Slik gjør du grillmåltidet sunt og billig
1 av 3 nordmenn griller minst en gang i uken i grillsesongen. Med skyhøye matvarepriser er det nok derfor mange som er ute etter råd til hvordan de kan gjøre grillmåltidet litt mindre dyrt, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).

Slik gjør du grillmåltidet sunt og billig
1 av 3 nordmenn griller minst en gang i uken i grillsesongen. Med skyhøye matvarepriser er det nok derfor mange som er ute etter råd til hvordan de kan gjøre grillmåltidet litt mindre dyrt, sier ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
– Det er stor forskjell i kilopris på kjøtt og fisk versus de fleste grillgrønnsaker. Ved å la en større andel av grilltallerkenen være grønnsaker sparer du utvilsomt penger. La “tilbehøret” få hovedrollen, sier hun.
Med grillgrønnsaker trekker hun frem norske grønnsaker i sesong.
– Hva med nykål på grillen med en herlig tahinisaus, eventuelt enda enklere, med grillet sitron til, en klatt smør, salt og pepper? Hjertesalat er også godt å grille. Grillet blomkål er nok en favoritt- gjerne med litt BBQ saus på.
Menn griller kjøtt - kvinner har mer grønt på tallerkenen
Sagen viser til en landsrepresentativ omnibusundersøkelse gjennomført av Norstat på oppdrag fra OFG i 2022 hvor hele 46 % av de som pleier å grille oppgir at grønnsakene vanligvis utgjør mindre enn 16 % av grillen. Kjøtt, pølser og burgere er det vi griller mest av, og ikke overraskende griller menn mer burgere og kjøtt enn kvinner.
Kvinner griller litt mer grønnsaker enn menn, og det er flere kvinner enn menn som sier de griller grønnsaker hver gang; 19 % vs 8 %.
– Det er godt å vite at hele 8 av 10 som regel har en salat til grillmåltidet, men jeg er sikker på at mange kunne spart mye penger på å også la mer av det som legges på grillen, være grønt. Bare en porsjon med grillet nykål kan lett ta opp plassen på halve tallerkenen, så kan en frisk salat komme i tillegg, sier ernæringsrådgiveren som påpeker at det da blir mindre plass til det som koster litt mer.
Vanlig misoppfattelse: Tror de trenger mer protein
– Det er ikke uvanlig at man hører; “nei, men jeg må jo ha protein”. Sannheten er at behovet for protein faktisk er en del mindre enn hva mange tror. De fleste kan ta utgangspunkt i 1 g protein per kg kroppsvekt. Trener man veldig mye kan opptil 2 g per kilo kroppsvekt være fornuftig, sier ernæringsrådgiveren og påpeker at dette dekkes helt uproblematisk gjennom helt vanlig mat, og at man ikke trenger kjempestore biffmåltider eller proteinshaker for å dekke behovet.
– Så en litt mindre biff, kyllingfilet eller fiskefilet på tallerkenen er faktisk helt greit for de fleste! Faktisk er det protein i mange grønnsaker også, riktignok en del mindre enn i “hovedproteinkildene” men det bidrar i totalen, sier hun og forteller at også korn er en viktig kilde til protein i det norske kostholdet.
5 favoritter på grillen:
Grillet hjertesalat med peanottsaus
Fakta: Godt for helsen
-
Forbruksundersøkelsen “5 a day Europe” viser at Nordmenn spiser for lite grønt. Kun 18 % når de anbefalte 5 om dagen (500 gram frukt og grønt, halvparten av hver, hver dag).
-
Spiser du 5 om dagen og har et sunt kosthold for øvrig, reduserer du risiko for en rekke kreftformer og andre livsstilssykdommer.
-
Frukt- og grøntinntaket gir effekt på helsen umiddelbart ved å bidra til en god fordøyelse og et mer stabilt blodsukker, samt bedre metthetsfølelse grunnet det høye fiberinnholdet.
-
Frukt, grønnsaker, bær og poteter er den eneste kilden til vitamin C i kostholdet og inneholder også en andre rekke viktige vitaminer og mineraler som kroppen trenger.
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand Sagen
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder






Om oss
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Glem alt du har hørt: Mikro gir mer næring, ikke mindre!25.4.2025 09:49:42 CEST | Pressemelding
Har du hørt at mikrobølgeovnen ødelegger vitaminene i maten? Sannheten er faktisk det motsatte: Når du damper grønnsakene i mikroen, bevarer du mer av næringsstoffene enn om du koker dem på vanlig måte.
Bålforbud i påsken? Dette kan du lage på tur uten å bryte reglene15.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Hyttekos og uteliv hører påsken til for mange, men i år faller påsken så sent at det ikke er lov å tenne bål hvor som helst. Husk at det fra 15. april er generelt bålforbud i hele landet, men det betyr ikke at du må droppe turmat og gode smaker i friluft- tvert imot, oppfordrer matfaglig rådgiver Torjus Bredvold Lunder fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
Kritisk til priskrig på påskegodt: – Vent med egget!11.4.2025 11:41:15 CEST | Pressemelding
Priskrig på smågodt og påskesnop i kiloesker – det er et tydelig tegn at påsken nærmer seg. Men hvor mye kos er egentlig passe? Ernæringsrådgiver Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG) mener vi kan nyte påskegodt – uten at det tar helt av.
Nesten halvparten av oss tar feil om frosne grønnsaker8.4.2025 11:14:45 CEST | Pressemelding
Det er en myte at frosne grønnsaker er mindre næringsrike enn ferske. Salget har også gått ned de siste årene. Det er synd, mener ernæringsrådgiver i Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG), for frosne grønnsaker kan være både praktisk og økonomisk for mange. Dessuten er det norsk sesong i frysedisken året rundt.
Årets Grønne Kokk 2025 er kåret19.3.2025 15:51:01 CET | Pressemelding
Den prestisjefylte kokkekonkurransen Årets Grønne Kokk 2025 ble avholdt 19. mars på UMAMI Arena i NOVA Spektrum, Lillestrøm. Etter timer med intens kokkelering og kreativ matlaging gikk lag 4 med Aleksander Næss Strand (fra Arakataka) og Felix Dalen ( fra Vaaghals) seirende ut av konkurransen, til stor jubel fra publikum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom