Bjørn Berge med mørk og mystisk låt med glimt i øye
7.11.2023 09:00:00 CET | Sounds Like Gold | Pressemelding
Andre singel fra kommende plate er ute i dag - "Mama Said" er basert på en nokså sann historie.

Bjørn Berge har i en årrekke vist seg som en unik gitarist, et akustisk geni og formidabel liveartist. Med sine akustiske gitarer flytter han fjell og blåser lytterne av banen med knallharde arrangementer. Berge sitt heftige og dynamiske gitarspill på akustisk gitar reiser mellom blues, rock, funk og ballader. Gitaristen fra Haugesund har tidligere utgitt 12 studio album og et live-album. I 2001 og 2002 mottok han Spellemannspris i kategorien Blues, og Notodden Blues Festival Blues Pris i 2001.
I januar 2024 slipper han nytt album, i mørkt musikalsk blueslandskap. Andre singel fra kommende plate er en egenkomponert låt som heter "Mama Said", der Berge forteller en mørk, mystisk og ganske så sprø historie. Der Berge forteller om å lære av sin mor at man må løpe mens man kan, og i denne sammenheng handler det om å løpe fra en dame - både billedlig og bokstavelig.
- Låta er basert på en morsom historie om en kompis som treffer ei dame en kveld. Hun viser seg å være ganske dominerende og små-gal. Da mora til kompisen min endelig får møte dama hans og blir litt kjent med a, så sier mora; spring/stikk men du fortsatt kan! Noe han til slutt gjorde, sier Berge med et lurt smil.
Arrangementene blir til spontant både backstage og på konsert, men allikevel settes de endelige arrangementene ved å testes forran et live publikum. Noe som er naturlig ettersom Bjørn Berge har i løpet av karrieren opparbeidet seg et solid live-rykte som en gitarist i verdenstoppen, noe som innebærer at han jevnlig besøker store jazz, blues og rock festivaler og klubber rundt i Europa og Nord Amerika. Han har tidligere spilt blant annet Roskilde Festival(DK), Cisco Ottawa Bluesfest(CAN), Versailles Jazzfestival(FR), Nice Guitarfestival(FR), Basel Guitarfestival(CH), Arezzo Wave Love Festival(IT), Koktebel Jazzfestival(UKR), Creation of Peace Festival(RUS), Burg Hertzberg Festival(DE), Notodden Blues Festival(NO), Molde Jazz Festival(NO), Skanderborg Festival(DK), Nibe Festival(DK) og mange, mange flere.
Låta er innspilt ved ABC Studio i Etne, innspilt av Kjetil Ulland.
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Å. HeenLabel Manager - A&R - Promotion
Tel:970 26 728cathrine@grappa.noDionisia FjelldalenPromotion: Grappa / Blue Mood / Barneselskapet
Tel:95809699dionisia@grappa.noBilder


Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Tora Augestad slipper "På veg til deg" fra det kommende albumet "Vårvill"6.2.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Den kritikerroste vokalisten Tora Augestad er aktuell med andre smakebit fra hennes første album bestående av egenkomponert materiale. "På veg til deg" er ute nå. Lytt til låta her.
Gangar slipper Bom Bom: harde riff, vakker tralling og bukkehorn6.2.2026 08:50:00 CET | Pressemelding
På «Bom Bom» lar Gangar en tradisjonsslått med røtter i tralling og muntlig folkeminne møte hardtslående riff, skakke underdelinger og et uforutsigbart driv.
Gangar Reimagine the Traditional Tune “BomBom” Featuring Synnøve Brøndbo Plassen and Karl Seglem6.2.2026 08:50:00 CET | Press release
On “Bom Bom”, Gangar lets a traditional folk tune rooted in tralling and Norwegian vocal tradition meet hard-hitting riffs, off-kilter subdivisions, and an unpredictable drive.
Hagle er tilbake i country-rap-universet med «Naboen»31.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Med en solid dose Hagle-humor inviterer duoen til allsang om alt det klønete og overdrevne som følger med en forelskelse. Duoen synger om å gjøre litt for mye for å imponere; gå i baris i hagen, klippe plenen akkurat når hun er hjemme, og late som det hele er helt tilfeldig, i deres nye låt «Naboen». Låta er duoens tolkning av Synne Vo sin store hit «MVH», ikledd klassisk Hagle-innpakning. «Naboen» er ute nå, mens Synne Vo sin episode av Hver gang vi møtes kan sees lørdag 31. januar på TV2. Lytt til låta her
Erlend Ropstad setter det nære i fokus på «Noe enkelt»30.1.2026 09:05:00 CET | Pressemelding
Erlend Ropstad slipper i dag den nye singelen «Noe enkelt», en rolig og nedstrippet låt om å løfte frem verdien av det nære og ukompliserte.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom