Raymond Johansen blir ny generalsekretær i Norsk Folkehjelp
– Det er en ære å få muligheten til å lede Norsk Folkehjelp. En unik organisasjon i Norge, som i over 80 år har drevet med solidaritet i praksis, sier Raymond Johansen.

Han har bred erfaring fra internasjonalt arbeid, som statssekretær i UD og generalsekretær i Flyktninghjelpen. Arbeid med en bred medlemsorganisasjon, som partisekretær i Arbeiderpartiet, samt krisehåndtering og beredskap som byrådsleder i Oslo.
– Jeg skal bruke tiden fremover på å lytte og lære. Jeg er ydmyk ovenfor det gode arbeidet som er gjort av mine forgjengere og som gjøres av ansatte og medlemmer, både her i Norge og internasjonalt, sier Johansen:
– Jeg ser frem til å lære organisasjonen å kjenne. I en usikker verden, preget av krig, konflikt og klimakrise er arbeidet Folkehjelpa gjør høyst aktuelt, på godt og vondt.
Johansen vil tiltre stillingen 25. januar 2024 og styreleder er veldig fornøyd med ansettelsen.
– Vi har fått riktig person på riktig plass med denne ansettelsen. Norsk Folkehjelp er en bred organisasjon og Raymond Johansen er en allsidig person med solid erfaring og betydelige resultater med å lede komplekse organisasjoner. Johansen har også lang erfaring med både humanitært og politisk arbeid internasjonalt og nasjonalt. Noe som vil gjøre han til en veldig god leder for Norsk Folkehjelp, sier Jan Olav Andersen, styreleder i Norsk Folkehjelp.
Nøkkelord
Kontakter
Kaja HaldorsenSeksjonsleder kommunikasjonNorsk Folkehjelp
Tel:997 22 009Kaja.Haldorsen@npaid.orgJan Olav AndersenStyrelederNorsk Folkehjelp
Tel:90855826jan.olav.andersen@folkehjelp.noFølg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Informasjon om underslag ved Norsk Folkehjelps kontor i Libanon16.12.2025 12:15:04 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp har avdekket underslag ved organisasjonens landkontor i Libanon. Underslaget ble oppdaget av ansatte ved hovedkontoret i oktober. Undersøkelser ble igangsatt umiddelbart og saken ble anmeldt til Økokrim.
Stater slår fast: Ukrainas suspensjon av Minekonvensjonen er ulovlig12.12.2025 13:31:26 CET | Pressemelding
Minekonvensjonen åpner ikke for at stater kan trekke seg midlertidig fra sine forpliktelser, selv i krigstid. Det er nettopp i krig at konvensjonen er ment å beskytte sivile mot antipersonellminer.
Norsk Folkehjelp: Ansatte er trygge etter nye sammenstøt mellom Thailand og Kambodsja12.12.2025 10:14:53 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp følger situasjonen langs grensa mellom Thailand og Kambodsja med økende uro. De siste dagene har det vært gjentatte sammenstøt mellom de to landenes væpnede styrker i flere av grenseprovinsene.
Norsk Folkehjelp: Norge står ved 1 % i bistand – et viktig globalt signal3.12.2025 15:38:33 CET | Pressemelding
Norsk Folkehjelp er godt fornøyd med at budsjettavtalen for 2026 opprettholder målet om å bruke 1 % av BNI på bistand.
Norsk Folkehjelp: Frykter at felleskapets verdier ikke investeres på en etisk trygg måte8.11.2025 08:53:50 CET | Pressemelding
– Slik vi leser regjeringens midlertidige etiske retningslinjer for Oljefondet, blir det vanskeligere å utelukke selskaper som produserer produkter eller opptrer på en måte som bryter med folkeretten, sier generalsekretær i Norsk Folkehjelp, Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom