Særaldersgrenser: - Pensjonsavtalen fra 2018 må fullføres
30.5.2023 13:00:00 CEST | Unio | Pressemelding
- Pensjonsreglene for de som har særaldersgrense må nå på plass, sier Unio-leder Ragnhild Lied. Hun møter arbeidsminister Marte Mjøs Persen til første forhandlingsmøte i ettermiddag. Unio organiserer om lag halvparten av alle som har særaldersgrense. De viktigste Unio-gruppene er sykepleiere med særaldersgrense 65 år og politi som har særaldersgrense 60 år.

Unio-leder Ragnhild Lied minner om at det nå er fem år siden 2018-avtalen om ny, offentlig tjenestepensjon utsatte spørsmålet om alderspensjon til de som har særaldersgrense. Et forsøk i 2019 og 2020 med Solberg-regjeringen strandet fordi tilbudet var for dårlig.
- Uvissheten er til å ta og føle på for mange av våre medlemmer som ikke vet hvilken pensjonsordning de vil ha, sier Lied.
- Det er langt fra sikkert at medlemmene hadde stemt ja til pensjonsavtalen i uravstemningen i 2018 hvis de visste at det ville ta så lang tid å få resten av avtalen på plass. Forventningene til Støre-regjeringen er derfor store. Vi forutsetter at regjeringen viser vilje og ønsker å komme fram til en løsning, sier Unio-lederen.
Dette ligger til grunn
Pensjonsavtalen av 3. mars 2018 sier at «Samfunnsmessige hensyn knyttet til sikkerhet og belastning tilsier at det også i framtiden vil være behov for at stillinger i offentlig sektor skal ha særaldersgrenser. Personer som forlater arbeidslivet tidlig på grunn av særaldersgrenser skal ikke komme urimelig ut sammenliknet med andre grupper.»
- Vårt krav har hele tiden vært at de som har en særaldersgrense skal kunne gå av tidligere enn ansatte med ordinær aldersgrense uten å tape i livsvarig pensjonsnivå. Har du en særaldersgrense begrunnet i belastning eller sikkerhet, skal ikke det gi deg en dårligere pensjon enn andre, sier Unio-leder Ragnhild Lied.
Forhandlingene vil foregå i hele juni.
Kontakter
Hedvig Bjørgum
Tel:+47 901 28 320hedvig.bjorgum@unio.noBilder




Lenker
Om oss
Unio er med omlag 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Ragnhild Lied er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Unngikk streik på Stortinget4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio, NTL og Parat er enige med Stortinget om årets lønnsoppgjør etter mekling på overtid. Resultatet sikrer medlemmene et akseptabelt prosentvis generelt tillegg og bidrar til en bedre lønnsutvikling i en dyrtid.
Enighet for Diakonhjemmet omsorg28.8.2026 07:59:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter har kommet til enighet hos Riksmekleren om lønns- og arbeidsvilkårene ved Diakonhjemmet omsorg. Løsningen sikrer at de ansatte beholder sine rettigheter. Medlemmenes streik var avgjørende for at vi til slutt landet en avtale og hindret arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes lønns- og arbeidsvilkår. Streik er et viktig og legitimt våpen for å forsvare medlemmenes interesser.
Streik i Diakonhjemmet omsorg: – Vi kan ikke akseptere dårligere arbeidsvilkår26.8.2026 07:52:44 CEST | Pressemelding
Unio-forbundene og Spekter lykkes ikke med å komme til enighet hos Riksmekleren. Dermed går konflikten i Diakonhjemmet omsorg til streik. Striden handler om arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes arbeidsvilkår.
Tariffoppgjøret ved Diakonhjemmet går til mekling i dag24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter møtes idag til mekling hos Riksmekleren. Partene er ikke er blitt enige om lønns- og arbeidsvilkårene for ansatte ved Diakonhjemmet. Unio krever at rettighetene de ansatte har i dag videreføres etter overgangen fra Virke til Spekter.
Forsvarte tariffavtalen i staten29.5.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling ti timer på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom