Velkommen til Universitetet i Oslos Livsvitenskapskonferanse
-Vi gleder oss stort over å presentere et spennende program som viser frem innhold fra forskningen innen livsvitenskap, sier Svein Stølen, rektor ved Universitetet i Oslo.
Programmet starter allerede i dag 11. februar, når vi markerer Darwin Day med et åpent foredrag om genmodifisering.
Den neste pandemien
Hva skal til for å forhindre en ny, global pandemi? Camilla Stoltenberg og professor Nils Christian Stenseth forsøker å svare på dette og andre spørsmål under konferansens hovedarrangement «The Next Pandemic» mandag 14. februar.
The next pandemic (program og påmelding)
Fremtidens behandlingsform?
«Verdens dyreste medisin», en genterapi, ble tilgjengelig for norske pasienter i 2021. Genterapi kan gi nye behandlingsmuligheter mot en rekke ulike sykdommer og lidelser, men har ukjent langtidseffekt. Men hva er genterapi egentlig, og hva blir mulig å gjøre i fremtiden? Det og andre spørsmål får vi svar på under arrangementet Genterapi: nåtid og fremtid 15. februar.
Grensen mellom liv og død
Hvordan trekkes grensen mellom levende og død ved organdonasjon? Høsten 2021 ble metoden for organdonasjon kalt cDCD (kontrollert donasjon etter sirkulatorisk død) godkjent i Norge etter en lang og grundig prosess. I denne prosessen ble det stilt kritiske spørsmål. For hvordan tas det hensyn til den døende pasienten og pårørende? Og Hva er egentlig cDCD?
Dette og andre spørsmål diskuteres i arrangementet En hjertesak. Organdonasjon ved hjertestans 16. februar.
Vi lover spennende foredrag, diskusjoner og opplevelser!
For fullt program, besøk konferansens nettside: Oslo Life Science konferansen 11.-17. februar 2022 - UiO:Livsvitenskap
Hva er livsvitenskap?
Ved Universitetet i Oslo satser vi på livsvitenskap for å få ny innsikt i hva liv er, og for å løse samfunnsutfordringer innen helse og miljø.
Livsvitenskap er Universitetet i Oslos (UiOs) største satsing noensinne. Innen livsvitenskapen studerer forskere oppbygging, struktur og funksjon av levende organismer. Slik får vi ny innsikt som blant annet gir bedre metoder for å diagnostisere, forebygge og behandle sykdommer. I tillegg kan vi få kunnskap som kan brukes til bærekraftig forvaltning av naturressurser, for eksempel fiskebestanden.
Livsvitenskap gir oss økt forståelse av hva liv er og hva aldring og sykdom er. Det er også en plattform for ny næring for Norge og omstilling til en grønnere økonomi med nye arbeidsplasser, produkter og tjenester som kommer samfunnet til gode, spesielt innen helsesektoren.
UiO tar et nasjonalt ansvar for å dyrke fram et ledende internasjonalt livsvitenskapsmiljø i Oslo. Vi skal bygge videre på de fremragende miljøene vi allerede har, og utvikle nye.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt UiO: 930 77 006
Bilder
Om Universitetet i Oslo
Universitetet i Oslo er internasjonalt rangert som Norges fremste universitet, og har gitt og gir vesentlige bidrag til landets forskning, innovasjon og utdanning. Med 27 000 studenter og 6 000 tilsatte har UiO 8 fakultet, 2 museum og flere sentre.
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Oslo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Oslo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Oslo
Jahre-prisen for 2025 til stamcelleforsker5.6.2025 10:12:18 CEST | Pressemelding
Anders Jahres store medisinske pris for 2025 gis til professor Sten Eirik Wælgaard Jacobsen, Karolinska Institutet. Anders Jahres pris til yngre forskere går til Thomas McWilliams, Universitetet i Helsinki, og William Nyberg, Karolinska Institutet.
I dag åpner Senter for global bærekraft2.6.2025 13:44:39 CEST | Pressemelding
2. juni åpner Universitetet i Oslo et helt nytt senter for forskning og utdanning på bærekraft.
UiO hedrer fremragende ansatte med priser20.5.2025 10:01:33 CEST | Pressemelding
Universitetsstyret har utpekt årets vinnere av UiOs forskningspris, utdanningspris, formidlingspris, innovasjonspris og pris for yngre forskere.
Ragnhild Hennum blir ny rektor ved UiO4.4.2025 16:48:23 CEST | Pressemelding
Ragnhild Hennum er valgt til ny rektor ved Universitetet i Oslo, sammen med prorektor Bjørn Jamtveit.
Rektorvalgkampen ved UiO er i gang!13.1.2025 15:35:33 CET | Pressemelding
Kandidatene til å bli Universitetet i Oslos rektor de neste fire årene, er Hanne Flinstad Harbo, Giske Ursin og Ragnhild Hennum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom