Norsk Folkehjelp krever skjerpede rutiner i Norfund etter en historisk dom for drap på miljøaktivist i Honduras.

- Aldri før har honduranske myndigheter dømt bakmenn for drap på miljøaktivister. Dette er rett og slett historisk, sier Beate Thoresen, seksjonsleder i Norsk Folkehjelp. Dette har vi kjempet for med våre partnere i Honduras i så mange år. Det er en seier at de som planla mordet blir ansvarliggjort.
David Castillo ble kjent skyldig for mordet i 2021, men domsutmålingen ble først klar i går, etter å ha blitt utsatt flere ganger.
Det statlige investeringsfondet Norfund brukte David Castillo som rådgiver og samarbeidspartner for sine investeringer i Honduras inntil han ble arrestert. Norsk Folkehjelp og partnere i Honduras har ved flere anledninger advart Norfund mot de rådgivere og samarbeidspartnere fondet har i Honduras, og oppfordret Norfund om å gjøre grundige aktomhetsvurderinger av disse.
Norsk Folkehjelp mener at gårsdagens nyheter viser at det er et stort behov for å stille mer omfattende krav til et statlig investeringsfond. Norfunds investeringer må være ansvarlige og i tråd med grunnleggende menneskerettigheter og ivaretakelse av miljø. I land hvor risikoen er høy, må de være enda mer nøye og stille enda sterkere krav og sikre bred konsultasjon.
Norsk Folkehjelp mener det er nødvendig med en revisjon av Norfunds mandat for å få til dette.
For mer info ta kontakt med Beate Thoresen på tlf: 45200055
Her er lenke til BBC World News om dommen: https://www.bbc.com/news/world-latin-america-61875394
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjefNorsk Folkehjelp
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgBilder
Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær nedrustning, redningstjeneste og flyktning og integrering. Norsk Folkehjelp har 2200 ansatte i 40 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp: Dypt bekymret over eskaleringen i Gaza4.12.2023 15:11:41 CET | Pressemelding
– At Israelske bakkestyrker nå går inn også sør i Gaza betyr en ytterligere forverring av den allerede katastrofale situasjonen for sivile, sider leder for Utvikling og Humanitært Samarbeid i Norsk Folkehjelp, Gry Ballestad.
Norsk Folkehjelp: Total katastrofe i Gaza14.11.2023 18:45:35 CET | Pressemelding
Det som har vært varslet lenge er nå en realitet i Gaza; de små gjenværende drivstoffreservene er helt tomme. Lastebiler blir stående på stedet hvil, og ingen distribusjon av nødhjelp finner sted. Det betyr at den allerede svært begrensede bistanden som har kommet inn i Gaza de siste ukene er totalt forhindret fra å nå frem til menneskene som så fortvilet behøver den. 2,3 millioner mennesker står helt uten tilgang til livsnødvendig bistand.
Norsk Folkehjelp bidrar med frivillige redningsmannskaper ved Ørje i Østfold30.10.2023 22:57:22 CET | Pressemelding
Opp mot 30 frivillige redningsmannskaper fra Norsk Folkehjelp er på vei til Ørje i Østfold for å bistå bilister som har stått fast i kø i flere timer på E18.
Norsk Folkehjelp har mistet kontakten med ansatte i Gaza28.10.2023 15:25:37 CEST | Pressemelding
Det er hjerteskjærende å vite at de har mistet muligheten til å støtte hverandre, vårt nettverk av partnere, deres familier og deres kjære som ikke er fysisk sammen med dem. De kan ikke ringe etter sykebil hvis de trenger medisinsk hjelp. De får ikke kommunisert med vår landdirektør som er i regionen for å støtte dem, eller få informasjon om hvor det bombes, eller hvor det eventuelt kan finnes noe hjelp, sier Gry Ballestad, leder for utvikling og humanitært samarbeid i Norsk Folkehjelp
Raymond Johansen blir ny generalsekretær i Norsk Folkehjelp24.10.2023 09:15:35 CEST | Pressemelding
– Det er en ære å få muligheten til å lede Norsk Folkehjelp. En unik organisasjon i Norge, som i over 80 år har drevet med solidaritet i praksis, sier Raymond Johansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom