Virke med høye forventninger til regjeringens enøk-plan
5.10.2023 07:00:00 CEST | Virke | Pressemelding
Når regjeringen i dag legger frem sin nye handlingsplan for energieffektivisering har Virke høye forventninger til at den bruker de virkemidlene den har til rådighet til å skape økt byggeaktivitet samt hjelpe nordmenn å kutte strømregningene.

-
Selv om prisene har stabilisert seg etter sjokket i 2021 så må vi ikke glemme at den billigste energien er den vi ikke bruker. Når nordmenn gjør oppgraderinger i hjemmet er det viktig at de får støtte til å gjøre den ekstra investeringen som kan ha stor innvirkning på forbruket og strømregningen, sier bransjedirektør Aslaug Koksvik i Virke byggevarehandel
Hvis flere velger å etterisolere yttervegger, yttertak og skifte til superisolerte vinduer og dører, vil det både motvirke den bråstoppen vi nå ser i byggeaktiviteten og tillegg vil boligeiere redusere risikoen sin for høye strømregninger når det blir kaldt ute.
I tillegg til å redusere energiforbruket i boliger bidrar slike tiltak også til at vi tar bedre vare på og forlenger levetiden til de byggene som allerede er bygget. Det gir mindre avfallsmengder og lavere ressursbruk.
-
De tiltakene for energieffektivisering som varer lengst, slik som å etterisolere tak og vegger, er også de som er vanskeligst og dyrest å gjennomføre for en boligeier. Her må regjeringen trå til og gi støtte også dem som ikke har masse penger på bok, sier Koksvik.
Om oss
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 25 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Høstferien 2026: Nordmenn prioriterer ferie, men trygghet og økonomi styrer valgene26.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Nesten tre av ti nordmenn planlegger høstferie i år. Mange velger Norge, men utenlandsferien står fortsatt sterkt. Samtidig setter både privatøkonomi, trygghet og ønsket om meningsfulle opplevelser tydelige spor i høstferieplanene.
Rituals Cosmetics vinner Virkes handelspris 202624.9.2026 16:22:09 CEST | Pressemelding
Rituals Cosmetics er kåret til vinner av Virkes handelspris 2026. Selskapet får prisen for å ha bygget en svært lønnsom forretningsmodell i Norge, med tydelig posisjonering, sterke kundeopplevelser og solid utvikling.
Oslo Kru, Ahlsell Norge og Strix er vinnere av Virkeprisene 202624.9.2026 16:21:55 CEST | Pressemelding
Virke hedrer i år tre virksomheter som på hver sin måte bidrar til et mer inkluderende, bærekraftig og innovativt næringsliv.
KI er blitt kundenes medspiller – butikkjedene tar mer av netthandelen24.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Halvparten av nordmenn under 40 år bruker kunstig intelligens når de skal handle. Samtidig vinner kjeder med fysiske butikker stadig større markedsandeler på nett. Det viser Virkes nye handelsrapport.
Dyrtiden sitter igjen i handlekurven: Syv av ti nordmenn er blitt mer prisbevisste24.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn har fått bedre kjøpekraft og handelen vokser igjen, det viser Virkes handelsrapport 2026-2027. Men senere års dyrtid har satt spor i forbrukernes vaner. Syv av ti nordmenn er mer prisbevisste enn for fem år siden, og over halvparten bytter oftere butikk for å få en lavere pris.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom