paris School of Economics, i samarbeid med Skatteforsk – Cetre for Tax Research ved NMBU Handelshøyskolen. Tjenesten er finansiert med bidrag fra Norad.
Om bakgrunnen for Norads bidrag sier direktør Bård Vegar Solhjell;
- Interaktive verktøy som dette, kan i stor grad bidra til å informere beslutningstakere, journalister, og samfunnet ellers, stimulere offentlig debatt, og fremme effektive løsninger for å motvirke ulovlige finansstrømmer.
Fakta om om forskningssentrene bak Atlas:
EU Tax Observatory er et forskningssenter ved Paris School of Economics,og ledes av professor Gabriel Zucman. Senteret er medfinansiert av EU og bedriver global forskning.
Skatteforsk – Centre for Tax Research ved Handelshøyskolen på Norges miljø- og biovitenskapelige universitet NMBU, ledes av professor Annette Alstadsæter. Skatteforsk har et internasjonalt nettverk av mer enn 70 forskere rundt om i verden, forskningen involverer ofte samarbeid med journalister og offentlige etater. Målet er å fremme innsikt som kan bidra til effektiv skattepolitikk.
Kontaktinformasjon
For mer informasjon om Atlas of the Offshore World, lanseringsarrangementet, eller intervjuer; vennligst ta kontakt med Skatteforsks policyrådgiver Hector Ulloa, mob. +47 412 988 37.
Bilder

Om oss
NMBU har studier og forskning som møter de store globale spørsmålene om miljø, bærekraftig utvikling, bedre folke- og dyrehelse, klimautfordringer, fornybare energikilder, matproduksjon og areal- og ressursforvaltning.
Følg pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU)
Nye FN-forpliktelser om bærekraftige og rimelige boliger15.10.2025 13:49:17 CEST | Pressemelding
Mer enn 30 europeiske ministre og representanter har forpliktet seg til å ta grep mot boligkrisen i Europa, inkludert Norge. Blant de lovede tiltakene er regulering av korttidsutleie til turister.
— Satser ikke nok på kunnskapsbasert beredskap15.10.2025 12:04:52 CEST | Pressemelding
Regjeringen legger i årets statsbudsjett stor vekt på beredskap. — Det er både riktig og viktig, men satsingen er for smal. Skal Norge rustes for framtidens kriser, må forskning og utdanning stå mer sentralt i beredskapsarbeidet, sier NMBU-rektor Solve Sæbø.
NMBUs eksperter på flom, overvann og skred3.10.2025 15:49:43 CEST | Pressemelding
Behov for å få en forsker til å kommentere saker om flom, overvann og skred? Se vår ekspertliste
Skogens planter koloniserer Arktis og kan endre tundraens landskap24.9.2025 12:58:19 CEST | Pressemelding
Planter fra sør er på vei nordover og forandrer Arktis. Nå advarer forskere om at denne grønne invasjonen kan få store konsekvenser for både klima, dyreliv og mennesker.
Biofilm: Risiko for sykdomsspredning og antibiotikaresistens17.9.2025 07:53:56 CEST | Pressemelding
Ny forskning fra 70-årsjubilant fra Bærum viser at bakteriesamfunn kalt biofilm kan bidra til utvikling og spredning av både sykdomsfremkallende og antibiotikaresistente bakterier i matproduksjonskjeden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom