Seksuelle overgrep blant unge: Politikerne har sovet i timen
De siste åtte årene har det vært en dobling av alle former for seksuelle krenkelser blant barn og unge, samtidig halverer myndighetene støtten til viktige aktører som jobber forebyggende blant norske barn og unge.

Under Arendalsuka denne uken presenterte ungdomsforskerne hos NOVA ved OsloMet ferske funn fra deres UngVold-rapport, «Vold og overgrep blant barn og unge: omfang og utviklingstrekk fra 2007-2023».
Funnene viser en foruroligende utvikling blant våre barn og unge. Det har vært en tilnærmet dobling av alle former for seksuelle krenkelser siden undersøkelsene i 2015 og 2007.
Av de spurte rapporterer hele 45% av jentene og 16% av guttene at de har vært utsatt for minst en seksuell krenkelse. Blant særlig utsatte grupper nevnes «jenter», en gruppe som tross alt utgjør halvparten av elevmassen i norsk skole.
«Tallene fra UngVold-rapporten må tas på alvor, og vi trenger konkrete tiltak fra politikerne nå,» insisterer seniorrådgiver i Sex og Politikk, Vilde Senje.
Drastiske kutt i finansiering
«Seksualitetsundervisning ansees av mange som et sentralt virkemiddel og ha en forebyggende effekt. Likevel ser vi at alle tilbudene som skal ivareta utsatte barn og unges seksuelle helse fikk redusert eller mistet finansiering i statsbudsjettet for 2023, en utvikling som vil ha store konsekvenser for allerede utsatte barn og unge,» framholder Senje.
Internasjonalt er Norge et foregangsland på seksualitetsundervisning. I juni i år ble det annonsert av det inngås en treåring avtale med UNESCO på 480 millioner, der 195 millioner er øremerket seksualitetsundervisning. Dette er veldig bra, men desto mer overraskende at vi nasjonalt ser vi ut til å gå i motsatt retning. Etablerte og erfarne aktører som Medisinernes Seksualopplysning (MSO) og Sex og Politikk fikk halvert sine tilskudd til seksualitetsundervisning fra Helsedirektoratets seksuell helse pott i 2023.
Urovekkende resultater
Forskere fra NOVA forklarer at det kan være ulike grunner til at vi ser denne økningen nå. På den ene siden kan det skyldes økt bevissthet som leder til rapporteringsvilje, på den andre kan det skyldes en faktisk dobling. Forskerne antar at det er en kombinasjon.
Uavhengig av grunnene er det urovekkende resultater. Bak det overordnede begrepet «seksuelle krenkelser» ser vi for eksempel at hele 10% av de spurte jentene og 2% av guttene har fått fingre eller objekter i vagina eller anus mot deres vilje, samt at 12% av jentene og 2% av guttene har opplevd at noen har forsøkt å true eller tvinge dem til samleie eller analsex. For altfor mange vil det første møtet med seksuallivet være et overgrep, og det kan vi ikke som samfunn godta,» slår Senje fast.
«Fjorårets UngData-undersøkelse indikerte at vi var på vei i feil retning, der rapporterte 12% av de spurte jentene og 3% av guttene at de hadde blitt tvunget eller presset til seksuelle handlinger. Dette burde ha vært en tydelig indikasjon om at det kreves finansiering til og et nasjonalt løft av helhetlig seksualitetsundervisning i norsk skole,» mener Senje.
«Men politikerne fulgte ikke med i timen. Nå håper vi at de våkner, og at vi får se at landets folkevalgte tar Norges barn og unge på alvor denne gangen,» kommenterer Vilde Senje.
Nøkkelord
Kontakter
Vilde Graff SenjeTeamleder, seksualitetsundervisning
Tel:950 54 034vilde@sexogpolitikk.noTor-Hugne OlsenDaglig leder
Tel:488 42 771torhugne@sexogpolitikk.noTore AasheimMedievakt/Pressekontakt
Tel:97 08 04 00tore@sexogpolitikk.noLenker
Sex og Politikk er en ideell og partipolitisk uavhengig medlemsorganisasjon som jobber for å styrke og informere om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, både i Norge og internasjonalt.
Sex og Politikk er det norske medlemmet i International Planned Parenthood Federation (IPPF) som er den største organisasjonen for SRHR internasjonalt, med nasjonale organisasjoner i mer enn 120 land i tillegg til Norge.
Seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) handler blant annet om å kunne bestemme om og når man vil ha barn, om å få informasjon om og tilgang på sikker, moderne og billig prevensjon, om rett til trygg og lovlig abort og om rett og mulighet til å praktisere sin seksuelle orientering og kjønnsidentitet uten straffeforfølgelse eller fordømmelse.
Følg pressemeldinger fra Sex og Politikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sex og Politikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sex og Politikk
Det globale sør og sivilsamfunnorganisasjoner satt på gangen19.6.2025 12:01:37 CEST | Pressemelding
På Norges vakt er det blitt vedtatt et FN-dokument i forkant av FN-konferansen for finansiering for utvikling, som i følge en rekke sivilsamfunnsorganisasjoner er alt for svakt og tannløst.
FN-rapport: Krise at kvinner og jenter ikke får bestemme over egen kropp10.6.2025 13:06:22 CEST | Pressemelding
Verden står ikke ovenfor en krise fordi det fødes for få eller for mange barn, det som virkelig er krise er at kvinner og jenter ikke får bestemme over egen kropp og reproduksjon.
Sexarbeidere med symbolsk okkupasjon av Jakob kirke27.5.2025 10:33:33 CEST | Pressemelding
På dagen 50 år etter at franske sexarbeidere okkuperte Saint-Nizier-kirken i Lyon i kampen for sine rettigheter, gjennomfører norske sexarbeidere en tilsvarende okkupasjon av en kirke i Oslo.
Kvinnehelse angår alle – vi setter det på timeplanen20.5.2025 16:17:03 CEST | Pressemelding
Hvordan kan undervisning om kvinnehelse i skolen bidra til bedre helse og økt likestilling?
Norge må stå opp for seksuelle rettigheter globalt!7.5.2025 10:40:23 CEST | Pressemelding
Følgende uttalelse ble vedtatt på Sex og Politikks årsmøte 6. mai 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom