Coop Norge

Et enkelt grep fjernet 77 tonn plast

Del
Coop byttet fra plast- til papp-emballasje på en del ferske bær og reduserte plastforbruket med 77 tonn. Samtidig ble holdbarheten forbedret og matsvinnet redusert. Nå er Coop nominert til «Plastløftets holdbarhetspris for 2021» i regi av Grønt Punkt etter også å ha fjernet 268 tonn plast. Dette utgjør en fjerdedel av Plastløfte-bedriftenes plastkutt i 2021.
Bringebær i ny emballasje
Bringebær i ny emballasje

Coop er blant bedriftene som har «tatt» Plastløftet og har rapportert resultater for 2021. Coop har kuttet mer enn en fjerdedel av de over 1000 tonn plast som ble kuttet av Plastløfte-bedriftene i fjor.

Nominert for bedre holdbarhet

Plastløftet er næringslivets frivillige initiativ i regi av Grønt Punkt, for å bidra til redusert plastforbruk og mer miljøvennlig emballasje. Bedrifter som tar «Plastløftet» skal jobbe for å unngå unødvendig bruk av plast, øke bruken av resirkulert plast og designe for gjenvinning. 22. mars deler Grønt Punkt Norge, sammen med Matvett ut årets Plastløftepriser. Totalt 58 bedrifter har rapportert sine tiltak fra 2021, og juryen har plukket ut 12 nominerte til Plastløfteprisene i fire kategorier. Coop er nominert til Holdbarhetsprisen.

- Jeg er veldig glad for og stolt over at Coop er nominert til akkurat denne prisen! Emballasjens viktigste rolle er jo å beskytte og ta vare på innholdet og varen den emballerer, og vi jobber hardt for å optimalisere emballasjen samtidig som vi kutter plast. Vi har tatt flere effektive grep innen emballasje det siste året, og synes det er stas at denne innsatsen blir anerkjent med denne nominasjonen, sier Sylvia Lofthus, Kvalitetssjef Trygg vare i Coop Norge.

Resultatene inspirerer

Coop har sendt inn en rekke eksempler på hvordan selskapet har økt bruk av resirkulert plast, unngått unødvendig bruk av plast og designet emballasjen for gjenvinning. Et eksempel på en endring som kutter plastemballasje og tar bedre vare på maten, er emballasjeendringen på ferske bær.

- I fjor byttet vi fra plastbeger til papp-emballasje med plastfilm på ferske bær. Dette har gitt 77 tonn mindre plastforbruk og bedret brukervennligheten. Tilsvarende emballasjeendring er gjort på norske moreller. Dette har forbedret holdbarheten ved at pappboksen ivaretar kvaliteten på en bedre måte enn plastemballasjen, og matsvinnet minsker, blant annet fordi frukten er bedre beskyttet, sier Lofthus.

- Det blir spennende å se om vi vinner Plastløfteprisen. Uavhengig av det, er det utrolig inspirerende å se hvilke resultater vi får til med systematisk og dedikert innsats. Jeg vil takke mine kolleger og våre samarbeidspartnere for det vi har fått til. Vi skal jobbe videre slik at våre kunder og medeiere får enda bedre emballasjeløsninger, med mindre plast, mer resirkulert materiale og enda bedre holdbarhet, avslutter Sylvia Lofthus.

Kontakter

Bilder

Bringebær i ny emballasje
Bringebær i ny emballasje
Last ned bilde
Bringebær i opprinnelig emballasje
Bringebær i opprinnelig emballasje
Last ned bilde

Om Coop Norge

Coop Norge
Coop Norge
Østre Aker vei 264
0915 Oslo

https://www.coop.no

Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.

Følg pressemeldinger fra Coop Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Coop Norge

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye