Mangedobling av GPS-jamming mot Norge
– Siden 2022 har det vært en mangedobling av GPS-bortfall over Øst-Finnmark.

Det forteller direktør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, Pål Wien Espen, i forbindelse med oppstart av årets jammetest, som startet mandag, på Andøya i Nordland. Denne uken samles det 200 deltakere fra hele verden for å utsette egen teknologi for hacking.
Mens det i hele 2020 var meldt inn totalt 20 dager med utfall av GPS-signaler i Øst-Finnmark, var tallet økt til 120 dager i 2022. Nå i 2023 er det bortfall bortimot daglig.
–Forstyrrelser på navigasjonstjenester kan føre til flere alvorlige hendelser, forklarer Espen. Det kan føre til at du får feil posisjon. Et helikopter vil kanskje ikke kunne lande der det ville for å redde en person i nød og mister dyrebare sekunder.
Jamming er forstyrrelser eller blokkering av blant annet radio- og GPS-signaler, mens spoofing er utsending av falske signaler for å lure mottakeren som tar imot disse signalene.
Kritiske samfunnsfunksjoner blir stadig mer avhengig av tjenester som kan fastslå riktig posisjon, navigasjon og tid. I stor grad er disse funksjonene basert på globale satellittnavigasjonssystemer (GNSS).
Fordelene med satellittbaserte tjenester er mange og områder i samfunnet som er avhengige av satellittsignaler øker i omfang. Samtidig kan disse mulighetene gjøre oss sårbare.
– Ved å arbeide sammen med industrien og legge til rette for produktutvikling, er målet med testen å finne sårbarhetene, sier avdelingsdirektør John-Eivind Velure.
Kontakter
John-Eivind VelureAvdelingsdirektør SpektrumNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:+4790043140Tel:95748447jev@nkom.noJulia BergmannSenior kommunikasjonsrådgiverNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:46474963jdb@nkom.nohttps://www.nkom.no/presseBilder



Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Ny prioritetstjeneste er lansert22.11.2023 12:13:58 CET | Pressemelding
Nå er prioritetsabonnementet oppgradert slik at det også fungerer på 4G og 5G.
Slik kan du unngå Black Week-svindel13.11.2023 09:21:33 CET | Pressemelding
Black Week kickstarter en hektisk julehandelen for mange. Det gjør deg ekstra utsatt for svindlere på jakt etter penger og informasjon.
Betydelig bedring i bredbåndsdekningen i Innlandet, men fortsatt store forskjeller9.11.2023 14:46:57 CET | Pressemelding
Aldri før har så mange hatt tilgang til raskt internett, og i Innlandet har tilgangen økt betydelig det siste året. Likevel gjenstår det fortsatt 11 916 husstander for å nå målet om 100 Mbit/s bredbåndshastighet til alle innen utgangen av 2025, og særlig mangelfullt er det i spredtbygde strøk.
13 126 husstander mangler tilgang til raskt internett i Nordland9.11.2023 14:11:43 CET | Pressemelding
85 000 husstander mangler tilgang til raskt internett i Norge. 13 126 av dem befinner seg i Nordland.
Rekordmange har tilgang til raskt internett2.11.2023 09:42:19 CET | Pressemelding
Aldri før har så mange hatt tilgang til raskt internett. Likevel gjenstår 85 000 husstander for å nå målet om 100 Mbit/s bredbåndshastighet til alle i Norge innen utgangen av 2025. — Det er mulig å komme i mål, men det haster å komme med nye tiltak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom