Gode nyheter for svaksynte og blinde elever
Blindeforbundet jubler over 43 millioner kroner ekstra til Statlig pedagogisk tjeneste.

– Endelig har vi fått gjennomslag for å få stoppet kuttene i Statped, og i tillegg er det bevilget 10 mill. ekstra til tilrettelegging av læremidler, sier forbundsleder Terje Andre Olsen begeistret.
Over flere år har Statped fått store kutt i sin bevilgning. Bakgrunnen for kuttene var at ressursene skulle brukes på å styrke kommunens kompetanse. Dette har Blindeforbundet reagert sterkt på.
– Blindeforbundet har hele tiden sagt at det er ikke mulig å kutte så mye i Statped uten at det går ut over svaksynte og blinde elever. Vi har bedt om at disse kuttene må stoppes og at det nå har skjedd er vi veldig glade for, sier Olsen som selv er sterkt svaksynt.
Betyr mye for barna
I fremleggelsen av regjeringens forslag til statsbudsjett for 2024, foreslås det å øke budsjettet til Statped fra 623 millioner kroner til 666,4 millioner kroner. Dette er en økning på rundt 43 millioner kroner.
Det videreføres også 5 millioner kroner til NTNU for å sikre og utvikle tilbudet i erfaringsbasert master syns- og audiopedagogikk.
– Dette betyr mye for synshemmede elever i skolen i dag. Nå må Statped benytte pusterommet de får, til å etablere gode elevkurs for svaksynte og blinde, sier en bestemt Terje Andre Olsen, leder i Norges Blindeforbund.
Nøkkelord
Kontakter
Mia JacobsenNorges Blindeforbund
Tel:95874292mia.jacobsen@blindeforbundet.noThea Bårdsdatter FoslieKommunikasjonsrådgiverNorges Blindeforbund
Tel:90131404tbf@blindeforbundet.noOm oss
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Usynlige i valgkampen10.9.2025 14:20:33 CEST | Pressemelding
Stortingsvalget gir flertall for å ta FN-konvensjonen om funksjonshemmedes rettigheter (CRPD) inn i menneskerettsloven – et viktig gjennomslag for likestilling. Men ellers har funksjonshemmedes rettigheter vært nærmest fraværende i valgkampen.
Feiret 125-årsdag med bokutgivelse3.9.2025 14:20:58 CEST | Pressemelding
Blindeforbundet markerer sitt 125-årsjubileum og gir ut boken «Blind stolthet - Norges Blindeforbunds historie», en gripende fortelling om organisasjonens innholdsrike historie og mer enn et århundre med kamp, fellesskap og fremskritt for svaksynte og blinde i Norge.
Blålys for frivilligheten1.9.2025 15:55:17 CEST | Pressemelding
Lokale lag og foreninger over hele landet mister sin viktigste inntektskilde når bingorammene strammes inn fra 1.9. Hvordan skal kulturministeren kompensere for det?
Blindeforbundet 125 år: Gjenskapte historisk marsj1.9.2025 07:50:00 CEST | Pressemelding
Historien gjentok seg i Trondheim søndag 31. august, da rundt 130 personer fra hele landet vandret i jubileumsmarsj – omtrent slik Norges Blindeforbund oppstod for 125 år siden.
Menneskerettighetene for alle? Stortinget avgjør om personer med funksjonsnedsettelser skal med!29.8.2025 14:26:23 CEST | Pressemelding
Regjeringen har i dag formelt fremmet forslaget om å inkludere menneskerettighetene til personer med funksjonsnedsettelser (CRPD) inn i menneskerettsloven. Dette kommer til endelig behandling i Stortinget etter valget.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom